iOS 15.2 çıktı: Dijital Miras ve yeni olan her şey

0
ios 15.2 güncellemesi
ios 15.2 güncellemesi

Apple nihayet iOS 15.2’yi yayınladı. Bu, iOS 15’e yapılan ikinci büyük güncellemedir ve Apple’ın WWDC 2021’de iOS 15 için ilk olarak duyurduğu Dijital Miras, Uygulama Gizlilik Raporları, Apple Müzik Ses Planı ve daha fazlası gibi birçok eksik özelliği getirir. İOS 15 ile uyumlu bir iPhone’unuz varsa, Ayarlar → Genel → Yazılım Güncelleme’ye gidebilir ve hemen iOS 15.2’yi yükleyebilirsiniz. İşte iOS 15.2 hakkında bilmeniz gereken her şey.

iOS 15.2’deki Yeni Her Şey

Eski Kişiler

iOS 15.2’nin getirdiği en ilginç özelliklerden biri “Eski Kişiler”. Bu özellik, siz öldükten sonra Apple Kimliğinize erişebilecek ve verilerinizi (veya “Dijital Miras”) aktarabilecek bir “güvenilir kişi” seçmenize olanak tanır. Seçtiğiniz “güvenilir kişi”, ölüm belgelerini Apple’a sunduktan sonra fotoğraflarınıza, mesajlarınıza, notlarınıza, dosyalarınıza, kişilerinize, takvim etkinliklerinize, uygulamalarınıza, cihaz yedeklemelerinize ve daha fazlasına erişebilir. Ancak iCloud Anahtar Zinciri, “güvenilen kişi” tarafından erişilemez durumda kalacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android 12 Beta 2.1 Yayınlandı

Bir kişiyi iPhone’unuzda Eski Kişi olarak eklemek istiyorsanız, ** Ayarlar → Apple Kimliği → Şifre ve & Güvenlik → Eski Kişi‌** bölümüne gidin. Bu bölümde, siz öldükten sonra verilerinize erişmek için parola isteyecek bir kişiyi Eski Kişi olarak seçebilirsiniz. Özel erişim anahtarını iPhone’unuzdaki Mesajlar uygulaması aracılığıyla veya yazdırarak paylaşabilirsiniz.

iOS 15.2

Uygulama Gizlilik Raporu

İlk olarak WWDC 2021’de duyurulan Uygulama Gizlilik Raporu özelliği, iOS 15.2 ile iPhone kullanıcılarının kullanımına sunuldu. iOS 15’teki yeni bölüm, kullanıcıların son yedi gün içinde hangi uygulamanın hangi kaynağa (konum, fotoğraflar, kamera, kişiler ve hatta alan adları gibi) eriştiğini görmelerine olanak tanıyacak.

Varsayılan olarak, bu bir kaydolma özelliğidir, yani kullanıcıların iOS Ayarları uygulamasının Gizlilik ayarlarından bu özelliği manuel olarak etkinleştirmesi gerekir. Geçişi etkinleştirip iPhone’unuzdaki uygulamaları bir süre kullandıktan sonra, hangi uygulamanın hangi sunucuya veri gönderdiği, ne tür bir kaynak (kamera ve mikrofon gibi) kullandıkları, ne sıklıkta kullandıkları ve daha fazlası hakkında veriler bu bölümde görünmeye başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Perseverance, Mars'ta yaşam arıyor!

Apple Music Ses Planı

Apple ayrıca iOS 15.2 ile yeni Apple Music Voice Planını yayınladı. Ekim ayında tanıtılan Apple Music Voice Plan, kullanıcıların Apple Music’in tüm müziğine yalnızca Siri aracılığıyla erişmesine olanak tanıyacak. Apple Music’in standart sürümü ayda 9,99 ABD dolarına mal olurken, Apple Müzik Ses Planı kullanıcılara ayda yalnızca 4,99 ABD dolarına mal olacak. Ve şimdi, daha düşük fiyatlı katman nihayet iOS 15.2 ile mevcut olacak.

İletişim Güvenliği

Apple ayrıca tartışmalı çocuk güvenliği özelliğini iOS 15.2 ile birlikte gönderdi. Bu özellik, çocukların Apple cihazlarındaki mesaj görüntülerini çıplaklık açısından tarayacak ve görecekleri görüntü zararlıysa onları uyaracaktır. Bu özellik isteğe bağlıdır ve ebeveynler tarafından etkinleştirilmelidir. Apple, tüm algılamanın cihazda çevrimdışı yapıldığını ve özelliğin yalnızca çocuk hesaplarında etkinleştirilebileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz