iPhone’un 2023 yılına kadar Apple’ın şirket içi 5G modemlerini kullanacağını söylüyor

0

Apple, 2023 iPhone modelleri kadar erken bir tarihte şirket içi özel tasarlanmış bir 5G modeme geçmeyi planlıyor olabilir. Bu, iPhone üreticisinin artık Qualcomm’dan mevcut iPhone nesline güç veren 5G modemlerini istemeyeceği anlamına geliyor. Apple, yonga üretme işini istikrarlı bir hızla genişletiyor, ancak 5G temel bant yongası hakkındaki söylentiler uzun zamandır oradaydı. Apple’ın kendi 5G modemleri için yeni zaman çizelgesi, ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun iddiaları ile geliyor.

5G Modem 2023 Yılında Gelecek

MacRumors tarafından alınan son yatırımcı notunda Kuo, Apple’ın iPhone’daki özel tasarlanmış 5G modeminin en erken 2023’te geleceğini söyledi. Daha önceki birkaç sızıntıya göre Apple, 2022 iPhone 5G modemleriyle piyasaya sürecek. Şu anda Apple, Qualcomm’dan 5G modemler alıyor, ancak şirket içi yongalara geçmek, Apple’ın çok fazla masraftan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Artı, Apple geçtiğimiz günlerde M1 yonga setinin tamamen yeni olmasına rağmen pazarda kendini sürdürebilecek kadar güçlü olduğunu kanıtladı. Muhtemelen Apple’ın kendi özel olarak tasarlanmış 5G modemi, iPhone 12 serisinin kullandığından daha hızlı ve daha verimli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ford, Küçük Elektrikli Pickup'ı Düşündüğünü Doğruladı
5G
Apple 5G

Apple, Aralık 2020’de kendi modemini ürettiğini resmen doğruladı. iPhone üreticisi, donanım için üçüncü taraflara bağımlılığı en aza indirecek yönde ilerliyor. Apple’ın bunu istemesinin nedenlerinden biri, tartışmalardan ve genellikle iPhone üreticisinin depozitosundan para sıkmakla sonuçlanan davalardan kaçınmaktır. Apple, birkaç yıl önce Qualcomm ile bir patent anlaşmazlığı yaşadı ve bu çatlak nedeniyle Apple, Intel’den 2018’de yonga tasarımları istemek zorunda kaldı. Intel’in modem bölümü, Apple’ın ortağı olmasına rağmen kar elde etmiyordu, bu yüzden sonunda modemden çıktı iş kurdu ve bölümü 2019’da 1 milyar dolara Apple’a sattı.

Şimdi Apple, Intel’in modem işini satın alarak elde ettiği her türlü kaynağı kullanıyor. 5G modemlere odaklanan araştırma ve geliştirme merkezlerine büyük miktarda yatırım yaptı. Ancak Kuo’nun da belirttiği gibi, Apple’ın kendi özel tasarım modemlerini bulması en az iki yıl daha alacak. O zamana kadar Qualcomm’un temel bant yonga setlerini kullanmaya devam etmesi gerekecek, bu da patent anlaşmazlığı çözüldükten sonra ortaya çıktı. Apple, en yeni iPhone 12 modellerinde Qualcomm X55 modemi kullanır. Ancak anlaşma, Qualcomm’un bu yılın ve gelecek yılın iPhone modelleri için Apple’a X65 ve X70 modemlerinin bir karışımını sağlayacağı 2023 yılına kadar geçerli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz