Apple, Air Tag’in Hacklendiğini Açıkladı. Güvenlik Sorunu Var Mı?

0

Üst düzey hackerlardan biri olan vatandaşın biri 10 gün önce Apple AirTag’i hackledi. Yaşanılan durum aslında biraz da çıkan yeni ürün hakkında bize geniş çaplı bir şekilde bakmamızı sağlıyor.

Apple’ın uzun zamandır arka tarafta ürettiği ve piyasaya sürmek istediği aleti Air Tag geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Güvenlik açısından önemli bir seviye atlatan cihazın kullanıcılar tarafından geri dönüşleri merak ediliyordu. Özellikle dışarından yapılan saldırılara karşı ne kadar güvenli oldukları konusunda şüpheler bulunuyordu.

Twitter hesabı üzerinden bir kullanıcının paylaşmış olduğu video ile birlikte Air Tag’in hacklanerek güvenlik açıklarının tespit edildiği ortaya çıktı. Yayımlanan videonun sonunda ise Air Tag’in “ zararlı web sitelerine yönlendirmek için “ kullanıldığı belirtildi.

apple-airtag-hacklandigini
apple-airtag-hacklandigini

 

Denetleyici Kısmını Değiştirdi

Uzaktan sistem içerisine yapılan saldırı ile denetleyici bölümüne girerek cihazın yönlendirici adresini değiştirdi. Bu adres içerisinde yer alan kısım da kullanıcının web site içerisinde birçok yönlendirme ile verilen güvenli kaynak sapmasını sağlayarak, sistemin güvenlik açığını boşa çıkarmış oldu. Yapmış olduğu bu olayı da Twitter hesabından yayınlayan Hacker, Apple’ın yeni ürününe adeta meydan okuyarak sistem içerisinde ki riski ortaya çıkardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Uzun zamandır beklenilen: Xiaomi Mi Air 2 Pro tanıtıldı

Air Tag içerisinde bulunan sistemin bu sayede çok da güvenli olmadığı tespit edilmiş oldu. Fakat eşyalarınızı yeri geldiği zaman bulmak için kullanılan Air Tag’in görmüş olduğumuz güvenlik açıklarıyla birlikte aslında çok da önemli bir güvenlik sorununun olmadığını görmüş olduk.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz