Fotoğraf Makinası Kullanımı

0
24

Merhabalar Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi , ailesi Fotoğraf çekmek son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Biz de popüler uğraş olmanın çok ötesinde bir sanat olan fotoğraf çekme işlemi için kullanılan makinelerin nasıl kullanılması gerektiğine dair bir makale yazarak bu sanatla uğraşan ve henüz yeni başlamış olan okurlarımıza katkıda bulunmak istedik.

Fotoğraf makinası kullanımı konusunda bazı hususların bilinmesi daha kaliteli fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır.

Fotoğraf Makinası Nasıl Tutulmalı?

Fotoğraf çekimi esnasında en önemli konu fotoğraf makinasının nasıl tutulduğudur. Çünkü fotoğraf makinasını tutma şekliniz çekeceğiniz fotoğrafın adeta kaderini belirlemektedir.

Fotoğraf makinasını tutarken sağ elinizle fotoğraf makinasını iyice kavramalı ve sol elinizle de objektifin altından tutarak makineyi sabitlemelisiniz. Sol elin objektifin altında tutulması diğer objektif ayarlarının rahatça yapılabilmesini de sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Waifu İle fotoğrafları Animeye Çevirme Uygulaması
Mutlaka Okumalısın : Fotoğraf Makinası Kullanımı

 

Kollar bu tutuş esnasında dirsekten itibaren vücuda yapışık olacak şekilde tutulur ki herhangi bir titreme durumuna karşı vücuttan destek alınsın. Fotoğraf çekerken vücudunuzu yaslayabileceğiniz bir yerin varlığı da makinanın sabitlenmesine yardımcı olabilir.

fotograf-makina-nasil-kullanilir
fotograf-makina-kullanim

Netlik Ayarı

Fotoğraf makinasının nasıl tutulacağını öğrendikten sonra fotoğraf makinası kullanımı ile ilgili bir diğer husus olan netlik ayaralarından bahsedelim. Netlik ayarları manuel veya otomatik olarak yapılabilmektedir.

Eğer yeni bir fotoğrafçı iseniz otomatik netleme yapmanızı öneririz. Netleme işleminin diyaframın en açık olduğu anda yapılması en doğrusudur.

Çekim Modları

Fotoğraf çekerken makinalarda bulunan çekim modlarının kullanılması daha iyi fotoğraflar elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Örneğin gece modu karanlık bir ortamda fotoğraf çekerken ihtiyaç duyulan ışığın sağlanmasına yarayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Programı

Manzara modu, makro modu fotoğraf çekimi esnasında kullanılabilecek diğer modlara örnek olarak gösterilebilir.

Fotoğraf Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf düzenleme işlemi fotoğrafı çektikten sonra onu istediğimiz forma dönüştürmek için yapmış olduğumuz işlemlerdir.

Fotoğraf düzenlemesi yapabilmek için makinalara eklenen bazı özellikler kullanılabildiği gibi bir takım uygulamalar vasıtasıyla da fotoğraf düzenlemesi yapılabilmektedir.

Mutlaka Okumalısın :İki Fotoğraf Nasıl Birleştirilir? En iyi Fotoğraf Birleştirme Uygulamaları

 

Fotoğraf düzenlemesinde düzeltilen konular arasında tonlama, parlaklığı ayarlama, fotoğrafı kırpma, yeniden boyutlandırma gibi konular bulunabilmektedir. Bunun için telefonlarda kullanılabilecek uygulamalar veya bilgisayarda kullanılabilecek uygulamalar mevcuttur.

Photoshop fotoğraf düzenlemesinde en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Bunun dışında snapseed, vsco, unfold gibi uygulamalarla da fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz