Uçan Taksi Bell Nexus 4EX Geliyor

0
33

Bell Nexux 4EX isimli uçan taksi modelini CES 2019’da tanıtarak geleceğin teknolojisi ile bizi buluşturacak adımlardan birini atmıştır. CES 2020’de gerçekleştirilen ve piyasaya sürülen yeni sürümle birlikte oldukça iddialı bir proje oluşturmuştur. Bu sürümün ismi ise Nexus 4EX olarak duyuruldu. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Nexus 4EX Nedir?

Basit tabirle uçabilen taksidir. Detayları ise yazımızda paylaştık.

Nexus 4EX Ne Zaman Tanıtıldı?

İlk tanıtımı 2019'da yapılmıştır.

Bell bilindiği üzere dünyada askeri ve ticari helikopter üreten büyük bir firma olarak isim yapmıştır. CES 2020 ile Nexus4EX prototipi tam ölçekli tasarımı ile tanıtılmıştır. Tanıtılan bu prototip 2019’da tanıtılmış olan NexusBell prototipine göre oldukça gerçekçi bir hava çizmektedir.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot

Bell Nexus hava taksi 4EX kavramının CES tam ölçekli tasarımı tamamen elektrikle çalışabilir düzeydedir. Elektrikle çalışan bir model olduğu için şehir içerisinde hava kirliliği oluşmasını yüksek oranda engellemektedir.

Nexus’un Özellikleri

Bell Nexus 4EX CES 2020’de tanıtıldığı üzere elektrikli ve uzun menzillerde kullanılması durumunda hibrit teknolojisi kullanılarak çalıştırılabilecek bir uçan taksidir. Uçan taksinin menzili 2019 yılında tanıtılan taksiye oranla artmıştır. 100 km’lik menzil özelliği sayesinde şehirler arası seyahatlerde de kullanılabilir hale gelmiştir.

Modelin hızı da diğer araca oranla artırılmıştır. Saatte 214 km hızla seyahat edebilme imkanı tanıyan Bell Nexus 4Ex, şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacı ile kullanılabilir bir taşıttır. Özellikle kalabalık ülkelerde sıkışan trafiğe çare olan Bell Nexus 4Ex ile kısa süre içerisinde dilediğiniz yere varabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung’dan Tansiyon Ölçen Akıllı Saat

Aracın iç dinamikleri de diğer araca göre farklılaştırılarak yolcu kapasitesinde artışa gidilmiştir. Bell Nexus hava taksi 4EX kavramının CES tam ölçekli tasarımı üzerinde yapılan incelemelerle birlikte aracın taşıma kapasitesi 5 kişiye çıkarılmıştır. Bell uçan taksi sektöründe Hyundai, Boeing ve Airbus gibi devlerle rekabet etmektedir.

Bell sektöre girişi ile uçan taksi kullanacak insanlar için oldukça avantajlı gelişmeler sunacaktır. Bell’in üretmiş olduğu bu prototipin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında herhangi bir bilgi bulunamamaktadır. Bu aracın fiyatlandırılması hususunda da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Aracın ilerleyen zamanlarda şehir trafiğini ortadan kaldırabilecek bir çözüm olması söz konusu olacaktır.

Uçan Taksi Bell Nexus 4EX

Bell Nexus 4EX’in Hayatımızda Değiştireceği Hususlar

Bell Nexus 4EX prototipinin seri üretime geçirilmesi durumunda insan hayatında birçok değişikliğe sebep olacağı bilinmektedir. Bu hava aracının kullanılması ile birlikte eve geliş-gidiş sürelerinde değişimler söz konusu olacaktır. 45 dakika mesafede bulunan yerlere 10 dakika içerisinde gidebilmenin keyfi Bell Nexus 4EX ile söz konusu olacaktır.

Prototipte görüldüğü üzere araç kabini oldukça güvenli şekilde tasarlanmıştır ve şık bir görünüme sahiptir. Burada gerçekleştireceğiniz yolculuklar oldukça rahat bir şekilde gerçekleşecektir ve dinlenebilmek için uzun bir vaktiniz olacaktır. Bell Nexus 4EX sayesinde trafikte gerçekleştirilen sinir harbinin üstesinden gelerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bell Nexus 4EX, gerçekleştirilen yeni tasarım sayesinde elektrikli veya hibrit teknoloji kullanılarak hareket ettirilmektedir. Bu iki teknoloji de çevreye verilen zararı ortadan kaldırabilir niteliklere sahiptir. Bell Nexus 4EX’in bu özelliği sayesinde dünya daha temiz bir yer haline gelecektir. Tasarlanan aracın hibritli veya elektrikli olması şehrin trafik gürültüsünden de kurtulmasını sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bükülebilir Pil Teknolojisi Hayatımızda

Şehir içinde temiz ve sessiz bir yolculuk geçirerek varmak istediğiniz noktalara kısa süre içerisinde varmanız sizi oldukça rahatlatacaktır. Elektrikli yapıda mobil kısa mesafelerde kullanılabilecek bir araçtır. Hibritli olan versiyonu ise daha uzak yerlere daha kısa süre içerisinde varabilmeniz için oldukça elverişli bir araç olarak piyasaya sürülecektir.

Bell Nexus 4EX şehir içinde insan taşıma amacı ile kullanılabileceği gibi teslimat amacı ile de kullanılabilecek bir hava aracıdır. Bu aracın kullanılması ile birlikte mal ve veri taşıma da söz konusu olabilir. Bu aracın kullanılabilmesi için potansiyel ağlar keşfedilecek ve seri üretim bu ağların keşfedilmesi sonucunda gerçekleşecektir.

İlginizi Çekebilir : Microsoft’un Yeni Akıllı Gözlüğü Hololens 2

Bell Nexus 4EX ile birlikte uçma eylemi tamamıyla akıllı cihazlara bırakılmaktadır. Yapay zeka ile uçma keyfini yaşatan Bell Nexus 4EX, yeni ulaşım araçlarının üretilmesi yolunda oldukça dikkat edilesi bir araç olmuştur. Şehir içerisinde gerçekleştirilen bu devrim ile taşıtlar bambaşka aşamaya erecektir.

2019 yılında tanıtılan Bell Nexus test edildikten sonra geliştirilen Nexus 4EX, tanıtımda dahi insanları büyülemiştir. Ekipler bu prototipi geliştirerek daha farklı hale getirebilmek adına çalışmalar yürütecektir. Bu ilerlemelerle şehir trafiği oldukça rahatlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz