Bilsem’de Nasıl Sorular Var?

0
bilsem
bilsem

Bildiğimiz üzere BİLSEM sınavları iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada sınav tabletle yapılırken ikinci aşamada bireysel değerlendirme diye adlandırdığımız mülakatlar var.

[toc]

Çıkmış zekâ testleri ve mülakat sorularından, birkaç örnek sorudan yola çıkarak bu içeriğimizde sorulara cevap veriyoruz ve Bilsem sınav soruları konusuna bir açıklık getiriyoruz.

bilsem soruları

2. Aşama Bireysel Değerlendirme mülakatı nedir?

Bireysel Değerlendirme mülakatında ilk olarak ayrım yapmamız gereken bir nokta var: Bu mülakatlar bilgi sınavı değildir. BİLSEM’in görevi ve amacı bilgiyi ölçmek değil özel yetenekli çocukları tespit edip onları kendine ve topluma uyumlu hâle getirmektir.

BİLSEM değerlendirme sistemi iki kısımdan oluşmaktadır. Öğrenciler bu iki kısımdan birini seçer ve değerlendirme mülakatı ona göre şekillenir. İlk kısım Genel Zekâ (Yetenek) testi, diğer kısım ise Müzik veya Resim değerlendirmesidir.

Genel Zekâ(Yetenek) bilgiler ve  Önceki Dönem Çıkmış Testler

bilsem soruları
bilsem soruları

Değerlendirmeler BİLSEM’de yapılabilirken Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde de yapılır. Kendi alanında eğitim ve sertifikası olan öğretmenler bu testi gerçekleştirmektedir.

Zekâ testi değerlendirmesine girecek olan öğrencilerin geçmiş yıllarda çıkmış olan zekâ testleri isimlerini öğrenmesi yararlı olacaktır. MEB tarafından seçilen bu zekâ testlerinin isimleri ASİS, KAUFMAN, WECHSLER olarak sıralanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Vergide Engelli İndirimi Nedir?

ASİS: Açılımı Anadolu Sak Zekâ Ölçeği olan zekâ testi, Türkiye’nin ilk yerli testidir. Uluslararası kabule sahip olacak niteliklere sahip olan testi uzmanlar eşliğinde yapılması daha sağlıklı olur. Testin içeriğinin yayınlanması yasaktır.

KAUFMAN: Kaufman tarafından 1990 yılında geliştirilmiş olan Kaufman Kısa Zeka Testi (Kaufman Brief İntelligence Test/K-BIT)‘nin 9 – 10 yaş Türk çocukları üzerinde geçerlilik, güvenirlilik ve ön değerlendirmelerin yapılmasıdır.

WESCHSLER Zekâ testi: Ülkemizde uygulanan oldukça popüler ve güvenilir bir zekâ testidir.

1939’da hazırlanmış olup bireylerin yetenek farkındalıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. 6 – 16 yaş aralığındaki bireyler için uygundur.

Yukarıda saydığımız zekâ testlerinin yayınlanması yasak olsa da online olarak benzerlerini bulabilir ve çalışabilirsiniz.

BİLSEM 2. Aşama Resim çıkmış sorular

bilsem soruları
bilsem soruları

Bireysel değerlendirmenin diğer bir kısmı resim değerlendirme mülakatı iki tane kırk dakikalık oturumdan oluşuyor. Toplamda seksen dakikalık mülakatta öğrenciden iki resim yapılması isteniyor. Bu sürede kullanılan tekniğin oldukça güçlü olması gerekiyor. Öz güven burada önemli bir etken oluyor.

Değerlendirmede baz alınan özellikler bulunuyor. Verilen konuya uygunluk, hayal gücü, oran-orantı, kompozisyon ve perspektif olarak ayrılıyor. Öğrenci bir resmi çizdikten sonra tümüyle görsel zekâsı böylece test edilmiş oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hong Kong’dan Covid-19 İle İlgili Umut Vadeden Gelişmeler!

Alıştırma yapmak için aile veya arkadaşların bir konu belirleyip resim çizdirmesi çok güzel çalışma yöntemi olabilir. Saydığımız özellikleri çocukların çalışması oldukça başarıya götürebilir ve eğitim hakkı alma şansını arttırabilir.

Kurul puanıyla birlikte resim değerlendirildikten sonra öğrencinin resim yeteneğinin, görsel zekâsının olup olmadığı belirleniyor ve BİLSEM’de eğitim hakkı kazanıyor.

BİLSEM 2. Aşama Müzik çıkmış sorular

bilsem soruları
bilsem soruları

Müzik alanında bireysel değerlendirme için randevu alan öğrencimiz BİLSEM sınav yerine gidiyor ve dört oturuma tabi tutuluyor. Bu dört oturum içerisinde belirli kriterlere dikkat ediliyor. Bunlar ritim tutma, sesleri tekrar etme, sesleri ayırt etme, şarkı söyleme gibi eylemleri kapsıyor. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve çocuğun arkadaşlarının birbirleriyle oyunlar oynaması güzel bir çalışma olabilir.

Beş kişilik kurul oylamasından sonra öğrencinin müzik yeteneğine sahip olup olmadığına karar veriliyor. Değerlendirmede başarılı olan öğrenci, BİLSEM’de müzik alanında eğitim hakkını kazanıyor.

BİLSEM soru örnekleri ve çıkmış sorular

bilsem soruları
bilsem soruları

Bireysel değerlendirmelerden bahsetmişken elbette genel BİLSEM sorularından bahsetmeden olmaz. Aşağıda BİLSEM grup tarama soru örneklerini de görebilirsiniz. Bu sorular size yol gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz