P2P (Peer To Peer) Nedir ? File Transfer – Download

0

İnternet’i düzenli olarak kullanıyorsanız, eşler arası veya P2P terimiyle karşılaşmamış olmanız pek olası değildir. İster bir haber makalesinde, ister TV’de, ister Linux’un en son sürümünü P2P ile indirdiğini söyleyen bir arkadaşınızla konuştuğunuzda bu terime rastlamış olabilirsiniz. Eşler arası ağların ne olduğunu ve P2P’nin ne için kullanıldığını bilmek istiyorsanız, bu makaleyi okumalısınız. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu makalede P2P nedir ? Detaylıca basettik.

[toc]

Peer to peer

P2P (peer to peer) “Eşler Arası” anlamına gelir. Bir P2P ağında, “eşler” İnternet aracılığıyla birbirine bağlı bilgisayar sistemleridir. Dosyalar, merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan doğrudan ağdaki sistemler arasında paylaşılabilir. Başka bir deyişle, P2P ağındaki her bilgisayar bir istemci olduğu kadar bir dosya sunucusu haline gelir.

Bir bilgisayarın eşler arası ağa katılması için tek gereken Internet bağlantısı ve P2P yazılımıdır. Yaygın P2P yazılım programları Kazaa, Limewire, BearShare, Morpheus ve Acquisition’dır. Bu programlar, bilgisayarın ağdaki binlerce diğer sisteme erişmesini sağlayan “Gnutella” gibi bir P2P ağına bağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   39 TL değerindeki oyun Amazon Prime Gaming üzerinde ücretsiz oldu!

Ağa bağlandıktan sonra, P2P yazılımı başkalarının bilgisayarlarındaki dosyaları aramanıza izin verir. Bu arada, ağdaki diğer kullanıcılar da sizin bilgisayarınızdaki dosyaları arayabilir. Ancak, genellikle yalnızca paylaşmayı seçtiğiniz tek bir klasörde arama yapabilir. P2P ağı, dosya paylaşımını kolay ve kullanışlı hale getirirken, aynı zamanda bir çok yazılım korsanlığına ve yasa dışı müzik indirmelerine yol açmıştır. Bu nedenle, güvenli tarafta olmak ve sadece meşru web sitelerinden yazılım ve müzik indirmek en iyisidir.

Blockchain ve P2P

Finansal teknolojide ise eşler arası genellikle, kripto paraların ya da dijital varlıkların dağıtılmış bir ağ aracılığıyla el değiştirmesi anlamına gelir. Bir P2P platformu alıcıların ve satıcıların aracılara ihtiyaç duymadan alım satım yapmalarına olanak sunar. Bazı durumlarda, web siteleri de borç verenlerle borç alanları birbirine bağlayan bir P2P ortamı sunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   G Harfi İle Başlayan Ülkeler, G Harfi İle Ülkeler
İlginizi Çekebilir: Bitcoin Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

P2P mimarisi çeşitli kullanım alanları için uygun olabilir fakat özellikle 1990’ların başlarında ilk dosya paylaşımı programlarının yaratılmasıyla popüler hale gelmiştir. Günümüzde P2P ağları, birçok kripto paranın temelinde yer alarak blockchain sektörünün büyük bölümünü meydana getirir.

Bitcoin ağında işlemleri kaydeden ve işleyen bir banka bulunmaz. Bunun yerine Blockchain tüm hareketleri herkese açık şekilde kaydeden bir dijital kayıt defteri olarak hareket eder. En temelde, her bir node blockchainin bir kopyasını tutar ve verinin doğruluğunu garanti altına almak için bu kopyayı diğer node’larla mukayese eder. Kötü niyetli hareketler ya da yanlışlıklar ağ tarafından hızla reddedilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz