Instaloader Nedir

0
57
Instaloader Nedir
Instaloader Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, Instaloader nedir, Instagram için oldukça önemli işlevleri yerine getiren bir Python kütüphanesi olacaktır. Bildiğiniz üzere Python, içerisinde bir.ok kütüphane barındıran programlama dili olarak karşımıza çıkar. Bu programlama dili içerisinde ise birçok işlem yapılabilir.

Yapılan araştırmalarda, Instagram en çok kullanılan 3. uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Instagram kullanıcıları ise, uygulamayı kullanma aşamasında birçok ihtiyaçlarının giderilmesini istemektedirler. Fakat bunun mümkün olabilmesi bazı şartlar gerektirir.

Instagram üzerinden, kim sizi takip etmek istemiş ya da kim isteğinize geri dönmüş ya da istediğiniz bir profilin takipçi listesini görmek nasıl yapılır, konuları merak edilir. Bu sadece arkadaşlarınız arasında da gerçekleşmez. Bunu yapan iOS ve Android tabanlı programlar vardır ama pek de kullanışlı değildir.

Instaloader ise bu noktada uygun bir Python dili olacaktır. Hem oldukça sağlıklı bir uygulama olacak hem tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak hem de sizlerden herhangi bir talep içerisinde bulunmayacaktır.

Instaloader Nedir
Instaloader Nedir

Instaloader Nedir?

Yukarıda da kaba taslak hali ile açıkladığımız bu bir yazılım dili kütüphanesidir. Oldukça kolay şartlarda kullanılan ve kolay bir süreç gerektiren bu yazılım dili, Instagram’da fotoğraflar üzerindeki beğenileri bulma, paylaşılan gönderileri çekme ya da istediğiniz profillerin arkadaş listesini görme gibi işlevlere yaramaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Kamera Güncellemesi, Hızlandırılmış Astrofotografi Desteği İle Kullanıma Sunuldu

Bahsedildiği gibi, bunları ücretsiz veya ücretli lan birçok uygulama üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat ne kadar sağlıklı olacaktır ya da ne kadar ücret isteyeceklerdir, bilinmez. Aynı zamanda da bu uygulamalar hem kullanıcı adınızı hem de şifrenizi ister, ki bu da pek mantıklı değildir.

Instaloader Nasıl Kullanılır?

Bu aşamada sizlere bazı kodlar sayesinde, bu kütüphaneyi nasıl kullanabileceğinizden söz edeceğiz.

Öncelikli olarak bu kütüphaneyi yüklemek için;

  • “pip install instaloader” kodunu terminale girmeniz gerekecektir. Tabi ki kullanım aşamasında pip kullanmak istemeyebilirsiniz. Tamamen manuel şekilde indirmek istiyorsanız, kaynak dosyası .zip üzerinden tıklayarak indirebilirsiniz.
  • Eğer sizlerde Linux işletme sistemi kullanıyorsanız, buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
  • Bu kütüphaneyi yükledikten sonra, bir Python dosyası açarak, kütüphaneyi bulunulan projeye dahil edebilirsiniz. “import instaloader instagram = instaloader.Instaloader()” kodu ile yapabilirsiniz.
  • Sonrasında ise, kendi ınstagram şifreniz ve kullanıcı adınızı girmeniz ve parametre olarak atamanız gerekecektir. “username = “KULLANICI ADINIZ” password = “SIFRENIZ” instagram.login(username,password)”
  • Bu aşamadan sonra ise, hangi hesabı görmek listesine ulaşmak istiyorsanız, onu parametre olarak atamalısınız. “profile = instaloader.Profile.from_username(instagram.context,”KULLANICI ADI”)”
  • Bir sonraki aşama ise, erişmek istediğiniz hesabın takip eden ve takipçi listesini çekmek olacaktır. “followers = profile.get_followers() following = profile.get_followees()”
  • Bu aşamada listede for dögüsü içerisinde gezmeniz ve listeyi bir başka yere atamanız gerekecektir. “followers_list = list() following_list = list() for follower in followers: followers_list.append(follower.username) for followee in following: following_list.append(followee.username)”
  • Son olarak takip ettiğiniz her kullanıcı sizi takip ediyor mu, buna bakacaksınız. “count=0 for following in following_list: if following not in followers_list: print(following,” kullanicisi seni takip etmiyor” count+=1 print(“Sana geri takip yapmayan kullanici sayisi”, count)”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Manchester United'a Siber Saldırı !

Bu kodlar sayesinde, kolaylıkla Python kütüphanesinden gerekli listelere kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz