Ünlü drone üreticisi DJI, ABD kara listesine alındı!

0
32

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimler sürekli ileriye gitmeye başladı. Özellikle son zamanlarda sıkça duyduğumuz; ABD’nin Çin menşeli firma olan Huawei üzerine yaptırımlar uygulaması konusu aslında fitili ateşlemişti. Teknoloji devi Huawei sonrasında yine Çin menşeli bir firma olan, dünyaca ünlü drone üreticisi DJI’da ABD’nin kara listesine alındı.

Casusluk ve siber saldırı gerekçe gösterildi

Dünyaca ünlü drone üreticisi olan DJI, varlık listesinde yer alıyordu ve açıklama yapmak istemedi. Sonrasında da ABD Adalet Bakanlığı tarafından DJI firmasına Ekim ayında casusluk ve siber saldırı yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Bu soruşturmalar sonuçlandı ve DJI firmasıyla ilgili bazı yaptırımlar uygulanacağı açıklandı. Hatta ABD Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz gün yapılmış olan konferans görüşmesi aracılığıyla DJI firmasının kara listeye alınacağını resmen duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi ABD'ye dava açtı! İşte detaylar

DJI firması ise bu konu ile ilgili ”Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar neticesinde hayal kırıklığına uğradık. ABD’de bulunan müşterilerimiz ürünlerimizi ürünlerimizi satın almaya ve kullanmaya devam edebilir. Şirketimiz, dünyaya fayda sağlayan sektörün en yenilikçi ürünlerini geliştirmeye devam edecek.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kara listeye alınmanın sonucu firmaya oldukça pahalıya patlayacak. Çünkü kara listeye alınan firmalar ne yazık ki ABD teknolojilerini ürünlerinde kullanmıyorlar. Drone’lar üzerinde de ABD teknolojileri yer aldığı için firma biraz sıkıntıya düşebilir. Yeni gelişmeleri sizlerle paylaşacağız, takipte kalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz