Facebook, Instagram ve WhatsApp Kesintiye Uğradı

0
internet çöktü
internet çöktü

Facebook ve Instagram ve WhatsApp platformları Pazartesi günü büyük bir kesintiye uğradı ve kullanıcılar sesini kesmek için diğer ağlara akın ederken potansiyel olarak on milyonlarca insanı etkiledi.

Sosyal medya çöktü

Tracker Downdetector, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yoğun nüfuslu bölgelerde kesintiler gösteriyordu ve yaklaşık 1545 GMT’den itibaren sorunlar bildiriliyordu.

 

Etkilenen bölgelerde Facebook’a erişmeye çalışan kullanıcılar şu mesajla karşılandı: “Bir şeyler ters gitti. Üzerinde çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede düzelteceğiz.”

 

Facebook sözcüsü Andy Stone, Instagram ve WhatsApp’tan benzer ifadeleri yineleyerek Twitter’da “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız” dedi.

 

Uygulamalar teknik sorunlar nedeniyle düzenli olarak çevrimdışı duruma getirilse de, milyarlarca kullanıcısı olan üç platformun tümünü etkileyen büyük bir kesinti nadirdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2023 Yılında Turistler Uzayı Seyahat Edecek

Kesinti birkaç saat sürdüğü için diğer ağlarda kullanıcılarda artış görüldü.

Halen çalışmakta olan mesajlaşma uygulaması, “Signal’de kayıtlar çok arttı (herkese hoş geldiniz!)” yazdı.

“Ayrıca bir kesinti ile çalışmanın nasıl bir şey olduğunu biliyoruz ve diğer platformlarda hizmeti geri getirmek için çalışan mühendisler için en iyisini diliyoruz” diye ekledi.

Facebook, kesintinin olası nedeni hakkında iletişim kurmadı, ancak siber güvenlik uzmanları, insanları sosyal deve yönlendiren çevrimiçi rotaların bozulduğuna dair işaretler bulduklarını kaydetti.

Web şirketi Cloudflare’ın baş teknoloji sorumlusu John Graham-Cumming, “Facebook ve ilgili mülkler, bir BGP güncellemesi telaşında İnternet’ten kayboldu” diye tweet attı.

 

Hizmetlerin devre dışı kalmasından birkaç dakika önce “çok sayıda … değişiklik gördük (çoğunlukla rotadan çekilmeler)” dedi.

Kesinti, sosyal medya devinin ürünlerinin nefreti körüklediğini ve çocukların ruh sağlığına zarar verdiğini bildiğini iddia eden bir dizi belgeyi sızdırdıktan sonra kimliğini ifşa eden bir muhbirin ABD televizyonuna gitmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Javascript Nedir

Iowa’dan 37 yaşındaki bir veri bilimcisi olan Frances Haugen, Google ve Pinterest gibi şirketler için çalıştı – ancak CBS haber programı “60 Dakika” ile yaptığı röportajda, Facebook’un daha önce gördüğü her şeyden “önemli ölçüde daha kötü” olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu, Haugen tarafından ABD’li milletvekilleri ve The Wall Street Journal’ın Facebook’un Instagram da dahil olmak üzere ürünlerinin genç kızlara, özellikle de vücut imajına zarar verdiğini nasıl bildiğini ayrıntılarıyla anlattığı bir yangın fırtınasına karıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz