Javascript Nedir

0
Javascript Nedir
Javascript Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, Javascript nedir, sektöre yeni başlayanlar için oldukça kafaya takılan sorulardan birisi olacaktır. Ne olduğunu ve aynı zamanda hangi alanda kullanıldığından sizlere söz ediyor olacağız. Bu sayede de aslında nasıl kullanıldığını da, en azından bir nebze, anlamış olacaksınız.

[toc]

Her ne kadar bu aşamada detaya girmek pek mümkün olmayacak olsa bile, Javascript bir yazılım dilidir. HTML ve CSS’den sonra gelen, en temel yazılım dillerinden birisi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durumda bu yazılım diline hakim olmak, hem sizler için faydalı olacaktır hem de meraklısının da merakını giderebilecektir.

Javascript Nedir
Javascript Nedir

Javascript Nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse, web sayfalarına hem dinamik olması hem de canlılık olması için kullanılan bir yazılım dili olacaktır. Javascript kodları, ya HTML kodlarına gömülü olarak kullanılır ya da haricinde bir kullanım sağlanabilir. Tabi hal böyleyken, herhangi bir derleyiciye ihtiyaç duymadan çalışabilecektir. Fakat Javascript, diğer yazılım dillerinden tamamen farklı bir şekilde karşımıza çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türk şirketinin ürettiği harika elektrikli bisiklet CyberX tanıtıldı!

Javascript Neden Farklıdır?

  • Diğer yazılım dilleri ile beraber çalışıyor olması, aynı zamanda o kod dil içinde farklılığı getirecektir. HTML ve CSS ile birlikte çalışabilecektir.
  • Aklınıza gelebilecek tüm tarayıcılarda hem sorunsuz bir şekilde çalışır hem de hiçbir problem olmadan karşınıza gelecektir. Bu yüzden en bilindik tarayıcılarda, karşınıza çıkan Javascript kodlarını, kod olarak olmasa da, gömülü olarak görebileceksiniz.
  • Kolay işler kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir. Javascript ise kolay olan işleri kolay bir şekilde yapılabilmeyi hedeflemektedir.

Javascript’in Dezavantajları Nelerdir?

  • Kolay olması nedeniyle, açıklara karşı zayıflık içermektedir.
  • Kullanıcıların bilgisayarına baktığımız zaman, zararlı kodları çalıştırabilmek adına kullanılıyor olabilir.
  • En bilinen tarayıcılarda tercih sebebi haline geliyor olsa bile, bazı tarayıcılar ve bazı cihazlarda maalesef çalışmaz.
  • Javascript kodları, oldukça büyük kodlar olarak karşımıza çıkacaktır.
  • Her cihazda aynı şekilde karşımıza çıkmaz. Bu nedenle de tutarsızlığı da neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz