Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

0
Hosting Nedir
Hosting Nedir

Her açıdan çok sayıda makale ile tanımlanabilen bir yazıyla karşınızdayız. Bu yazıda “Hosting nedir? ”, “Ne işe yarar? ”, “Hosting alanında kullanılan terimler nelerdir?” sorularını irdeleyerek bilgi vermeye ve çoğunlukla teknik detaylar içeren bu konuları anlaşılır bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

[toc]

Hosting Nedir? Ne işe Yarar?

Bir bilgisayarda tarayıcı açıp, bir domain (alan adı) yazarak ulaştığımız web siteleri sizce nerede saklanıyor? İnternette bir yerde kayıtlı olan bu fotoğraflar, yazılar ve videolardan oluşan web siteleri bir yerlerde kayıt edilmeli değil mi, işte o kadar bilginin internette kayıt edildiği bu alanlara hosting denir.

Hosting (barındırma), herhangi bir tarayıcıya yazılan domainle ilişkilendirilen web sitelerinin 7/24 sürekli olarak yayında olmasını sağlayan ve içinde o siteye ait verilerin saklandığı dijital disk alanlardır.

Server vs. Hosting

Bu alanlar sunucuların hard diski üzerinde bulunur ve bir sunucuda birçok web sitesi, dosyalar fotoğraflar ve e-mailler barındırılabilir. 

Sunucular (Server), hizmet veren hosting firmasına ve hizmet paketine göre değişken özellikte ve farklı işletim sistemlerine sahip olabilir. 

Ayrıca sunucular 24 saat kesintisiz yayın yapacak şekilde donatılmış ( jeneratör, özel internet altyapısı vs ) özel bilgisayarlardır. Server (sunucu) denen ve özel olarak bu iş için üretilen bilgisayarlar, bize hosting hizmeti verirler.

Hosting alanlarına, özel protokoller (FTP, SMTP, HTTP, DNS) yardımıyla bağlantı yapılır. İnternetteki her bağlantıda İstemci ( kullanıcı) ve sunucu (server) sürekli olarak etkileşim içindedir. 

Bir web sitesine tarayıcısına domain adresini girip bağlanan bir kullanıcı (İstemci), HTTP protokolü kullanarak o web sitesinde server ( sunucu) bilgisayarının HTTP protokolünün izin verdiği ölçüde değişiklik yapabilir. 

HTTP ( Hyper Text Transfer Protocol) ile bir web sitesini görüntüleyebilir, sayfalar arasında gezebilir, bazılarında yorum yazabilir veya formlar doldurabiliriz.  Bu sayede biz kullanıcı olarak o web sitesiyle bize verilen izin ölçüsünde interaktif bir etkileşim haline geçebiliriz. 

 FTP ( File Transfer Protocol) yani dosya yükleme protokolü ise örneğin bir web sitesinin geliştiricisinin ( Web Developer) Server’a doğrudan dosya yüklemesine izin verir. Bu ve başka protokoller yardımıyla bir web sitesi tasarımı geliştirip değiştirilebilmektedir.

Domain vs. Hosting

Domain ( alan adı ), internet sitelerine kolayca ulaşmamızı sağlayan, web sitesinin barındırıldığı özel bilgisayarlara (sunuculara) bağlanmamızı sağlayan adreslerdir.  Bazı kurallara göre sınıflanarak kullanıma sunulmaktadır. Domainler( alan adları) sadece belirli kuruluşlarca, yıllık ücret ödenerek tescil edilebilmektedir. 

Alan adları (domain) uzantılarına göre çeşitlenmektedir. “.com“ commercial kelimesinin kısaltılmışıdır ve bu uzantı en çok kullanılan TLD ( Top Level Domain) dir. 

 “.gov” ise government kelimesinin kısaltması olup, devlet kurumlarının kullandığı bir TLD‘ dir. Alan adları (domainler) bu şekilde belirli kurallar dahilinde çeşitli sınıflara ayrılırlar.

Domain (Alan Adı) bir adres ise, hosting o adreste bulunan bina olarak tanımlanabilir. Siz o binanın içine eşyalarınızı koyarak istediğiniz gibi donatırsınız ve bu donatma işi de web sitesi tasarımıdır.

Tescil edilen bir domainin, hosting hizmeti aldığınız kuruluş tarafından name server adresleri tanımlanarak bir sunucu ile ilişkilendirilmesi sağlanır ve böylece tarayıcıya alan adı yazıldığında hangi sunucuya gidilmesi gerektiği belirlenmiş olur.

Datacenter Nedir?

Datacenter ( Veri Merkezi) içinde bir veya birden çok hosting firmasına ait sunucu bilgisayarlarının bulunduğu binalardır. Veri Merkezleri (Datacenter) elektrik, internet altyapısı ve mimarisi ile sadece bu iş için tasarlanır ve özel güvenlik ve siber güvenlik sistemleri ile donatılır. 

Data Center, büyük raflarda belirli bir düzen içinde dizili olan sunucu bilgisayarlara belirli güvenlik protokolleri ile uzaktan bağlanma imkanı tanıyarak web sitelerinin yayınlanmasına aracılık eder. 

IP Nedir? Hosting ile İlişkisi

IP ( Internet Protocol) adresleri, bugün birçoğumuzun mutlaka duyduğu rakamlarla ifade edilen adreslerdir. Bu rakam dizisi belirli kurallarla oluşturulmaktadır. İnternette bulunan her varlık bilgisayar, domain, server, akıllı telefon her biri için IP adresleri tanımlanır. Bu IP adresleri tercihe göre statik (sabit) veya dinamik (değişken) olabilmektedir.

0.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasındaki rakamların değişik kombinasyonu ile çok sayıda IP adresi tanımlanabilir. IPv4 sisteminde bile çok sayıda IP adresi oluşturulabilmektedir ancak günümüzde IOT (Internet Of Things) yani nesnelerin interneti sisteminin gelişmesi nedeniyle IPv6 ile çok daha fazla cihaza farklı IP adresi oluşturma imkanı sağlanmıştır. 

Hosting statik veya dinamik bir veya birden çok IP içerebilir. İsteğe göre bir web sitesine birden fazla sayıda IP adresi de tanımlanabilmektedir. Bir hosting sunucusunda çok sayıda web sitesi bulunacağı için hosting de çok sayıda IP adresi içerebilir.

DNS Nedir? Hosting ile İlişkisi

DNS ( Domain Name System) yani alan adı isim sistemi, internetteki tüm bileşenlerin birbirleriyle belirli bir düzen içinde bağlantıda olmasını sağlayan özel bir sistemdir. Dünya üzerinde farklı konumlarda bulunan çok sayıda DNS sunucusu vardır. Sadece 13 adet olan ROOT ( Kök ) DNS sunucusu, bölgesel ve yerel DNS sunucularıyla sürekli bağlantı halindedir. 

İnternet uzayı çok büyüktür, DNS sistemi bu uzayı belirli parçalara ayırır ve dünyanın herhangi bir yerindeki istemciden gelen talebin hangi alanda bulunan bölgesel sunucuya gitmesi gerektiğini kolayca bulmasını sağlar.

İnternet aslında www (World Wide Web) dünyayı saran ağ olarak da adlandırılmaktadır. Dünya üzerinde birçok cihaz veya internet bileşeninin bölgesel ve uluslararası olarak sürekli iletişim halinde olması ve örümcek ağına benzemesi nedeniyle internet, ağ olarak adlandırılır. 

Tescil edilen bir domain herhangi bir web sitesi ile bağlantılanmamış olabilir. Boşta olan bu domainlere name server adresleri tanımlanarak bir sunucu ile ilişkilendirilmesi sağlanır. Yani tescil edilen bir domaini tarayıcıya yazınca hangi IP adresine gideceğini bu name server adresleri belirler.

Web Sitesi Kurulumunda Hosting Nasıl Kullanılır?

web hosting
Web Sitesi Kurulumunda Hosting Nasıl Kullanılır?

Bir hosting şirketine ait web sitesine, bir kullanıcı adı ile hesap oluşturarak domain ve hosting planlarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Hosting firmasında bir domaine tanımlı hosting oluşturunca o alana dosya yüklemek ve değişiklik yapabilmek için size FTP ( File Transfer Protocol) şifreleri temin edilir.

Bu şifreler yardımıyla hosting alanımıza ister FileZilla, WAMP Server gibi programlarla, isterse web tabanlı Cpanel, Plesk Panel gibi araçlarla web sitesi yüklenebilir.

Ayrıca, hosting paketlerinde kolayca web sitesi oluşturmak için kurulumu kolaylaştıracak bazı sistemler bulunur. Hosting hesabınızdan bağlanarak, birkaç tıklama ile web sitenizi kurmanız mümkündür. 

cPanel ve PLESK Panel gibi araçlar işletim sistemine göre hosting alanınızı kolayca yönetmenize imkan sunar.

Kullandığı İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri

Nasıl ki bilgisayarlarda, akıllı telefonlarımızda onları verimli ve iyi kullanmamızı sağlayan işletim sistemleri bulunuyorsa Sunucularda da bir işletim sistemi yüklenmesi gerekir. Günümüzde işletim sistemine göre Linux ve Windows tabanlı hosting paketleri sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Vue JS Nedir

Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Hostingler işletim sistemine ( Linux, Windows ), bağlı bulundukları sunucu ve diğer bazı özellikleri nedeniyle çeşitli sınıflara ayrılırlar. Web sitemizin yapısı, türü (WordPress, Opencart, Joomla), kullanılacak programlama dilleri ( CSS, HTML, PHP, MySQL ) gibi kriterlere göre sınıflanmaktadır. Şimdi bu seçeneklerin neler olduğunu inceleyelim.

Linux Hosting

Sunucu, Linux işletim sistemi içeren bir makine ise Linux işletim sistemine uyumlu uygulamalar yükleneceği zaman tercih edilirler. Linux işletim sistemi açık kaynak kodu içerir, yani web geliştiricileri ( Web Developer) bu kodlara erişebildikleri için diledikleri şekilde özellik ekleyebilme imkanı bulurlar.

Ayrıca bazı frameworkler, sadece Linux işletim sisteminde kullanılabilmektedir. 

Linux hosting, PHP (Hypertext Preproccessor), JavaScript, Java, MySQL gibi araçları kullanma imkanı sunar. WordPress, Joomla,  Drupal gibi sistemler Linux hosting ile uyumlu çalışır.

WordPress Hosting

WordPress gibi CMS (Content Manangament System) içerik yönetim sistemleri yapıları gereği açık kaynak kodlu ve basitçe oluşturulup yönetilebilen sistemlerdir. Çoğu kullanıcı sunduğu hazır temalar (Themes) yardımıyla çeşitli şekillerde web sitesi oluşturabilir.

WordPress hosting, wordpress ve eklentileri ile yüksek derecede uyumlu çalışacak şekilde özel olarak oluşturulmuş Linux işletim sistemli hosting paketleridir. CPanel ile giriş yapılabilen, açık kaynak kodlu bu hosting alanlarına WordPress sistemini kolayca yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. 

PHP kodlama dili kullanımı için Linux işletim sistemiyle uyumlu çalışmaktadır. Hızlıdır ve veri yazma sorunları gibi sorunların çok yaşanmadığı hosting türüdür. 

Windows Hosting

Windows hosting ise Microsoft Windows işletim sistemi yüklenmiş sunuculardan verilen hosting hizmetidir.  Yine Microsoft’un sunduğu ASP.NET.NET gibi programlama dilleriyle hazırlanmış web sitelerini kolayca kullanabilirsiniz. PLESK Panel yardımıyla ulaşabileceğiniz hosting alanınızda JavaScript, MS Access, MS SQL, MySQL gibi araçları kullanma imkanı tanır.

E-Mail Hosting

İçeriklerine ve attachment ( eklenti dosyaları)’ na göre e-mailler fazlasıyla alan kaplayabilir. Sunucu hard disk kaynakları bu sayede kolayca doldurulup o sunucuda barındırılan web sitelerinin yayınları durabilir. Ayrıca e-mailler siber güvenlik açısından ciddi riskler barındırmaktadır. 

Bu sebeple sadece e-maillerin barındırılarak yönetildiği özel sunucular oluşturulmuştur. Bu sunuculardan verilen hosting hizmetine e-mail hosting denmektedir. E-mail hosting sunucuları yapısı gereği, siber güvenlik ve veri güvenliği açısından antivirüs ve antispam gibi ilave güvenlik sistemleri içerir. 

SMTP, IMAP, POP3 gibi e-mail yönetim protokollerini sunulmakta ya da web tabanlı olarak bağlantı seçeneği ile yönetilebilmektedirler. Saklanabilecek veri kapasitesine ayrıca güvenlik özelliklerine göre sınıflanmakta ve fiyatlanmaktadır. 

Kurumsal Hosting

Binlerce çalışanı olan, e-mail alışverişi, dosya paylaşımı ve web tabanlı müşteri bilgilisi paylaşmak isteyen firmaların normal hosting paketleri ile bu işi halletmeleri mümkün değildir. 

E-mail yazışmaları, log kayıtları, müşteri bilgileri ve önemli evrakların kaybolmaması için yüksek disk kapasiteli ve yedekli alanlara ihtiyaç vardır.

Uluslararası bir işletme ise ayrıca VPN ( Virtual Private Network) ve Proxy servisleri gibi hizmetlere de ihtiyaç duyar. 

Büyük hard disk alanları, yüksek hızlı ve kesintisiz yayın ve yedekleme sistemleri, kurumsal hosting paketlerinin olmazsa olmazıdır. Zira önemli verilerin kaybedilmesi böyle kuruluşlar için büyük sorunlara yol açabilir. Veri güvenliği açısından da özel ihtiyaçları olan bu işletmeler, kendilerine özel hazırlanan sunucular ve hatta bazen tüm bir Data Center’a bile ihtiyaç duyabilmektedir.

Bu bahsettiğimiz özellikleri barındıran hosting çeşidine kurumsal hosting hizmeti denmektedir.   

Cloud Hosting

Bulut sistemler günümüzde birçok alanda tercih edilen sistemlerdir. Dropbox, Google Drive gibi hizmetleri herkes ücretsiz bir şekilde kullanabilmektedir. Bulut hosting sistemlerinin veri güvenliği ve kapasitesi haricinde sunmuş olduğu farklı avantajlar da vardır. 

Bildiğiniz üzere normalde hosting hizmeti, Data Center’da bulunan bir bilgisayar vasıtasıyla sunulmaktadır ve yapıları gereği donanımlar arızalanabilir. Herhangi bir arızada yayınınız kesintiye uğrayacaktır.

Cloud Hosting hizmetinde ise web siteniz, özel olarak oluşturulmuş birden çok Cloud (Bulut) sunucuda aynı anda yayınlanır. Farklı lokalizasyonlardan çok sayıda yayın yapıyor olmak DNS sisteminin sağladığı avantaj açısından sitenize hızlı erişim imkanı sunar. 

Bir diğer avantajı ise normal bir hosting hizmetinde yayınınız o bilgisayar ve Data Center’da meydana gelecek yayın kesintilerinden etkilenir. Ancak Cloud hosting çok sayıda sunucunun aynı yayını yapmasından ötürü yayınınızın kesintiye uğramasını önler. Sanal kaynaklarda bulunan hosting donanımsal arıza yaşamaz.

Dedicated Server

Normal bir hosting hizmetinde bir sunucu bilgisayarda çok sayıda hosting ve ona bağlı web sitesi barındırılır. Bu durum sitenizin hızı ve güvenlik problemlerinden dolayı kötü yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. 

Birçok web sitesi aynı anda aynı sunucuya ait sistem kaynaklarını kullandığı için bazı sıkıntılar oluşabilmektedir. Aynı sunucudaki başka web sitelerinin sistem kaynaklarını ( CPU, RAM) tüketmesi, ister istemez sizi de olumsuz yönde etkiler.

Bu gibi durumların önüne geçmek üzere Dedicated Server (Adanmış Sunucu ) denen bir hizmet geliştirilmiştir. Sadece sizin web sitenizin barındırıldığı sunuculara (sever), dedicated server denir. 

Sunucunun tüm kaynaklarını siz kullanırsınız ve yüksek kapasiteli bir sunucu seçerseniz, web sitenizin performansı da yüksek ve kesintisiz olacaktır.

Dedicated Server bu özellikleri nedeniyle maliyeti yüksek olan bir hizmettir. Ancak bazı web siteleri getiri ve prestij açısından sorun yaşamamak adına maliyetine bakmaksızın bu hizmeti tercih etmektedir. 

Hangi Hosting Firmasını Seçmeliyim?

Profesyonel ve tecrübe sahibi bir hosting firması seçmenizde yarar var. Biliyoruz internette seçenek bol, ancak web sitelerinde bulunan detaylara bakarak bile şirketin profesyonelliğini kolayca anlayabilirsiniz. Bizler Hosting.com.tr markasının Hosting planlarını seviyoruz. Lakin siz yine de Hosting firması seçerken;

 • Sunucularının bulunduğu Data Center( Veri Merkezi)
 • Sunucularının donanım özellikleri CPU, RAM, SSD v.b
 • Sundukları güvenlik özellikleri Firewall, SSL v.b.
 • Teknik destek imkanı.
 • Hosting seçeneklerinin bolluğu.
 • İşinin ehli çalışan kadrosu.
 • Barındırdığı web sitesi sayısı.
 • İçerdiği referans ( bilindik ve ziyaretçisi bol olan) web sitelerinin sayısı
 • Fiyat politikaları.
 • Uzun yıllar bu sektörde hizmet vermiş olması.

gibi özelliklere dikkat edebilirsiniz.

Dijital Ortamda İşletme Kurarken Hosting Yanında Neye İhtiyacım var?

Aslında dijital ortamda kuracağımız bir işletme için normal hayattaki gibi şeyler yapmamız gerekiyor. Önce bir dükkan veya ofis tutup adresimizi belirler, işyerimizi o adreste oluştururuz. Sonrasında tabela, çeşitli özelliklerde kilit sistemleri ve isteğe bağlı güvenlik kameralarıyla donatırız. Dijital ortamda da buna benzer şeyler yapmamız gerekir.

Domain

Dijital ortamda işletmemizin adresi olacak domain önemli bir bileşendir. Dijital alanda kolay hatırlanacak adreslere (domain) sahip olmak markalaşma süreci ve diğer birtakım alanlarda avantajlar sağlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021’de 10 Grafik Tasarım Trendi

Kısa, akılda kalıcı domainler oluşturarak tescil etmek önemlidir. Bir domain sağlayıcıya gidip domain sorgulayarak işe başlayın. Ya da tescil edilmiş bir domain satın alabilirsiniz. www.sedo.comwww.alanadlari.com gibi sitelerden daha önceden tescil edilmiş, satılık domainleri inceleyebilir bütçenize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

İyi bir domain, etkisi kanıtlanmamış olsa bile size SEO ( Search Engine Optimization) açısından avantajlar sağlayabilir. 

Kurumsal E-posta

Uzantısı sizin domaininiz olan bir e-mail adresi, kurumsal bir izlenim sağlamanıza yardımcı olur. Örneğin iletisim@siteadiniz.com şeklinde oluşacak bir e-mail ( e-posta) adresi, muhatabına siteadiniz.com sitesiyle ilişkili birinden mail geldiğini belli eder. 

Bir hosting hizmetini paketler halinde satın alırız, amacımıza uygun bir hosting paketi seçersek istediğimiz sayıda kurumsal e-mail adresi oluşturma şansımız olur. 

Örneğin; çok sayıda çalışanı olan bir şirketin e-mail adresleri de çok sayıda olacaktır. Her e-mail adresi içerikleri nedeniyle belirli bir disk alanı kaplayacağı için hosting alanınızın kapasitesini dolduracaktır. Hosting kaynakları da sınırsız olmadığı için işgal edilen alanının boyutuna göre ödeyeceğiniz ücret de değişecektir.

E-mail konusu da hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi ve üzerinde planlama yapılması gereken önemli bir konudur.

SSL Sertifikası

İçerideki müşterilerin cüzdanları, kişisel verilerini ve çantalarında bulunan şeylerin başkaları tarafından kolayca görülebilen bir işyeri düşünün, böyle bir iş yeri ister misiniz? İnternet sitelerinde de böyle bir şeyi istemezsiniz. 

Kötü niyetli kişilerin web sitenizi ziyaret eden kişilere ait kullanıcı adı, şifre bilgileri ile kişisel verilerinin çalmasını hiçbirimiz istemeyiz.

Bu yüzden SSL ( Secure Socket Layer) denilen bir güvenlik protokolü kullanmak gerekiyor. SSL bize  HTTP ( Hyper Text Transfer Protokol) sistemini, HTTPS ( Secure Hyper Text Transfer Protocol) haline getirmeyi sağlar. 

Böylece web sitenizi kullanan kişilerin verileri şifrelenmiş bir şekilde taşınmaya başlar. Kişi kullanıcı adını girerken, veriler şifrelenerek aktarıldığı için üçüncü kişilerin bu verileri görmesi mümkün olmaz.

Özellikle para alışverişleri olan web siteleri için böyle bir güvenlik önleminin alınması mecburidir. Bankacılık sistemi SSL sertifikası olmayan web sitelerine sanal pos tanımlaması yapmaz bu yüzden kredi kartı ile alışveriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Ücretsiz SSL Sertifikası almak için bu yazımıza da bakabilirsiniz

CDN

İnternet sitelerinin DNS sistemi sayesinde kolayca bulunduğunu söylemiştik. Bu DNS sunucuları belirli sayıda ve bölgesel sunucular, ana ROOT DNS sunucularıyla sürekli iletişim halindedir.

Bir bölgesel sunucu, istemciden gelen talebi alınca en yakınındaki DNS sunucusunu arar.  CDN (Content Delivery Network) sisteminde bu işlem çok sayıda sunucu yardımıyla yapılır. Tek bir bölgesel sunucu yerine birçok sunucu, aynı web sitesinin bulunmasını sağlamaya çalıştığı için işlem hızı artar.

Bir web sitesinin içeriğini, daha hızlı sunucu cevapları sayesinde daha hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırabilmek için CDN sistemi kullanılır.

Sıklıkla içerik güncelleyen bir web sitesinin CDN sunucuları tarafından, kısa aralıklarla sürekli cache ( önbelleğe) alınması bir kullanıcı tarafından gelecek ziyaret talebinde, en güncel halinin en hızlı şekilde görüntülenmesine yardımcı olacaktır. 

Özel bir hizmettir ve hosting paketi seçerken özel olarak talep edilmesi gerekir.

Yüksek Trafikli Web Siteleri İçin Hosting Seçimi

Her web sitesi içeriğinde bulunan veri ve ziyaretçi potansiyeline göre belli bir trafik yapar. Bahsedilen trafik veri trafiğidir. Bir web sitesi sürekli olarak video yayını yapıyorsa yüksek oranda veri aktaracak demektir. 

Her ziyaretçiye site gösterimi yapmak, içeriğine göre değişen ölçülerde veri aktarımı yapılacağı anlamına gelir. Hosting seçerken bu konuya da dikkat etmek gerekiyor. 

Örneğin; belli bir kotaya sahip internet paketiniz var diyelim. Aylık 10 GB (Giga Bytes) kotası olan bir kişi internette izlediği video, görüntülediği resim, gönderilip alınan e-mail ve içeriklerinin kapasitesi kadar veriyi indirerek kotasını doldurur. Hosting paketlerinde de buna benzer bir hesaplama yapılmaktadır.

Çok ziyaretçisi olan bir site, içeriğinde video olmasa bile her ziyaretçinin istemine göre aynı veriyi sunucudan defalarca aktaracağı için kotayı doldurabilir.

Yüksek trafik çeken web sitelerinin hosting paketi seçerken yüksek trafik içereceğini belirterek paket satın alması uygun olacaktır. 

Düşük Trafikli Web Siteleri İçin Hosting Seçimi

Önceki başlıkta trafiğin önemi konusundan bahsetmiştik, düşük trafikli web sitelerinde ise hosting seçerken standart paketleri seçebilir. Sadece kurumsal tanıtım siteniz ve az sayıda e-mail kullanılıyorsa ve ilave maliyet istemiyorsanız, standart paketlere yönelebilirsiniz.

Hosting İçin Teknik Destek Alınmalı mı?

Çoğu firma, hosting hizmeti seçerken kolaylık sağlayan tasarımlarla kullanıcılarını yönlendirir, ancak sistemde yaşanacak en ufak sorun teknik anlamda desteğe ihtiyaç duymamızı sağlar. Bu sebeple kullanıcılara 24 saat teknik destek sağlayan profesyonel hosting firmalarıyla çalışmak avantaj sağlar. 

İyi bir hosting şirketi 7/24 teknik destek sağlayan personellere sahiptir. Böyle bir hosting firmasından satın aldığınız hosting hizmetinde yaşayacağınız sorunlara hızlı bir şekilde yanıt verilmektedir. 

 Web sitelerinde bulunan bilgilendirme yazıları, bloglarda bulunan içerik veya demolar yardımıyla kullanıcılar yönergelere uyarak sistemi kolayca kullanabilir. Ancak 7/24 destek alabileceğiniz bir hosting şirketi herhangi bir sorunda destek almak zorunda kalırsanız sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting seçmeden önce web sitesini hangi amaçla şekillendireceğinizi belirlemiş olmalısınız. Web sitenize bir proje olarak yaklaşırsanız, domain seçiminden logo oluşturmaya ve hosting seçimine kadar o projeye uygun seçimler yapabilirsiniz.

Bir hosting seçerken;

 • Sitenizde gerçekleşecek tahmini trafik oranı.
 • Sitenizin hızı.
 • Sunucunun RAM, CPU, SSD gibi donanım özellikleri.
 • Sunulan e-mail kapasitesi.
 • Siteniz için sunulan Uptime süreleri.
 • Sitenizde saklamak istediğiniz veriye (video,fotoğraf vs.) bağlı disk alanı.
 • Sitenizdeki verilerin güvenlik öncelikleri.
 • Web sitenizin sistemine uyumlu hosting işletim sistemi.
 • Sunucuların Datacenter ana omurgasındaki konumu.
 • Verilecek Hostingin IP sınıfı.

gibi birçok detayı belirlemelisiniz. 

Tabi ki ödeyeceğiniz ücret, seçimlerinize göre değişir. Ancak bazı özelliklerin size sağlayacağı avantajlar ödeyeceğiniz paraya değecektir. 

Örneğin; Uptime (yayında kaldığı süre) skoru kötü hosting firmasını tercih etmiş reklam gelirleri yüksek bir web sitesi düşünün. Yayında olmadığı anlarda tıklama alamayacağı için reklam gelirlerinde kayıplar yaşayacaktır. 

Ya da bir E-Ticaret sitesi yayında olmadığı anda alışveriş imkanı olmayacağı için ciddi gelir kaybı yaşayabilir. 

Her an binlerce işlem yapılan bir kripto para borsası düşünün, 2 saniyelik bir yayın kaybı bile ciddi gelir kaybına yol açacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz