2023 Yılında Turistler Uzayı Seyahat Edecek

0
30
Uzay Gezisi Yapılabilecek

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere uzay yolculuklarıyla ilgili yeni bir haberi aktaracağız.

Uzaya daha önce turist gönderildi mi?

Evet gönderilmişti.

Uzaya hangi ülkeden gidilebilecek?

Şuanda turistler Rusya'dan hareket edecek bilgisi bulunuyor.

Uzaya gitmenin maliyeti ne olacak?

Henüz bilinmiyor.

Son zamanlarda uzay alanında yapılan çalışmalar tüm dünyada oldukça büyük bir dikkat çekiyor. Uzay çalışmaları arasında görülen astronotlar uzayı sık sık seyahat ediyor ve birçok kişi onlara imreniyor. Rusya’dan bu durumu çözecek harika bir çözüm geldi. Rusya 2023 yılında uzayda turizm faaliyetlerini başlatarak uzaya turist göndermeyi planlıyor.

uzay-gezisi
Uzaya Turistik Gezi

Rusya’dan herkesi şaşırtan bir gelişme geldi. Artık uzaya çıkmak hayal olmaktan çıkıyor ve gerçeğe dönüşüyor. Ancak bunun için çok fazla maddi yatırım gerekebilir. Yine de birçok kişinin hayallerini gerçekleştirebilecek bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Artık basit bir şekilde uzaya gezintiler düzenlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Range Rover Evoque P300 Sürücüler ile Buluştu
İlginizi Çekebilir: NASA’nın Helikopteri Mars’a Gidiyor

Uzay Turizmi

Artık yepyeni bir kavram insanlık arasında yerini buluyor. Bu yeni kavram ‘uzay turizmi’ olarak sözlüklerdeki yerini alacak. Şuan ne kadar imkansız görünse de ilerleyen zamanlarda son derece standartlaşabilecek bir durum. Artık para karşılığı uzayı gezebileceksiniz. Şuan da haber Rusya’dan bildirildi. Konuyla ilgili ilk çalışmalarda 2023 yılında başlayacak. Yani 2023’ten itibaren uzaya turistler gidebilecek. Rusya Federal Uzay Ajansı turistlerin Rusya’dan yola çıkacağını ve profesyonel bir kozmonot gözetiminde yolculuk yapılacağını ifade ediyor. Ayrıca Uluslar arası Uzay İstasyonu’nun belli bir bölümü gezilmiş olacak.

uzay-seyahati
Uzaya Seyahat

Bundan önce uzay seyahatleri için de turistler gönderilmişti. Ancak bu sayı yedi kişiyi geçmemişti. Bu yedi kişiden biri 2 kez uzay seyahati yapma şansına sahip olmuştu. Bu anlamda uzaya seyahat eden son kişi de Cirque de Soleil’in kurucu ortaklarından olan Kanadalı iş insanı Guy Laliberte olarak biliniyor. Uzun zamandır uzaya seyahat ile ilgili haber gelmiyordu. Dolayısıyla bu yeni haber herkesi sevindirdi. Uluslar arası Uzay İstasyonu iki yeni kozmonotu 2021 yılı bitmeden uzaya yollayabileceğini de belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   650 bin TL'ye bilgisayar olur mu? Apple yapmış!

ABD ve Rus Ortaklığı

Bu çalışmaların aslında Rusya ve ABD merkezli şirketlerin ortak bir çalışması olduğu da belirtildi. Rusya merkezli devlete bağlı uzay ajansı Roscosmos ve ABD merkezli özel bir şirketle beraber proje tamamlanacak. Daha öncede 2001 yılında ilk turist uzaya gönderilirken bu ikili beraber çalışmış ve harika bir iş başarmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz