NASA’dan Uzayda Kullanılabilecek Tuvalet Yarışması

0
39
tuvalet-yarismasi
NASA Ay'da Tuvalet Yarışması

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere NASA’nın ilginç projesi uzayda tuvalet için yapılacak olan yarışmadan bahsedeceğiz.

NASA Ay'da tuvalet mi yapacak?

Evet.

NASA neden uzayda tuvalet yarışması yapıyor?

Farklı bakış açılarını görebilmek için.

NASA'nın gelecek planı ne?

Uzayda yaşamı mümkün kılabilmek.

NASA uzayla ilgili çalışmalarına durak vermeden devam ediyor ve bu defa da çok değişik bir fikir gündemde. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’da bir üst kurmak istiyor ve bu üstte bir tuvalet inşa etmeyi planlıyor. Bunun içinde herkesin fikirlerini almak için bir yarışma düzenliyor.

Tuvalet-ayda
Ay’da Tuvalet Yarışması

NASA’lı yetkililer gerçekten de Ay üzerinde kullanılabilecek bir tuvalet yapma çabasındalar. Bu tuvaletin de tasarımı konusunda vatandaşların fikirleri bekleniyor. Düzenlenecek tuvalet yarışmasının adı “Güneş Sistemi’ndeki en iyi tuvalet” adıyla anılıyor. Bu ismin daha çok İngilizcesi olan Lunar Loo Challenge projesi olarak da adlandırılıyor. Yarışmayı düzenleyecek olan firmanın adı ise Herox firması olarak biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilim Kurgu Filmlerinde Görüldükten Sonra Gerçekleşen 5 Teknoloji
İlginizi Çekebilir: 2023 Yılında Turistler Uzayı Seyahat Edecek

 

35 Bin Dolar Verilecek

NASA bu ilginç tuvalet yarışmasını kazanan kişiye 35 bin dolar yani 230 bin TL ödül verecek. Bu yüzden şuanda birçok kişi tuvalet tasarımları yapmaya çalışıyor. Ortaya ne gibi fikirler çıkacağı merak konusu.

Bu yarışma Artemis Programı kapsamında düzenlenecek ve 2024 yılında Ay’a gönderilecek olan astronotlara hizmet verecek. Yani 2024 yılında biri kadın biri erkek olmak üzere iki astronot Ay’a gönderilecek.

Yer Çekimine Yenik Düşmeyen Tuvalet Tasarımı

NASA’nın belirtmiş olduğu şartlarda yerçekimine yenik düşmemek var. Yani yerçekimsiz bir ortamda bulunan Ay yüzeyinde durabilecek bir tuvalete ihtiyaç bulunuyor. Bunun içinde gerçekten farklı bakış açılarına ihtiyaç var.

tuvalet-yarismasi
Ödüllü Tuvalet Yarışması

NASA uzaya gönderilen insanların üzerinden çok zaman geçmesinin ardından bir tuvalet tasarımı peşinde. Bu demek oluyor ki gelecekte Ay yüzeyini daha fazla insan ziyaret edebilir. Yerçekimsiz ortamda durabilecek bu tuvaletin nasıl bir tasarıma sahip olabileceği şuanda merak konusu. NASA insanların gelecekte Ay’da yaşayabilmesi için tuvalet ve duş sistemlerini Ay’a taşımayı istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Acer Nitro AN515-55 oyuncu bilgisayarına 3.700 TL indirim geldi

NASA Lunar Loo Challenge Proje Müdürü Mike Interbartolo tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “Bilinmeyen bilinmezleri açığa çıkarmak, sivil bilim insanlarının farklı bakış açılarını projeye dahil edip yeni fikirler edinmek istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz