Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GIMP

1
93
Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GIMP
Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GIMP

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, Adobe Photoshop ücretsiz alternatifi GIMP sayesinde artık herhangi bir ücret ödemeden fotoğraflarınızı editleyebileceksiniz. Grafik tasarım konusunda kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.

Fakat sonucunda Adobe Photoshop her ne kadar en çok kullanılan program olsa bile, bunu satın almanız gerekecektir. Öğrenciyseniz veya buna bir yatırım yapmak istemiyorsanız, ilk aşamada GIMP programını deneyebilirsiniz.

GIMP programı sayesinde hem kendinizi söz konusu alanda geliştirebileceksiniz hem de kendinize yenilikler katabileceksiniz. İndirmesi olsun ardında kurulumu olsun ve sonrasında kullanımı olsun, oldukça kolay bir şekilde öğrenilecektir.

Sizlere bu aşamada yine de detaylarını aktaracağız ve bu sayede de nasıl kullanım sağlandığını görmüş olacaksınız.

Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GİMP
Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GİMP

GIMP Nedir?

GNU Image Manipulation Program, yani GIMP hem tamamen ücretsiz olan hem de çapraz platformu destekleyen ve aynı zamanda piksel tabanlı grafik yazılımı olarak karşımıza çıkar. Aslında Linux tabanlıdır ve grafik tasarım ihtiyacını karşılamak içi hazırlanmıştır. Hem oldukça eski hem de kullandıkça verim alabileceğiniz bir grafik tasarım yazılımı olacaktır. İlk sürümüne baktığımız zamanda ise; 1995 yılında ortaya çıkmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Canon, yeni makro lensini duyurdu

Esasen pek işlevsel gözükmemektedir ama 20 yılı aşkın süredir kullanıldığını ve neredeyse Adobe Photoshop’a alternatif olması sayesinde herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir.

GIMP Nasıl Kullanılır?

GIMP, sanıldığı gibi basit bir editleme programı değildir. Anlayacağınız üzere Photoshop içerisinde yaptığınız tüm işlemleri buradan da kolaylıkla yapabileceksiniz. İndirdiğiniz zamandan sonra hem menülerinden istediğiniz araçları kullanabilirsiniz hem de sonrasında fotoğrafınızı kolaylıkla kaydedebilirsiniz.

Eğer profesyonel bir şekilde GIMP’ı kullanmak istiyorsanız, bu aşamada da kendinize zaman ayırmanız gerekecektir. Hiçbir program bir anda öğrenilmez ya da bir anda profesyonelce kullanıma sunulmaz. Hem YouTube üzerinden hem de GIMP’ın sayfası üzerinden gereken videoları izleyerek, kendinizi bu anlamda geliştirebileceksiniz.

 

1 YORUM

  1. Dolar kuru artışlarındna dolayı oldukça maliytli olan photoshop yerine ne kullanabilirim diye ararken makalenize denk geldim. En kısa sürede GIMP yazılımını indirip kuracağım. Paylaşımınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz