Türkiye’de 5 Milyondan Fazla Yabancı Var!

0
26
turkiyede-5-milyon-yabanci

2020 yılının ilk verilerine göre Türkiye’de 192 farklı milletten insan var. Bu insanların sayısı 5 milyonu aşmış durumda. 15 milyon İstanbul nüfusunun 3 milyonu yabancı uyruklu kişilerden oluşuyor. Fakat yalnızca İstanbul’da değil neredeyse her şehirde mutlaka yabancı uyruklu kişilerle karşılaşıyoruz. Ama bu yabancı uyruklu kişilerin yalnızca 1 milyonu oturma iznine sahip. Peki o zaman neden Türkiye’de 5 milyondan fazla yabancı var?

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Türkiyede ne kadar göçmen var?

Türkiye'deki toplam mülteci ve göçmen sayısının 2019 yılına gelindiğinde 5 milyon 678 bin 800 kişiye ulaştığı kaydedildi.

En çok Suriyeli göçmenler bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre 5 milyon yabancı vatandaştan 3,6 milyonu Suriyeliler. Suriyeli bireyler ülkemizde en fazla büyük illerde yaşıyor. Çoğu, sigorta istemediği için Türk vatandaşlara göre daha kolay iş bulabiliyor. Suriyelilerin dışında Afganistan, Irak ve Pakistan gibi ülkelerden de birçok vatandaş her an yanımızdan yürüyerek geçebilir.

Geçici koruma kapsamında ülkemizde yer alsalar da bu durumun nasıl ilerleyeceği henüz netleşmedi. 2011 yılında Suriye’de çıkan savaştan sonra ülkemize çok fazla Suriyeli mağdur vatandaşın alınması halkı ikiye böldü. Çoğu Türk vatandaş ülkelerinde Suriyeli insanları istemezken bazılar da bulunmaları gerektiğini düşünüyor. Kendi ülkelerine göre daha rahat yaşam alanına sahip olan Suriyeliler şimdilik burada kalıcı gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir : Whatsapp Devlet Tarafından İncelenebilir Mi?

Türkiye’de 5 milyondan fazla yabancı var fakat bu yabancıların yalnızca 100 bini çalışma iznine sahip. Çalışma izinleri olmadığı halde çalışabilen binlerce insan var. Oturma izni olan kişiler yaşamak için ülkemizi kendileri seçen ve belirli süreçlerden geçerek bu hakkı kazanan bireyler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   H2X’ten Hidrojenle Çalışan Araba Geliyor

1 milyon oturma izni olan yabancılar geçici koruma kapsamında olmayanlar. 150 binden fazla yabancı uyruklu kişi de öğrenci olarak Türkiye’de bulunuyor. Bu öğrencilerin eğitim hayatı bittikten sonra ülkemizde kalıp kalmayacağı da belirsiz.

Türkiye’de Göç Yönetimi

Türkiye’de son 6-7 yılda herkesin gözle görebileceği ölçüde göçmen sayısında artış yaşandı. Ülkemizde göçmenlere sağlanan iyi niyetli yardımlar bazı göçmenlerin bu durumu istismar etmesine neden oldu. Ayrıca göçmenlerin bir kısmının da yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapması devlet görevlilerini harekete geçirdi. Son dört yılda 2 bine yakın kişi ülkeden çıkarılarak kendi ülkelerine geri gönderildi.

Türkiye’nin coğrafi konumu, birçok ülkeye komşu olması, Anadolu ve Avrupa arasında köprü görevi görmesi nedeniyle birçok kaçak göçmen ülkemizden geçiyor. Bu göçmenlerin bazıları şartları uygun bulup burada kalırken bazıları da yollarına devam edebiliyor.

Coğrafi konum nedeniyle tam anlamıyla göç akınına uğruyoruz. Türkiye’de geçmişten 2014 yılına kadar 50 bin kişi civarında seyreden göçmen sayısı son yıllarda yüksek bir ivme kazandı.

Bu ivmeyle beraber resmi rakamlara göre ülkemizde 5 milyondan fazla yabancı var. Bu yabancıların 70 bine yakını Suriyeli olup kamp içinde yaşarken geri kalanı kamp dışında serbest vaziyette yaşıyor. Hatta birçoğu Türk vatandaşlardan daha olumlu şartlarda çalışıyor ve barınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Okullar Ne Zaman Açılacak ? Yüz Yüze Eğitimle İlgili Tarihler Açıklandı

Suriyeliler Arttı

Suriyeli vatandaşların ülkemize girişi sağlanırken hepsi İstanbul’a kayıt edilmedi. Ülkemizde çok fazla şehre Suriyeli birey dağıtımı yapıldı. Başka bir şehirde kaydı olmasına rağmen İstanbul’da yaşayan Suriyeli vatandaşlar sık sık tespit ediliyor. Bu tespitler sonucunda da kayıtlı oldukları illere geri gönderiliyorlar.

Bu şekilde kaydı olmadığı halde İstanbul’da bulunan vatandaşlardan 200 bin kişi civarı kayıtlı şehirlerine geri gönderildi. Düzensiz göçmenler kendi ülkelerine ya da kayıtlı oldukları şehirlere insan hakları bildirgesine uyularak geri gönderiliyor. Yani son derece medeni ve kanunlara uygun geri göndermeler mevcut. Kişilerin gittikleri yerlerde yeniden uyum sağlaması için de belirli takipler yapılıyor.

Ülkemizde göç yönetimi sağlayabilmek adına İçişleri Bakanlığı tarafından Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı düzenlendi. Düzensiz Göç Ortak Veri Tabanı kurularak diğer ülkelerle de iş birliği sağlandı.

Bu şekilde düzensiz ve yasal olmayan göçlerin engellenmesi hedefleniyor. Sınırdaki güvenliğin arttırılarak, göçmenlerin yerel halka iç gücünde sorun çıkarması da engellenmeye çalışılıyor.

Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı içinde yabancıların kendi haklarını bilmesi için gerekli olan bilgilendirmeler de bulunuyor. Ayrıca bu kişilerin de eklenmesiyle kamu hizmetlerinde birtakım değişiklikler olmaması imkansız. Bu nedenle kamu kuruluşları arasında da koordinasyon bu planla sağlanıyor.

Türkiye’de 5 milyondan fazla yabancı var derken bu insanların hepsinin Suriyeli insanlar olmadığı da bilinmeli. Yabancı uyruklu öğrenciler, değişim programı ile gelenler, uluslararası şirketlerde çalıştıkları için burada bulunması gerekenler gibi birçok insan da ülkemizde yaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz