SpaceX Starship fırlatmasının uzaya ulaştıktan dakikalar sonra başarısız olduğu düşünülüyor

0
SpaceX Starship fırlatmasının uzaya ulaştıktan dakikalar sonra başarısız olduğu düşünülüyor
SpaceX Starship fırlatmasının uzaya ulaştıktan dakikalar sonra başarısız olduğu düşünülüyor

SpaceX’in Ay’a ve ötesine astronot taşımak üzere geliştirdiği mürettebatsız uzay aracı Starship‘, ilk denemesinin patlamayla sonuçlanmasının ardından Cumartesi günü ikinci testinde havalandıktan dakikalar sonra uzayda başarısız olduğu tahmin ediliyor.

İki aşamalı roket gemisi, Elon Musk’a ait şirketin Teksas’taki Boca Chica yakınlarındaki Starbase fırlatma alanından havalanarak, uzaya planlanan 90 dakikalık uçuşunda yerden yaklaşık 55 mil (90 km) yükseldi. Ancak roketin Super Heavy birinci kademe güçlendiricisi, çekirdek kademesi ile ayrılmak için önemli bir manevra yapmış gibi görünse de, SpaceX’in web yayınına göre ayrıldıktan kısa bir süre sonra Meksika Körfezi üzerinde patladı.

SpaceX Starship
SpaceX Starship

Bu arada, çekirdek Starship güçlendiricisi uzaya doğru ilerledi, ancak birkaç dakika sonra bir şirket yayıncısı SpaceX görev kontrolünün aniden araçla teması kaybettiğini söyledi. SpaceX’in canlı yayın sunucusu John Insprucker, “İkinci aşamadan gelen verileri kaybettik… ikinci aşamayı kaybetmiş olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo A15s sızdırıldı! Özellikleri neler?

Test görevinin yaklaşık sekizinci dakikasında, Starship güçlendiricisini izleyen bir kamera görüntüsü, aracın o sırada başarısız olduğunu düşündürecek bir patlama gösterdi. Roketin irtifası 91 mil (148 km) idi. Fırlatma, kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra başarısızlıkla sonuçlanan Nisan ayındaki denemenin ardından, Starship’in yüksek Super Heavy roket güçlendiricisinin üzerine monte edilerek uçurulduğu ikinci denemeydi.

Starship’in 33 Raptor motorunun ateşlenmesi, roket sistemi sabah gökyüzüne doğru yavaş yavaş yükselmeye başlamadan dakikalar önce SpaceX’in Starbase fırlatma tesisleri boyunca bir şok dalgası gönderdi ve uzaya doğru gök gürültülü bir yükselişle fırlatma kulesini temizledi. Yaklaşık 43 mil (70 km) yükseklikte roket sistemi iki aşamayı birbirinden ayırmak için önemli bir manevra yaptı; Super Heavy güçlendiricisinin Meksika Körfezi sularına dalması, çekirdek Starship güçlendiricisinin ise kendi motorlarını kullanarak uzaya fırlaması planlanıyordu. Ancak Super Heavy patladı ve SpaceX henüz çekirdek kademenin akıbeti hakkında bilgi vermedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Snapchat Şifrenizi Mi Unuttunuz? Nasıl Sıfırlanır?

Starship’in Güvenilirliğini Geliştirmemize Yardımcı Olacak

SpaceX, sosyal medya platformu X’te yaptığı bir paylaşımda, çekirdek Starship aşamasının motorlarının “uzaya giderken birkaç dakika boyunca ateşlendiğini” söyledi. Şirketten yapılan açıklamada, “Böyle bir testte başarı öğrendiklerimizden gelir ve bugünkü test SpaceX’in çok gezegenli yaşam arayışında Starship’in güvenilirliğini geliştirmemize yardımcı olacak” denildi.

Görevin amacı Starship’i Teksas’ta yerden kaldırıp yörüngeye ulaşmasına az bir süre kala uzaya göndermek ve ardından Hawaii kıyılarına inmek üzere Dünya atmosferine daldırmaktı. Fırlatma Cuma günü için planlanmıştı ancak uçuş kontrol donanımının son dakikada değiştirilmesi için bir gün ertelendi.

Başarılı bir test, SpaceX’in bu on yıl içinde NASA için Ay’a ve nihayetinde Mars’a insan ve kargo gönderebilecek büyük, çok amaçlı bir uzay aracı üretme hedefine ulaşma yolunda önemli bir adım olacaktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz