Renault 5 E-Tech Görüntüleri Ortaya Çıktı

0
Renault 5 E-Tech Görüntüleri Ortaya Çıktı
Renault 5 E-Tech Görüntüleri Ortaya Çıktı

Önümüzdeki yılın Şubat ayında resmi olarak tanıtılması beklenen yeniden doğmuş Renault 5 E-Tech süpermini, 120 hp ile 150 hp arasında güç üreten tek bir elektrikli motorla satışa sunulacak. Renault 5 E-Tech’in 26 Şubat’taki küresel lansmanından önce tamamen elektrikli hatchback’i tam olarak gösteren, üretim spesifikasyonlu bir avuç patentli görüntüsü internete sızdı.

Renault 5 E-Tech Tasarım

Kısa süre önce Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan bu görüntüler, elektrikli hatchback’in 2021 konseptine çok benzeyeceğini gösteriyor. Ayrıca Carscoops’un Temmuz ayında yayınladığı özel görüntülere de çok benziyor ve özellikle Avrupa’da popüler olmak için tüm doğru retro bileşenlere sahip.

Renault 5 E-Tech Tasarım
Renault 5 E-Tech Tasarım

5 E-Tech’in ön kısmı güncellenmiş Renault rozetine sahip ve konseptten farklı olmayan ilgi çekici ve keskin bir tasarıma sahip LED farlar içeriyor. Araçta geleneksel bir ızgara bulunmazken, ön panjurda üç ince yatay çıta yer alıyor ve tamponun tabanına doğru büyük bir açıklık bulunuyor. Hatch’in tasarımının belki de en ilgi çekici kısmı, sevimli LED gündüz farlarını barındıran tampondaki siyah kareler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   OPPO, arka ekranlı yeni akıllı telefonun patentini aldı

Yeni Renault 5 dört kapılı ve arka kapıların kolları C sütununa gizlenmiş. Ayrıca şarj portunun ön çeyrek panelde yer aldığını ve 5 E-Tech’in siyah marşpiye panelleriyle donatıldığını görebiliyoruz. Bu görüntülerde tasvir edilen örnekte ayrıca siyah tavan ve kırmızı vurgulara sahip siyah sütunlar da ilginç görünüme katkıda bulunuyor. Elektrikli hatchback’in arka kısmında karmaşık bir ışık imzasına sahip LED arka lambalar bulunuyor. Ayrıca tavandan uzanan ince bir spoyler ve siyahla kaplanmış bir tampon var. Bir dizi gümüş ve siyah jant da yer alıyor.

Carscoops, Renault 5 E-Tech yaklaşık 3,92 m (154,3 inç) uzunluğunda olacağını ve bu sayede yaklaşmakta olan VW ID.2, VW Polo ve Renault Clio’dan daha kısa olacağını anlıyor. Aracın temelini, bileşenlerinin %70’ini Renault Clio, Captur ve Dacia’nın araç yelpazesi gibi ICE modelleri tarafından kullanılan CMF-B platformu ile paylaşan şirketin yeni CMF-BEV mimarisi oluşturacak. Güç, tek bir elektrik motorundan sağlanacak. Raporlar bu motorun ne kadar güç sağlayacağı konusunda farklılık gösteriyor ancak 120 hp – 150 hp aralığında olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Peugeot ile Fiat'ın Birleşmesi Resmen Tamamlandı: Yeni Şirketin Adı Stellantis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz