Toyota, Avrupa İçin Yeni Mini Otomobilin Çek Fabrikasında Üretileceğini Söyledi

0
Toyota

Toyota, Aygo X konseptiyle ön izlemesi yapılan yeni mini otomobilini Çek Cumhuriyeti’ndeki Kolin’deki fabrikasında üreteceğini doğruladı.

Toyota Cuma günü yaptığı açıklamada, otomobilin Yaris küçük otomobili ile birlikte üretileceğini ve Toyota Yeni Küresel Mimarisinin Yaris ile aynı GA-B versiyonunu kullanacağını söyledi. Toyota, Yaris’i Fransa’nın Valenciennes kentindeki fabrikasında da üretiyor.

Toyota, yanmalı motor modeliyle Avrupa’nın mini otomobil segmentinde kalmayı hedefleyen birkaç büyük otomobil üreticisinden biri. Ford ve Opel, düşük kar nedeniyle segmentten ayrılan şirketler arasında yer alırken, diğer otomobil üreticileri CO2 emisyonlarını azaltmak için düzenleyici baskıya yanıt olarak daha yüksek fiyatlı elektrikli versiyonlara geçti.

Toyota

Toyota Avrupa’nın üretim patronu Marvin Cooke yaptığı açıklamada, yeni mini otomobilin Yaris ve yakında çıkacak olan Yaris Cross ile birlikte GA-B platformunda da otomobil üreticisine küçük otomobiller üretmek için gereken ölçek ekonomilerini sağlayacağını söyledi. Toyota, otomobilin “geliştirmeden üretime kadar her anlamda bir Avrupa otomobili” olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Pixel Watch'ta Nabız Nasıl Takip Edilir?

Toyota, modelin şirketin Avrupa üretimini genişletme ve Rusya dahil Avrupa pazarlarındaki yıllık araç satışlarını 2025 yılına kadar 1,5 milyona çıkarma taahhüdünün altını çizdiğini söyledi. 31 Mart’ta sona erdi.

Toyota, mevcut Aygo’yu ilgili Peugeot 108 ve Citroen C1 ile birlikte Kolin’de inşa ediyor. Toyota, 1 Ocak’ta fabrikanın tüm mülkiyetini devraldı. Daha önce fabrika, PSA Group ile ortak bir girişimdi. Fabrikada Yaris üretimi ikinci yarıda başlayacak.

Toyota, yeni otomobilin adını, hacim planlarını ve tanıtımının zamanlamasının ileri bir tarihte açıklanacağını söyledi. Otomobil üreticisi daha önce, 2022’de piyasaya sürüleceğini belirten bir üretim versiyonunu bu yıl içinde ortaya çıkaracağını söylemişti.

SUV Stili

Aygo X konsepti, mini otomobil için mevcut Aygo’dan daha şık görünümlü ve yerden daha yüksek bir SUV tasarımına işaret ediyordu. Aygo X ismi, Toyota’nın bu yıl piyasaya çıkacak olan Yaris Cross küçük SUV ile uyumlu olarak yeni arabaya Aygo Cross adını vereceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Tekne ve karavandan sonra A101 elektrikli otomobil satışına başladı

JATO Dynamics pazar araştırmacılarına göre Aygo, geçen yıl 83.277 satış hacmiyle Avrupa’da bir önceki yıla göre yüzde 17 düşüşle 3 numaralı mini otomobil oldu.

Kolin fabrikasında, yarı iletken sıkıntısı nedeniyle Mart ve Nisan aylarında 14 gün süreyle üretime ara verildi. Toyota, Mazda için Kolin fabrikasında planlanan Yaris tabanlı hibrit küçük otomobilin üretimini de ekleyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz