Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

0
48
ekran goruntusu

Hepinize merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımızda sizlere teknolojinin, telefonlarımız belki de en önemli özelliklerinden olan Ekran Görüntüsünden ve bunu nasıl alacağınızdan bahsedeceğim. İngilizce olarak daha çok yaygın olan ”Screen Shot” ne işe yarar? Nedir? Screenshot nasıl alınır? Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bahsettik.

Iphone 11'de ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ses açma ve yanda yer alan telefon kapatma tuşuna aynı anda basın.

Note 10'da ekran görüntüsü nasıl alınır?

Kilit tuşu ve ses kısmına aynı anda basmalısınız.

Mate 20'de ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basmalısınız.

Öncelikle bu işlem o an ekranda ne görüyorsunuz yani bu bir video olabilir, bir resim olabilir, oyunda gerçekleştirdiğiniz bir işlem de olabilir. İşte onu bildiğiniz dışarıdaki resim çeker gibi çekmeye yani o anı yakalamaya yarar. Çektiğiniz fotoğraflar gibi de ekran görüntülerinizi galerinizden görüntüleyebilirsiniz.

Android ve Ios işletim sistemli telefonlarımızda sıkça kullandığımız bu işlem her telefonda neredeyse farklı şekilde uygulanıyor. Mesela Samsung’un A model telefonunda farklı şekilde alınırken ondan 1 ay sonra çıkarmış olduğu farklı modelinde farklı bir şekilde alabilliyoruz.

İşte burada model farklılıklarına göre bu işlem çeşitlilik gösterebiliyor. Ancak Ios da olsa Android de olsa eğer telefonunuz için nasıl ekran görüntüsü alınır bilmiyorsanız bu rehberimiz sizin için faydalı olacaktır ve sorununuzu çözecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yuvarlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon Dehası Geliyor

Ancak yine de yapamadıysanız veya telefonunuz için gereken tuşlarda sıkıntı varsa Android Market ve App Store’da yer alan programları kullanabilirsiniz. Hatta Iphone’da Assistive Touch özelliğini açarak tek bir dokunuşla ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi her telefon için bu işlemin ayrı bir yapılış yolu var. Şimdi sıra sıra aşağıda belirteceğim popüler olan telefonlarda bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım.

1.Iphone 11 Serisi:

Apple’ın Iphone serisi için son çıkan modeli Iphone 11 serisinde ekran görüntüsü almak için aynı anda ses açma ve yanda yer alan telefon kapatma tuşuna bastığımızda almış olacaksınız.

Iphone 11 Serisi

2.Samsung Galaxy Note 10:

Yazımızda bahsedeceğimiz ikinci telefon Samsung Galaxy Note 10 olacak. Samsung tarafında Note serisinin son telefonu olan Note 10’da ekran görüntüsü almak için aynı anda kilit tuşu ve ses kısma tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

note 10
Samsung Galaxy Note 10

3.Samsung Galaxy S10 Serisi:

İlginizi Çekebilir : 2019’un En Çok Satan Telefonları

Listemizin 3. sırasında meşhur Samsung Galaxy S20 serisinin son çıkan modeli olan Galaxy S10 serisi için bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatayım. Bu işlemi yapmak için yine diğer telefonlarda da olduğu gibi aynı anda ses kısma ve güç tuşuna aynı anda bastığınızda iki saniye içinde bu işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

galaxy-s10
Samsung Galaxy S10 Serisi

4.Huawei Mate 20 Serisi:

Sıradaki telefonumuz listenin ilk 3 sırasından farklı bir üretici olan Huawei’ye ait Mate 20 serisi olacak. Marka değişse de pek değişen bir şey yok. Huawei Mate 20 serisinde ekran görüntüsü almanız için aynı anda ses kısma ve güç tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

huawei-mate-20
Huawei Mate 20 Serisi

5.Huawei P30 Serisi:

Listemizin 5. sırasında yine bir Huawei marka telefon var. P30 serisi ile kalitesini belli eden Huawei bu telefon ile A kalite telefonlarla yarışabileceğini gösteren bu telefonda ise ekran görüntüsü almak için yapmanız gereken işlem yine ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basmak olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bir Android Cihazdan Google Hesabı Nasıl Kaldırılır?
huawei-p30
Huawei P30 Serisi

6.Iphone X Serisi:

Iphone’ın X adı altında çıkardığı neredeyse 10a yakın telefonu var. Ve hepsi için bu işlem aynı. Yukarıda bahsettiğim Iphone 11 serisi için kullandığımız yöntem burada da geçerli. Ekran görüntüsü almak için ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basılı tutmanız yeterli olacaktır.

iphone-x
Iphone X Serisi

7.Samsung Galaxy Z Flip:

Listemizin 7. sırasında Samsung Galaxy serisinin en iyi ve tasarım olacak en dikkat çeken üyesi Samsung Galaxy Z Flip’te ekran görüntüsü almak için son samsung modellerinde olduğu gibi ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basmanız ekran görüntüsü almanız için yeterli olacaktır. Galaxy Z Flip İnceleme Yazısına Baktın mı ?

z flip
Samsung Galaxy Z Flip

8. Xiaomi Redmi Note 8:

İlginizi Çekebilir : Corona Virüsü Samsung Satışlarını Baltalıyor

Listemizin 8. sırasında yukarıdakilerden farklı bir marka ve tasarıma sahip olan Xiaomi Redmi Note 8 var. Bu telefonda ekran görüntüsü almak için ise yine aynı anda güç tuşu ve ses kısma tuşuna basıyoruz.

xiaomi redmi note 8
Xiaomi Redmi Note 8

9.Samsung A Serisi:

Sıradaki telefonumuz yine Samsung’un bir serisinden olacak. Son dönemlerde Galaxy serisinden sonra en çok satış yaptığı serisi olan Galaxy A serilerinde genel olarak ekran görüntüsü almanız için yapmanız gereken işlem yine basit. Ses açma ve güç tuşlarına aynı anda bastığımız zaman ekran görüntüsü almış olacağız.

galaxy-a
Samsung A Serisi

10. Samsung Galaxy J Serisi:

Listemizin son sırasında Samsung Galaxy serisinin S, Note ve A serisinden sonra en çok satış yaptığı ve pazar genişliği bulunan Galaxy J serisi var. Samsung Galaxy J serisinde bu işlem yine basit. Diğer Samsung Galaxy telefonlarda da olduğu gibi ses kısma ve güç tuşuna bastığınız an almış olacaksınız.

Samsung Galaxy J Serisi