Twitter Troll Yapanlar İçin Uygulama Geliştiriyor

0
19

Sosyal medya ile hayatımıza giren troll kelimesi; internette insanların keyiflerini kaçırmak için formlarda, bloglarda ve benzeri platformlarda tartışma başlatmak için ortamı alevlendiren kişilere verilen addır. Durup dururken herhangi bir Twitter kullanıcısın paylaştığı bir gönderiye, konunun dışında bir yorum yapıp kişiyi gönderiyi paylaştığına pişman edecek duruma getirirler. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Twitter'da trolleyenlere ne yapabiliriz?

Twitter bunun için bir uygulama geliştirmektedir. Sizler ise şikayet edebilirsiniz.

Troll yapanlar, genellikle çok takipçisi olan kişileri ve onların gönderilerine olmadık yorumlar yazmayı tercih ederler ya da fenomen olan kullanıcının gönderisinde yapılan herhangi bir yorumu seçer ve o kişi üzerinden amacına ulaşmaya çalışır.

İlginizi Çekebilir : Twiter Hesabı Nasıl Kapatılır? Kapanan Hesap Nasıl Açılır?

Aslında bir amacı da yoktur. Tek yaptığı ortalığı karıştırmaktan başka bir şey değildir. Twitter kullanıcıları, bu tarz kişileri ne kadar engellese de sürekli yenileri ortaya çıktığı için bunun önüne geçemiyorlar. Bu kişilerin Twitter hesaplarına baktığınızda farkedeceksiniz ki sadece gönderilere yorum yapmışlar…

Birkaç şey paylaşmış, RT yapmış olabilir ama Twitter‘da zamanının çoğunu troll yapamaya harcıyorlar. Bu, bazılarınıza eğlenceli gelebilir ama gerçekten çok rahatsız edici gereksiz bir durumdur aslında. İnsanları zor durumda bırakmaktan, yanlış anlaşılmasına sebep olmaktan başka hiçbir şey yapmazlar.

Twitter kullanıcılarının oldukça şikayetçi olduğu bu durum, Twitter’ı harekete geçirdi ve troll yapan hesapları tamamen ortadan kaldıracak ve yenilerinin önüne geçebilecek bir uygulama geliştirmeye başladırlar. Bu haber beni oldukça sevindirdi çünkü Twitter’da gezindiğimde bu tarz hesapların yaptığı yorumlar ve paylaşım üzerinde yarattıkları olumsuz etkiler beni çok rahatsız ediyor. İnsanları sosyal medya kullanımından soğutma potansiyeline sahipler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Kanalınızı Keşfete Düşürecek 7 İpucu!

Sosyal medya, paylaşmak istediklerinizi paylaşıp ve yazmak istediklerinizi yazmanız için tasarlanan bir ortam. Yani sosyal medyada siz özgür birer bireylersiniz. Üzüntünüzü, mutluluğunuzu veya kırgınlığınızı farklı yollarla veya direk anlatmak tamamiyle sizin elinizde. Yaşanan gelişmelere veya olaylara istediğiniz tepkiyi verme hakkına sahipsiniz. Kısacası; sosyal medyada kimse sizin paylaştıklarınıza karışma hükmüne sahip değil.

Aynı zamanda hiçbir hesap sizin paylaşımınıza yaptığı saçma sapan bir yorumdan dolayı yanlış anlaşılmanıza da sebep olamaz. Bu durumum bilincinde olan Twitter, umarım geliştirdikleri uygulamayı kısa zamanda kullanıcılara sunar da bu yanlış anlaşılmaların ve daha birçok şeyin önüne geçilebilir.

Troll Yapanları Hedefleyen Yeni Uygulama Nasıl Olmalı?

Bu yeni uygulamanın nasıl olacağına dair henüz bir ayrıntı yok ama troll yapanların önüne geçmek için çok etkili bir uygulama olması gerekiyor. Hesapları engellemek bi nevi çözüm gibi gözüküyor ama sadece bir veya iki kişinin tweetlerine yorum yapamıyor.

Diğer uygulamalar yine bu sorun ile karşı karşıya kalıyor. Potansiyel troll yapanların hesaplarını tamamen kapatmaları da bir çözüm. Fakat bir kere buna alışan ve zevk alan kişi, yeni bir hesap açarak aynı şeyi yapmaya devam edecektir. Sürekli Twitter‘ın takipte olması gerekiyor.

Twitter’ın bu konuda daha yeni bir şeyler yaptığını düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. İsterseniz gönderilerinize yorum yaparak tartışma yaratmaya çalışan hesapların yazdığı yorumu “Tweeti Bildir” seçeceğine tıklayarak neden şikayetçi olduğunuzu belirten seçenekleri seçip yetkililere gönderebiliyorsunuz veya tweetlerinize yaptığı yorumlarla ortamın atmosferini değiştirmeye çalışan kullanıcıları “@kullanıcıadı adlı kullanıcıyı bildir” seçeceği ile yaşadığınız sorunu belirten seçeceği seçip şikayet edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Ücretli Mi Olacak

Birçok kişinin bir araya gelip “@eeee adlı kullanıcıyı engelleyin” paylaşımıyla birçok kişiye sesini duyurmaya çalıştığı yöntemler de var. Bu gruplaşmanın tek amacı ise; Twitter’a kendilerini duyurmaları ve rahatsız eden hesabın bir an önce kapanması…

Twitter aslında sorunun bir şekilde önüne geçmeye çalışsa da bu durum çıkan haberden de anladığımıza göre pek bir sonuç vermiyor. Daha etkili, caydırıcı bir yöntem bulmaları ve uygulamaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir : Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Ne kadar çok fikir üretsek de Twitter’ın henüz nasıl bir formül üreteceği büyük merak konusu. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz ve değerlendireceğiz. Kısa zaman sonra belki de ayrıntılı bilgileri edinmiş olacağız.

Troll, 2020’de tamamen önüne geçeceğimiz ve yapamaya çalışanın da anında engellendiği bir olaya dönüşür. Böylelikle sosyal medya kullanıcıları da rahat bir nefes almış olur. Twitter kullancıları tweetlerini, “şimdi yanlış anlaşılırım, eleştirilirim, biri yorumlarıyla takipçilerimi rahatsız eder…” korkusu olmadan gönderilerini paylaşabilir.

Gelişmeyi Twitter kullanıcıları gibi ben de yakından takip edeceğim ve Twitter’ın bu konu ile ilgili aldığı çözümleri merakla bekliyorum. Troll, artık sosyal medyanın baş belası olamayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz