KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
34
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlete bağlı olan kurumlarda görev alabilmek için girilen sınav olan KPSS, birçok gencin zorlu sınavlarından biridir. Zorlu şartlarda, birçok rakip ile mücadele etmek zorunda kalan gençler için bir de KPSS başvurusunun sorun olmaması gerekir.

KPSS başvurusu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir bahsetmek istiyoruz. 2020 yılında KPSS’ye girmeyi düşünenler için konu hakkında detaylı bilgi vermek ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

2020 Yılında Yapılacak KPSS Sınavları

2020 yılı birçok aday için önemli bir yere sahiptir. Çünkü hem lisans hem ön lisans hem de lise mezunları için KPSS sınavı vardır.

Bu üç grupta yer alan kişiler için KPSS düzenlenmekte ve sınavlarda başarılı olan kişiler için devlet kurumlarında iş olanağı ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Üniversite Sınav’ına Başvuru Nasıl Yapılır

 

Bu imkana sahip olmak isteyenlerin mutlaka KPSS sınavına girmeleri ve bu sınavda başarılı olmaları gerekir. Sınava girecek olan kişiler için sınav tarihleri hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

2020 KPSS Sınavları ve Tarihleri

2020 yılında birçok genci hayallerine kavuşturacak olan KPSS sınavlarının tarihleri hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • KPSS ortaöğretim sınavı; 8 Kasım 2020’de gerçekleştirilecektir. Bu sınava katılmak isteyen kişiler için başvuru tarihleri 21 Ağustos ila 7 Eylül tarihleri arasındadır.
  • KPSS ön lisans sınavı; 18 Ekim 2020’de gerçekleştirilecektir. Bu sınava katılmak isteyen kişiler için başvuru tarihi 12-25 Ağustos olmaktadır.
  • KPSS Lisans Genel Kültür- Genel Yetenek ve Eğitim bilimleri sınavı; genel kültür ve genel yetenek sınavları 19 Temmuz,
  • KPSS Alan Bilgisi ilk gün 25 Temmuz 2020,
  • KPSS Alan Bilgisi ikinci gün 26 Temmuz
  • KPSS Öğretmenli Alan Bilgisi (ÖABT) 9 Ağustos 2020‘de gerçekleşecektir.
  • Bu sınavlara katılacak olan kişiler için başvuru tarihi 5-25 Mayıs tarihleridir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   CV Nedir - CV Nasıl Hazırlanır? [2020]

KPSS sınavlarına girerek başarılı olmak ve atanmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru tarihlerini iyi takip etmeleri gerekir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz liste son derece önemlidir.

KPSS Başvuru Ücretleri Ne Kadar
KPSS Başvuru Ücretleri Ne Kadar

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır ve Nereden Gerçekleştirilir?

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak başvuru tarihleri başladığında nereden nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle hangi alanda sınava girmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Yukarıda yer alan listeden sizin alanınız olan sınavın başvuru tarihini öğrenin. Başvuru tarihi geldiğinde sınav başvurusu için ÖSYM’nin sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Eğer ÖSYM şifreniz yok veya güncel değil ise mutlaka başvuru öncesinde bunu araştırmalı ve değiştirmelisiniz.

ÖSYM’nin ana sayfasında zaten başvuru işlemleri başlanan sınavlar yer almaktadır. Burada kendi sınavınızı seçerek başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Sayfada başvurunuza dair size yardımcı olacak bilgiler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Chromium Nedir? Chromium Nasıl Kaldırılır?

Bunları takip ederek son derece kolay bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurunun ilk aşaması bittikten sonra sizden ödeme yapmanız istenecektir. Ödeme için online seçenekleri tercih edebilir veya belirtilen bankalardan gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme konusu önemlidir ve bu adımı başarılı bir şekilde gerçekleştirmediğinizde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır ve Nereden Gerçekleştirilir?
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır ve Nereden Gerçekleştirilir?

KPSS Sınavı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kamu personeli olmak isteyenler için KPSS son derece önemlidir. KPSS şartı olmayan zaman zaman kadrolar açılmakta ancak çok az kişi bu fırsatlardan yararlanmaktadır. KPSS sınavına giren herkesin memur olamayacağı son derece açıktır.

Bu sınavlarda başarılı olmak ve atanmak isteyenlerin ciddi bir çalışma temposu ile hazırlanmaları gerekir. Ancak o şekilde rakiplerini eleme şansları vardır. Tabi sınav sonrası bazı kurumlara giriş için bir de mülakat konusu vardır.

Yani kısacası sizleri son derece yoğun bir süreç beklemektedir. KPSS başvurusu nasıl yapılır konusunda sizlere verdiğimiz detaylı bilgiler ile ilk etapta başarılı bir başvuru süreci geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz