Mac’te RAM Nasıl Yükseltilir?

0

Mac’iniz durgun hissediyorsa, RAM’i yükseltmek harika bir ayarlamadır. Eski bir sabit disk sürücüsünü modern bir SSD ile değiştirmek en büyük donanım iyileştirmesidir, Mac RAM yükseltmesi aynı anda daha fazla program çalıştırmanıza izin verir.

Mac’inizde RAM Nasıl Yükseltilir?

Aşağıda, bunun 2010 ortalarında bir MacBook’ta nasıl göründüğüne dair temel bir genel bakış sunacağız. Sizinkinde biraz farklı olsa da, MacBook RAM yükseltmeleri için temel süreç aynıdır. Çoğu iMac modelinde RAM bölümüne erişmek için kullanışlı bir pencere bulunmaktadır ve bu da dizüstü bilgisayardan daha kolay bir işlemdir.

MacBook Kapağını Çıkarın

İlk olarak, henüz kapatılmadıysa bilgisayarınızı kapatmanız gerekir. Ardından, Mac’inizi güç kaynağını çıkarın ve bilgisayara tüm aksesuarları çıkarın. MacBook’unuzu ters çevirin ve alt kapağı sabitleyen birkaç vida göreceksiniz. Standart bir yıldız tornavida kullanarak bunları çıkarın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları 2023

Vidaları çıkarırken soymamaya dikkat edin. Küçük oldukları ve kaybedilmesi kolay olduğu için vidaları yerleştirmek için bir kağıt havlu veya benzeri bir şey isteyebilirsiniz.

Eski RAM’i Çıkarın

Kapak kapandığında, RAM’i görebilmelisiniz. MacBook’ların kullanıcı tarafından çıkarılabilen pek çok parçası olmadığı için oldukça açıktır.  RAM’in her iki yanındaki iki küçük klips onu yerinde tutar. Bunları yavaşça RAM’in dışına doğru itin ve çubuk yukarı çıkarak onu dışarı çekmenize izin verir.

Serbest bırakmak için klipsleri dışarı itme işlemini tekrarlayın ve ikinci RAM çubuğunu çıkarın, ardından eski bileşenleri bir kenara koyun.

Mac RAM Yükseltme
RAM

Yeni RAM’i Takın

Yeni RAM’i alın ve bağlantı pimlerindeki çentiği RAM yuvasına çentikle hizalamanız gerekir. Sadece tek yöne gidecek, bu yüzden doğru uyumu bulmak zor olmamalı.

Çentikleri kabaca 30 derecelik bir açıyla hizaladıktan ve yavaşça ittikten sonra, RAM’i yavaşça aşağı doğru bastırın ve oturduğunu hissedeceksiniz. Bunu ikinci çubuk için bir kez daha tekrarlayın, artık hazırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adsense İle Nasıl Para Kazanılır?

Yeni RAM güvenli bir şekilde yerine oturduktan sonra kapağı tekrar takmaya hazırsınız. Bununla birlikte, bilgisayarınızı demonte ederken, görünen kirleri temizlemek için bir dakikanızı ayırmaya değer. Özellikle fanda biriken tozları temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Kapağı tekrar takmak için, tekrar hizalayın ve vidaları sıkın.

Mac’inizin RAM’i Tanıdığını Onaylayın

Son olarak RAM’i tanımlamak için bilgisayarınızı açabilirsiniz. Daha önce ziyaret edilen Bu Mac Hakkında penceresinde, Bellek’in yanında yeni RAM miktarını görmelisiniz. Daha fazla ayrıntı görmek isterseniz, Sistem Raporunu açıp Bellek sekmesine tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek RAM ve SSD Yükseltmesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz