2020’ye Damgasını Vuracak Teknolojik Trendler

0
41

Teknolojik Trendler

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesinden herkese merhaba. Teknoloji eskisinden daha hızlı gelişiyor. Artık bu hız o kadar fazla ki yetişemiyoruz bile… Her sene yeni bir şeyle karşılaşıyoruz derken bir yenisi daha ekleniyor.

Teknolojiye ayak uydurmak o kadar zor ki şirketler bile teknolojinin gerisinde kalma korkusu ile karşı karşıya… İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile girilen bu yolda tahmin edilemeyecek kadar çok yenilik var. Filmlere konu olan en bilindik gelişme robotlar

Artık bir robot tasarlamak önemli değil, daha iyisini yapmak önemli. Yetenekleri, donanımları gibi konularda rakiplerinizden bir adım önce olmanız gerekiyor.

Mutlaka Okumalısın : Postacı Robot ‘Digit’ Satışa Çıktı

 

Bir diğer teknolojik buluş ise Akıllı Telefonlar… Bu gerçekten yüzyılın en etki yaratan ve bu etkiyi sürdüren uluşlardan biri.

Kaldı mı tuşlu telefon kullanan biri… Tuşlu telefonlardan sonra bir diğer buluş ise akıllı saatler… Seneler önce bunun sadece hayalini kurardık.

İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için ne geliştirirdiniz sorusuna; “Dokunmatik saat” cevabını vereniniz mutlaka olmuştur. Ama şimdi bu gerçek oldu. Çok ilginç değil mi? Aynı şey Robotlar için de geçerli…

Mutlaka Okumalısın : Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot

 

Bir kaç örnekten sonra gelelim 2020 yılına… 2020 yılında bizi ne gibi teknolojik buluşlar bekliyor merak ediyorum. Yeni yılın teknolojik trendler nedir gelin bir göz atalım.

Nedir Peki Teknolojik Trendler:

Yapay Zeka

Yapay zekalarla çalışmaya oldukça alıştık ve çalışırken bize iyi hizmet ettikleri de bir gerçek. Peki 2020 yılında bu devam edecek mi diye sorarsanız “Evet!” edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung'un katlanabilir tableti gelecek yıl piyasaya sunulabilir

Özellikle şirketler müşteri deneyimini geliştirmek ve kolaylaştırmak için bu yola başvurmaya devam ediyor olacak. Yapay zekayı gitgide keşfetmeye başladılar bile! İnsanlar yeni yılda da yapay zeka ile iş yapmaya devam edecek, ona alışacak.

Kullanıcı deneyimleri daha kişisel hale getirecek. Otomasyon artacak ve iş gücü ihtiyacından tasarruf etmek, satış ve kullanıcı sahibi olmak gibi nedenlerle yapay zeka, 2020’da daha çok tercih edilecek. Connectivity Benchmark adlı araştırmaya göre; bu sene şirketlerin %95’i farklı nedenlerden yapay zekadan faydalanacak.

Mutlaka Okumalısın : Turkcell Yapay Zekâ İlkelerini Açıkladı

 

Dimension Data 2019 Global Customer Experience Benchmarking Report’ta ise; şirketlerde şu ana kadar çalışan işçiler yapılacak işlerin %18’ni yeni yılda otomatik olarak halledecek. Yapay zekadan hiç yaranlanmayan şirketlerin de 2021 yılında varlıklarını sürdürebilmelerine şüpheli gözlerle bakılıyor.

5G (5G Data Networks)

3G’nin tanıtıldığı, telefonlarımızda kullanmaya başladığımız günü hatırlıyor musunuz? Telefondan yapılan ilk canlı yayınları… Sesin geç gelme problemi hala var tabiki…

3.cü Nesil mobil internet bağlantısı bize jet hızında indirme yüklemenin yanı sıra daha kesin bağlantılar sunacak. 5G veri ağları bir çok yeni model telefonlarda geçerli olmaya ve kullanılmaya başlanacak.

Pahalı olmasıyla birlikte sadece büyük şehirlerde kullanma gibi bir sınır vardı. Fakat yeni yıl 5G’nin yılı olabilir ve 4.5G tarihe karışabilir. 5G’nin sunduğu süper hızlı veri ağ ile hareket halindeyken filmleri ve müzikleri daha yüksek kalitede yayınlanmasını sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mini LED ekranlı ve Thunderbolt bağlantı noktasına sahip Apple iPad Pro Nisan ayında piyasaya sürülebilir

Hızın bu artışı ev internetinize de yansıyacak. Kablolu ağlardan bile daha kullanışlı olacağı yüksek ihtimal. Tabiki şirketleriniz de 5G’den payını alacaktır.

Mutlaka Okumalısın : Lenovo 5G Destekli Dizüstü : Bir İlk

Computer Vision (Bilgisayarla Görün)

Kameranızı insanlara doğru tuttuğunuzda onların kategorilere ayrıldığını görüyorsunuz. Onları tanımlayan bir sistem var elinizde…

Aynı zamanda bunu ögeler ve nesneler için de yapabildiğini düşünün! Akıllı telefonunuz ile yakaladığınız görüntüde hangi tarafta lamba olduğunu algılaması Computer Vision teknolojisine ait.

Ayrıca Google Görsel Arama ve benzer özellikteki programları geliştirecek özelliğe sahip. 2020’de giderek artan bilgisayar görüsüne sahip araçların kullanımını görebiliriz. Tehlike anında sizi hemen uyarabilecek bir teknoloji…

Hatalı ürünleri veya malzemelerini farketmek için bu teknik kullanılacak ve bizi sıra dışı bir durumda anında uyaracak.

Bilgisayarla görü, aynı zamanda bize yüz tanıma hizmetini de verecek. Telefonlara yüz tanımayla erişim, bize oldukça kolaylık sağlıyor. Bu özelliği Apple Face ID ile biliyoruz.

2020 çok ilginç ve harika bir yıl olacağa benziyor. Galiba 2020 teknoloji yılı olacak. Benim verdiğim örneklerle birlikte bizi bekleyen daha bir çok teknolojik yenilikler var.

Hayatımız gittikçe kolaylaşıyor. Artık yapacağımız her şeyi bizim yerimize yapıyor, bizi kolay yoldan eğlendirebiliyor, aradığımızı daha hızlı bulmamızı sağlıyorlar. Bahsettiğim ve daha bir çok sayıda olan bu teknolojik harikalar, hayatımıza neler katacak hep beraber göreceğiz.

Bize hayatı kolaylaştırırken umarım filmlerde olduğu gibi Dünya’yı ele geçirme planları yapmazlar…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz