Makale İçin Seo Uyumu Nedir? Ne İşe Yarar?

0
25
seo-uyumlu-makale | seo-nedir
makale-icin-seo-uyumu-nedir-ne-ise-yarar

Gelişen teknolojiyle beraber internet hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Aklımıza takılan her konu üzerinde internet üzerinden araştırmalar yapmamız beraberinde yenilikleri de getirdi. Bu yenilikler yeni iş imkanlarını da ortaya çıkarttı. İnternet üzerinde yapılan aramalarda üst sıralarda yer alarak potansiyel kullanıcılarına erişmek isteyen kişiler yeni iş imkanlarından SEO Uzmanı arayışına yöneldi. SEO çalışmaları beraberinde, sosyal medya uzmanı, SEO uyumlu makale yazımı gibi birçok iş alanı oluşturmuş ve piyasa da bir ihtiyaç oluşturmuştur. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

SEO uyumlu makale kaç kelime olmalıdır?

Kategorisine göre değişkenlik gösterir. Net kelime vermek yanlış olur ancak 500 kelime üstü olması iyidir.

Yazım kuralları SEO'ya etki eder mi?

Evet, eder.

makale-icin-seo-uyumu-nedir
makâle-icin-seo-uyumu-nedir-ne-ise-yarar

İnternet üzerinden yazılan yazılar arama motorunun yapay zekası tarafından kontrol edilir. Arama motorlarının yapay zekası yazılan yazıyı yapılan aramalarda ilgi düzeyine bağlı olarak belirli bir sıraya yerleştirir.

Bu sıralama web sitesinin ulaşacağı kitle için önemlidir. Bu sıralamada daha üst sıralara yerleşmek için de SEO çalışmaları gerçekleştirilir. Rakiplerin arttığı internet ortamında aramalarda üst sıralarda yer almak oldukça önemlidir. Bunun için yazılan içeriklerde SEO uyumlu makale arayışına girilmiştir.

İlginizi Çekebilir : En İyi 3 WordPress SEO Eklentisi

İnternet üzerinden içerik üreten kişilerin en çok arama yaptığı konular arasında ‘SEO uyumlu makale nasıl yazılır?’ yer almaktadır. SEO uyumlu makale; SEO kurallarına uygun şekilde yazılan özgün içeriklerdir. SEO uyumlu makale hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SEO uzmanı Nedir? Google SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uyumlu Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edilir

SEO uyumlu makale yazılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri başlıktır. İçeriğinizin başlığı anahtar kelime içermelidir. Başlıklar mutlaka h1 ile yazılarak anahtar kelime kullanılmalıdır. Sonrasında gelen alt başlıklar ise h1, h2, h3, h4 olarak devam etmelidir. Ana başlıktan sonra gelen alt başlıklar SEO kurallarına göre anahtar kelime içermek zorunda değildir. Ancak alt başlıklardan sonra gelen metinlerde anahtar kelimeler yer almalıdır.

SEO uyumlu makale önemli bir nokta ise içeriklerinizin kelime sayısıdır. SEO uyumlu bir makale en az 300 kelimeden oluşmalıdır. İçeriğin ilk 50-100 kelimesi anahtar kelime hakkında bilgi içermelidir.

Bu kısımda da anahtar kelime kullanılmalıdır. Bununla beraber makale içerisinde yer yer anahtar kelime kullanımına devam edilerek anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmelidir. SEO uyumlu makale yazarken içerikte anahtar kelime %1-%3 arasında yer alması SEO çalışmaları için idealdir. Anahtar kelimelerin daha belirgin olması için kalın, altı çizili ve italik olarak makale içerisinde vurgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda içeriğinizin son 50-100 kelimesinde de anahtar kelimeye yer vermeye özen göstermelisiniz.

Hazırladığınız içeriklerde fotoğrafta kullanabilirsiniz. Fotoğraf kullanılan içeriklerde, fotoğrafta mutlaka anahtar kelimenin geçtiği bir alt etiket oluşturmalısınız. Bununla beraber hazırladığınız SEO uyumlu makale için uygun ve alakalı görseller kullanmaya özen göstermelisiniz.

Tüm bu SEO uyumlu makale yazımı kurallarıyla beraber içeriklerinizin özgün olmasına özen göstermelisiniz. Web siteniz ile uyumlu ve özgün içerikler üreterek web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz. Bunun için rakiplerinizin işlerini takip edebilir ve sizi onlardan öne çıkaracak içeriklere yönelebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress'de Resimleri SEO Uyumlu Optimize Nasıl Yapılır

Hazırladığınız içeriği web sitenizde paylaşmadan önce mutlaka özgünlük kontrolünden geçirin Bunun için size yardımcı olacak web sayfaları bulunmaktadır. Böylelikle hazırladığınız makalenin özgünlük düzeyinden emin olarak paylaşabilirsiniz.

Web siteniz için yeni içerik hazırlarken, eski içeriklerinize link sağlayabilirsiniz. Link ekleme işlemi SEO çalışmaları için olumlu bir zemin oluşturur. İçeriğinizi okuyan kullanıcıların gerek duydukları zaman eski yazılarınıza dönmelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçireceklerdir.

İlginizi Çekebilir : SEO Nedir Nasıl Yapılmalıdır

Link ekleme de önemli bir diğer husus ise site içi olduğu kadar site dışı link eklemektedir. İçerikle uyumlu olarak başka web sitelerinin linklerini ekleyebilirsiniz. Bu sınırıl sayıda tutmanız SEO çalışmalarınızı güçlendirecektir.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir

Web sitenizin trafiğini arttırmak ve potansiyel kullanıcılara erişmek için kullanılan SEO çalışmaları arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlamaktadır. Bu çalışmalarda önemli bir yer edinen SEO uyumlu makale içeriklerinizin SEO çalışmalarına uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirtilen noktalara dikkat edilerek hazırlanan içerikler ile arama motorlarının üst sıralarında yer alarak daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz.

Hazırlanan SEO uyumlu makale web siteniz ile uyumlu olarak kullanıcıya hitap edecek şekilde hazırlanmalıdır. Kullanıcıların ilgisini çekecek biçimde düzenli ve anlaşılır yazılar kullanıcıların web sitenizde daha uzun vakit geçirmesine yardım olacaktır.

Bu durumda web sitesinin trafiğini arttırarak SEO çalışmalarınızın başarıya ulaşmasında size yardımcı olacaktır. İlgili konularda kullanıcıların web sitenizi aratarak hazırladığınız içeriklere başvurmasını da sağlayarak rakiplerinizden öne geçmenize yardım olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz