Bilim Adamları, Ay Tozundan Oksijen Üretecek Bir Sistem Geliştiriyor

0
8

Mars’ta suyun bulunması ile birlikte yaşamın var olabiliceğinin keşfinden sonra Mars ve Mars’a gitmek temalı birçok bilim kurgu filmleri çekildi. “Uzayda yaşayabilir miyiz? Yaşasak nasıl olurdu? Bundan 100 yıl sonra bizi neler bekliyor?” konularını içeren bu filmler uzayı ve kurallarını anlamamıza yardımcı oldu aslında. Bilim adamları çalışmaya durdurak bilmeden devam etti, şimdi de yeni ve bir o kadar enterasan olan proje ile bizi heyacanlandırdılar. Ay tozundaki mucizeyi keşfeden bilim adamları, Ay tozundan oksijen üretebileceklerini düşünüyorlar. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu inceleyeğiz.

Ay Tozu Nedir?

Basit tabirle ayın yüzeyindeki tozdur. Bunun detayları yazımızda mevcuttur.

Ay Tozundan Oksijen Üretilebilir Mi?

Teorik olarak evet.

Ay Tozu Ne İşe Yarar?

Ay tozu oksijen üretiminin yanı sıra roket yakıtı için kullanabilir. Teorik olarak böyledir.

Kimsenin aklına gelemeyecek kadar ilginç olan bu düşünce gerçekten de mümkün olabilir mi? Her geçen gün uzay ve gezegenler hakkındaki bilgilerle bizleri şaşırtan bilim adamlarının bu projeden olumlu sonuşlar elde edeceklerine inanıyorum. 2020’nin yeni keşfi niteliği taşıyan bu proje gerçekten de bir sonuca varabilir mi? Beni fazlasıyla meraklandıran bu konu hakkında yapılan araştırmalara dayanarak konuyu ayrıntılı inceleyelim.

ay-tozundaki-mucize

Ay Tozundaki Mucize

Avrupa Uzay Ajansı, Hollanda’da yapmış oldukları testler sonucunda; simule edilmiş, Ay tozuna hapsolmuş oksijeni çıkarabileceklerini düşündükleri bir “Oksijen Tesisi” kurmuş ve burada çalışmalarını sürdürüyor. Bilim adamlarına göre; sadece simule edilmiş ay tozundan %96 oksijen çıkarılmıyor aynı zamanda içerisinde bulunan değerli elementler Ay’a, Mars’a ve diğer gezegenler için gelecekte yapılacak çalışmalarda da etkili olabilecek özelliğe sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi POCO F2 Pro Fiyat Ve Özellikleri Duyuruldu

Aslında Ay tozundaki oksijen bilim adamları tarafından, Apollo görevleri sırasında Ay toprağında %40-%45 aralıklarında oksijen olduklarını biliyorlardı. Peki bu nasıl olabilir? Bunu sağlayan Ay’ın toprağında bulunan elementlerden başkası değil. Ancak bu değerli toprağı simule etmek o kadar da kolay değil.

Ay Tozu Nerede bulunuyor?

Bölünmüş Ay kayaçlarındaki oksijeni diğer bileşenlerden ayırmak için araştırmacılar erimiş tuz elektrolizi adı verilen bir teknik kullanıyorlar. Toz haline gelen Ay tozu, sıcak kalsiyum klorür tuzu partisine yerleştiriliyor.

Bu karışımdan bir Elektirik akımı geçiriliyor ve böylece simule edilmiş kayalardan oksijen çıkarılabilinecek kıvama gelmiş oluyor. Araştırmacılar bu teknik ile 50 saat içinde oksijenin %96’sın simule edilmiş Ay kayacıklarından çıkabildiğini açıklıyorlar. 15 saatte ise oksijenin %75’ini çıkarabiliyorlar. Bu sistemi de geliştirmeyi ve daha bir çok şeyde bu çıkarılan oksijeni kullanmayı planlıyorlar.

İlginizi Çekebilir : Güneşi Çok Yakından İnceleyecek Uzay Aracı Üretildi

İşte bunu başarmaya yakın olan ve bu projede yer alan Glasgow Üniversitesi’nde araştırmacı Beth Lomax’in bu projeyi gerçekleştirme amaçlarını açıklarken, Ay tozunda bulunan değerli elementlerden oksijeni çıkarabilmek ve bunu hem aydaki çalışmalar sırasında biraz olsun nefes almanın daha da kolaylaşmasını sağlamak ve gelecekteki uzay yolculukları için yerel roket yakıtı üretiminde yardımcı olmak.

Oksijen Dışında Ne Üretiminde Kullanılacak?

Roket yakıtı üretiminde oldukça ciddi düşüncelere sahipler. Ay tozundaki oksijen nefes alabilmemizi sağlayan formuyla birlikte sıvı formu da bulunur. Sıvı formdaki oksijen de roket yakıtı için kullanılabilir niteliğe sahip. Amaçlarında başarılı olduklarında Ay’a bir roketlerin daha fazla yakıt alabilmesini ve böylelikle ulaşılması zor olan diğer gezegenlere de yolculuk yapabilmeyi hedefliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mars'ta Yaşam İzlerini Arayacak Perseverance Mars Yüzeyine İniş Yaptı: İlk Fotoğraflar Yayınlandı

Düşünüldüğünde bu amaç, diğer gezegenleri daha yakından tanımak için harika bir fırsat. Bu bahsettiğimiz sıvı oksijen, Dünya’daki uyduları korumak için de yararlı olabileceğini dile getiriyorlar. Lomax ve diğer bilim adamlarının bulunduğu Planetary and Space Science dergisinde yayınlanan makalede; gezegenin yerçekimi ile savaşı sırasında Ay’dan Dünya yörüngesindeki uydulara sıvı oksijen taşımanın daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağını söylüyorlar.

Ek bir bilgi olarak NASA’daki araştırmacılarda, Ağustos ayındaki bir habere göre Ay kayalarından oksijen çıkarma tekniği üzerinde çalışıyorlar.

İlginizi Çekebilir : DNA’nın Önemli Bir Parçası Uzaydan Gelmiş Olabilir

Aklınız bu bilgilerle biraz karışmış olabilir ama bu projenin sonucunda bizi çok farklı yenilikler bekliyor. Artık gelecek değişim geçiriyor. Tahmin edemeyeceğimiz olaylar gerçekleşebilir, yeni keşiflere tanık olabiliriz. Bu proje eğer amaca uygun sonuçlanırsa belki de ölü gezegen Ay’da yaşam mümkün olabilir.

Belki de Ay hakkında henüz bilmediğimiz şeyler öğrenebiliriz. Gelecekte bizi uzay yolculukları veya seyahatler bekliyor olabilir. Tabi bu durum tahminen yıllar sonra gerçekleşebilir. Fakat bu kadar çok çalışan bilim adamları var olduğu sürece bizi enteresan günler, yıllar bekliyor.

Bu haber duyurulduğu andan itibaren bir sinema filminin konusu olacağı da düşüncelerim arasında. Şimdi bilim severler olarak tek yapmamız gereken bu proje ile ilgili sık sık gelişmeleri takip etmek ve yenilikleri ilk açıklandığı an öğrenmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz