Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulacak Kişi ve Kurumlar – 10 Nisan 2020

2
46
sokağa çıkma yasağı

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımızda dün gece yani 10 Nisan 2020 gecesi 30 Büyük şehir ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ilgili olacak. Bildiğiniz üzere son günlerde hatta geçtiğimiz 1 ay boyunca dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüs nedeniyle bir çok önlem alınıyordu. Karantina adı altında kendimizi evlere kapattık ve Sağlık Bakanı’nın dediği gibi kendimizi izole ediyorduk. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Dün geceden itibaren 2 gün boyunca 30 büyük şehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu kararla birlikte İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağında muaf olan kurum ve kişileri açıkladı.

Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman İlan Edildi?

10 Nisan 2020 Akşamı İlan Edildi.

Sokağa Çıkma Yasağından Hangi Şehirler Etkilenecek?

30 Büyük Şehir ve Zonguldak Etkilenecek.

Fırın ve Unlu mamül yerleri açık olacak mı?

Evet açık olacak. Tedirginlik yapmayın

Dün akşam geç saatlerde yaklaşık akşam 10 civarlarında açıklanan 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, yasağa ilişkin bazı kuralları açıkladı. Yapılan açıklamayla birlikte, yasaktan muaf olacak kişiler belli oldu.

Yapılan açıklamaya göre ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamül ürünleri üreten yerler açık kalmaya devam edecek. Yani şu anlık gereksiz bir telaş ve perişan hal içine girmeye gerek yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   419 kilometre menzilli elektrikli motosiklet: Alrendo TS Bravo
fırın
fırınlar açık olacak

İçişleri Bakanlığı, alınan yeni karar için şu açıklamayı yaptı:

“10.04.2020 tarihi saat 24:00’den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyük şehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı ve sokağa çıkma yasağında istisna olan kişi ve kurumlar şu şekilde:

Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar

 • Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve / veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,
 • Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,
 • Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
 • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
 • Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler / kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
 • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
 • PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
 • Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Kapsamında Olan Vatandaşlar

 • Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,
 • TBMM çalışanları,
 • Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,
 • Acil çağrı merkezleri çalışanları,
 • Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,
 • Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,
 • Ürün ve / veya malzemelerin naklinin lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,
 • Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,
 • Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma / bakım merkezleri çalışanları,
 • PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,
 • Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan yerlerdeki çalışanları,
 • Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasadında çalışacaklar,
 • Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,
 • Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kırmızı Işığa Bakmak Görme Yetimize Fayda Sağlıyor

Türkiye’nin Teknoloji Bloğu ve Teknoloji Rehberi Teknobilimadamı ailesi olarak, teknolojiyi en üst seviyede kullanmanız bizim amacımız ve görevimiz.

İlan edilen sokağa çıkma yasağı ve korona virüs kapsamında korunmak ve Sağlık Bakanımız’ın söylediği doğrultuda kendimizi evlerimize kapatıp, izole ettiğimiz günlerde yapacak aktivite ve etkinlik arayışına giriyoruz. Sizlere bu karantina günlerinde evlerinizde vakit geçirirken daha doğrusu evlerinizdeyken vakit geçirmelik aktiviteler ve hobiler sunmuştuk. Bu yazımızla birlikte sunmaya da devam ediyoruz.

Karantina Günlerinde Vakit Geçirmek İçin Göz Atabileceğiniz Rehberlerimiz:

Evde Yapabileceğiniz 4 Hobi

Karantinada Evlerinizden Gezebileceğiniz 10 Müze

Evde Vakit Geçirirken İzlenecek 4 Dizi

Karantina ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş günlerde kendimizi evlerimizde korona virüsünden izole ederken, Teknobilimadamı ailesi olarak sizleri bilgilendirmeye ve vakit geçirmeniz için farklı rehberler, diziler, filmler, oyunlar sunmaya ve tavsiye etmeye devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz