Bükülebilir Pil Teknolojisi Hayatımızda

0
21

Japon bilim adamlarından giyilebilir teknoloji adına çığır açan bir yenilik daha getirildi. Buna göre geleceğin akıllı cep telefonlarında ve akıllı saatlerinde bükülebilir pil dönemi başlayacak. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Bükülebilir Pil Mümkün Mü?

Evet, bunun hakkında çalışmalar mevcut. Örnekleri de var.

Bükülebilir Pil Daha Mı Az Gider?

Hayır, tam aksine daha uzun süre kullanılabiliyor.

Bükülebilir Pil Zararlı Mı?

Normal bir pil gibi zararları var elbette. Ancak bükülebilir özelliği ekstra bir olumsuzluk katmıyor.

Teknolojik iletişim cihazları esnek olmayan kavisli yapıları nedeniyle bükülmez, kavisli bataryalarla kullanılabiliyor. Ama bu bataryalar da ne yazık ki çok kısa sürede hemen tükeniyor.

İlginizi Çekebilir : Bagger 293 En Büyük İş Makinesi

Bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak yeni bir buluş bu kez dünya devi Japon firması Panasonic tarafından geliştirildi. Giyilebilir teknoloji adımı olarak esneyebilen, akıllı saatlerin kayışına çok rahatça yerleştirilerek kola rahatça takılabilen bükülebilir piller geliştirdi.

Bükülebilir Pil Sayesinde Daha Uzun Batarya Deneyimi

Akıllı cep telefonlarının bataryası ne yazık ki hemen tükeniyor. Bu durum insanların birbiriyle iletişim kopukluğu yaşamasına neden oluyor. Mobil internet teknolojisinin de gelişmesine bağlı olarak bataryalar kavisli yapıdaki cihazlara entegre edildiği için kısa sürede bitiyor.

Japon bilim insanları bu sorunu tamamıyla tarihe karıştıracak bir buluşa imza attı. Başlangıç aşaması olarak şu değerlerde lityum iyon batarya kapasitelerine sahip olacak:

  • 17.5 mAh
  • 40 mAh
  • 60 mAh
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   OnePlus Watch tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı ne?

başlangıç olarak yeni nesil bükülebilir pil bataryalar için batarya şarj kapasitesini oluşturuyor. Bükülebilir pil sayesinde daha uzun batarya deneyimi yaşanacak, bu da cihazlardaki ani batarya tükenmesi problemlerini tarihe itecek.

bukulebilir-pil

Esnek Yapıda Olması Sayesinde Giyilebilecek

Bilim insanlar şu sıralar giyilebilir teknoloji üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Bunlardan birisi de akıllı cep telefonu ve saatlerin bataryaları üzerine. Esneyebilen yapıdaki bükülebilir pil sayesinde akıllı saatlerin kayışına rahatça entegre edilebilecek yeni nesil bataryalar geliştirildi.

Akıllı mobil cihazlar için de bu cep telefonu kullanıcılarının daha uzun şarj deneyimi yaşaması için esneyebilen, uzun ömürlü kavisi olmayan bataryalar geliştirildi.

Lamine dış gövdesi sayesinde son derece kusursuz bir tasarımla geliştirilmiş olduğu için esneyebilen yeni nesil cep telefonu bataryası olarak herhangi bir probleme maruz kalmadan rahatça kullanılabilecek.

65 x 40 MM Ebatlarında Üretildi

Panasonic akıllı cep telefonu bataryası üretiminde lityum iyon tipi bataryaya bir yenisini daha ekledi. Ancak bu kez batarya diğerlerinden tamamen farklı olarak giyilebilir teknolojiyi esas alıyor. Giyilebilir teknolojiden hareket edilerek 65 x 40 mm ebatlarında kavisi olmadığından akıllı cihazlara çok kolay bir şekilde takılabilen yeni nesil piller olma özelliği taşıyor.

Şimdilik 60 mAh batarya kapasitesinde üretilmiş bulunan bu yeni nesil bükülebilir pil özellikle akıllı saatler için de esneyebilen yapısıyla kayışlara çok rahat şekilde geçirilebilecek.

Akıllı Saatlerde Lityum İyon Bükülebilir Pil Teknolojisi

Akıllı saat kayışlarına kolayca entegre edilebilen kavisi bulunmayan, esneyebilen bu yeni nesil bükülebilir pil konusunda kullanıcıların tereddütleri bulunuyor. Kol saatlerindeki bu bükülebilir piller zaman zaman medyaya yansıyan batarya patlamaları sorunlarına neden olur mu sıkça merak edilen konular arasında geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fiyatıyla şaşırttı: Huawei FreeBuds 4i tanıtıldı!

Üreticiler bu konuda endişe edecek hiçbir şeyin olmadığının altını çiziyor. Sadece 0.55 mm inceliğiyle kolunuzda neredeyse görünmeyecek kadar ufak bu batarya sayesinde korku duyulacak hiçbir şeyin olmadığı üzerinde duruldu. Bu küçük boyutu sayesinde devasa patlamaların görüldüğü akıllı cep telefon bataryalarındaki problemlerin bu yeni nesil cihazlarda kesinlikle yaşanmayacağının altını çiziyor.

Akıllı saat üretimindeki bu bükülebilir pil teknolojisinden hareket edersek sadece akıllı mobil cihazlarda değil zamanı gösteren saatlerde de bükülebilir batarya teknolojisinin giyilebilir teknoloji ürünleri içerisinde giderek öne çıkacağı konusunda uzmanlar hem fikir olmayı sürdürüyor. Bu durum nedeniyle akıllı batarya teknolojisinin geldiği en son nokta olarak bu bükülebilir esnek yapıdaki bataryaların yüksek şarj deneyimi yaşatacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Panasonic Bükülebilir Piller Giyilebilir Teknolojiyi Mobile Taşıdı

Mobil iletişim teknolojisi ürünlerinden akıllı cep telefonları, tabletler ve de akıllı saatler üzerinde bükülebilir pil/batarya geliştirildi.

Panasonic tarafından dünyaya tanıtılan bu yeni nesil bataryalar sayesinde özellikle akıllı saatler için kayışa yerleştirilecek akıllı bükülebilir piller uzun süre kullanım deneyimi yaşatacak.

İlginizi Çekebilir : Uçan Taksi Bell Nexus 4EX Geliyor

Akıllı cep telefonu ve tabletler için de kavisli yapıdaki normal bataryaların çok kısa sürede tükenmesi sorununa kökten çözüm sunmak amacıyla bu kez esneyebilen yapıda, kavisi olmayan bu tip bataryanın geliştirildiğini belirtmemiz gerekiyor. Böylelikle dünyaca ünlü Japon markasının giyilebilir teknolojiyi mobil iletişim teknolojisine de taşıdığının altını kesin olarak çizmemiz gerekiyor.

Şimdilik 17.5, 40 ve 60 mAh kapasitelerinde ve sadece 0.55 mm inceliğinde üretilen bu bükülebilir bataryalar ilerleyen süreçte daha da yüksek kapasitede üretilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz