Facebook’un Yeni Yapay Zekası Tek Bir Kelimenin Resminden Metin Stilini Kopyalayabilir

0

Deepfakes kavramı birçok insanı korkutuyor. Çoğu zaman, bu yapay zeka destekli projeler yaygın ilgi gördüğünde, bunun nedeni etik olmayan şekilde kullanılmalarıdır.

Kimlik hırsızlığından sahte haberlere kadar bu teknolojinin tüm kötü taraflarını gördük. Ancak Facebook’u bunun yerine gelecekteki yenilikler için kullanmak isteyen bir şirket.

TextStyleBrush Nedir?

Facebook’taki araştırmacılar, kendi kendini denetleyen yeni yapay zeka modeli “TextStyleBrush”ı Newsroom’da tanıttı. Tek bir kelimenin sadece bir görüntüsünü kullanarak, yazıldığı yazı tipini veya görsel stili kopyalarken metni düzenleyebilir ve değiştirebilir.

Araç, hem elle yazılmış metinler hem de gerçek kelime sahnelerindeki metinler üzerinde çalışır. Bu etkileyici bir başarı çünkü -Facebook’un kendisinin de belirttiği gibi yapay zekanın sınırsız metin stillerini anlaması gerekiyor.

Sadece her türden tipografi ve kaligrafi değil, aynı zamanda dikkate alınması gereken pek çok üslup detayı da var. Ya birisi eğik veya eğri üzerine yazarsa? Yoksa metnin üzerinde bulunduğu yüzey okumayı zorlaştırıyor mu? Arka plandaki dağınıklık veya görüntü gürültüsü ne olacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Facebook, Instagram ve WhatsApp Kesintiye Uğradı

TextStyleBrush işlevlerinin daha teknik bir dökümünü istiyorsanız, Facebook’un AI blogunda tam uzunlukta makaleyi okuyabilirsiniz.

Google Translate mobil uygulaması, Facebook’un yeni yapay zekasına benzer bir işleve sahip, çünkü metnin yerini alıyor, ancak farklı bir sorunu çözmeyi hedefliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, metni seçtiğiniz bir dile çevirir.

Facebook

Deepfaked Yapılabilecek Tek Şey Yüzler Değil

Facebook bunu yayınlayarak derin sahte metin saldırıları hakkında daha fazla araştırma ve tartışma olacağını umuyor.

Teknoloji dünyası sık sık derin sahte yüzlerin ne kadar ilgili olduğundan bahseder, ancak artık teknolojinin inandırıcı sahte el yazısı, tabela vb. oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini yeterince tartışmıyor.

Facebook, AI araştırmacıları ve uygulayıcıları kötü aktörlerin önüne geçebilirse, o zaman derin sahtekarlıkların kötü amaçlarla kullanıldığını tespit etmenin ve onlarla savaşmak için sistemler oluşturmanın daha kolay olacağını söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz