Son 10 Yılda Hayatımıza Girmiş Büyük Teknoloji Gelişmeleri

2
62
teknoloji

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımızda sizlere günlük hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan teknolojiden bahsedeceğiz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Hoverboard nedir?

Bu kendini dengeleyen iki tekerli kişisel vasıta ya da scooter, şarj edilebilir pille çalışan bir araç.

Drone nedir?

Üzerinde kamera taşıyan uçan insansız araçtır. Genellikle dört pervaneli, boyutu ufaktır.

Teknoloji artık günlük hayatımızda her yerde. Düşündüğümüzde aklımıza gelmeyecek yerlerde bile teknoloji artık bizlerle. Mutfaktan tuvaletlere, otoparklardan banyolara, araç içlerinden televizyonlara teknoloji detaylı olarak her yerde.

Teknolojinin bu denli ilerlemesi ve hayatımızın her yerinde bulunması kimisine göre iyi bir şey iken kimisine göre iyi bir şey değil.

İyi olduğunu düşünen kısım hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırdığını düşünüp işlerimizi daha hızlı hallettiğimizi savunuyor. Diğer tarafta kötü olduğunu savunan kısım ise teknolojinin güvenlik açıkları olduğunu belirtiyor.

Ve ek olarak da insanların rahata alışmasının da insan sağlığı açısından zararlı olduğunu düşünüyor. İnsanlar bu fikir ayrılığına düşmüş olsa da teknoloji gün geçtikçe daha da hızlanarak büyüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy M31s'in kamerası ne olacak ?
Teknololoji haberleri
teknoloji-gelismeleri

En büyük gelişimini 2010’dan bu yana yani son 10 yılda geliştiren teknolojik gelişmeler için bugünkü yazımızda temel taşları yani göze çarpan büyük gelişmeleri ele alacağız. Akıllı telefonlardan, tabletlere, akıllı bileklerden akıllı saatlere bir çok şey son 10 yılda hayatımızın her kısmında yerini aldı.

Son 10 Yılda Gerçekleşmiş Büyük Teknoloji Gelişmesi

Akıllı telefonlar: Artık büyük küçük demeden hepimizin elinde olan akıllı telefonlar, bilgisayarlardan fazla vakit geçirdiğimiz ve her işimizi yapabildiğimiz cihazlar haline geldi.

2010’dan önce birilerine günümüzde çıkmış telefonların özelliklerinden bahsetseniz size haliyle inanmayacaktı. Ancak günümüzde hayal gücünün bir sınırı yok ve bizi ne tür telefonlar bekliyor biz de bilmiyoruz.

Akıllı Tabletler: Telefonlardan sonra işlerimizi hallettiğimiz, filmler izlediğimiz hatta son senelere baktığımızda çocuklara hediye oyuncak olarak alınan tabletler telefonlardan sonra hayatımızda en büyük yer kaplayan teknolojik aletlerin başında geliyor.

Akıllı Saat/Bileklikler: Bu teknolojik kısım adını ilk seferde Apple’ın Watch serisi ile duyurmuştu. Ancak günümüzde teknolojik firmalardan, telefon üreticilerinden olup da akıllı saat ya da bileklik üretimi yapmayan firma kalmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress eklenti yükleme nasıl yapılır ?

Akıllı Televizyonlar: 2010’dan önce televizyonunuzda film veya dizi izlemek için bir alıcıya ya da medya oynatıcısına ihtiyacınız vardı. Ancak son 10 senede çıkmış yenilikler ve sıra gelen teknolojik güncellemeler ile birlikte, artık televizyonlarımızdan internete bağlanıp Netflix gibi platformlardan rahatlıkla dizi film izleyebiliyoruz.

Drone: Yukarıda belirttiğim teknolojik cihazlardan farklı bir sınıfa koyacağımız dronelara geldi sıra. Günümüzde oyuncak halinden tutun savaşlarda kullanılan dronelara kadar bir çok drone modeli hayatımıza girmiş durumda. Hatta yapılan yarışma ve filmlerde kullanılan dronelar kamera niyetine de rahatlıkla kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir : Uçan Taksi Bell Nexus 4EX Geliyor

Hoverboard: Yine drone gibi yukarıda bahsettiğim teknolojik cihazlardan farklı bir teknoloji ile karşınızdayım. Hoverboard bildiğimiz kaykay. Ancak teknolojik bir kaykay. Ne tarafa doğru ağırlığınızı verirseniz o tarafa doğru yönelen kaykay, sarj edilerek kullanılıyor.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz