Elon Musk, Twitter’daki her insanın kimliğini doğrulamak istiyor; Bu ne anlama geliyor?

0
Elon Musk
Elon Musk

Elon Musk yakında Twitter’ın yeni sahibi olacak. Nisan başında %9,2’lik pasif bir hisse kaptıktan sonra Elon, Twitter’ın tamamını satın almakla ilgilendiğini gösterdi. Resmi olarak sosyal medya platformunu satın almak için bir teklifte bulundu ve yakında SpaceX adamı ve Twitter yönetim kurulu bir anlaşmaya vardı. Twitter yakında Musk tarafından yönetilecek, bu da platformda önemli değişikliklerin yolda olduğu anlamına geliyor.

Normal bir kullanıcı olarak (ve Twitter’ın sahibi değil) olduğu zamanlarda Elon, sosyal medya platformu hakkında çok şey değiştirmek istediğini defalarca dile getirdi. Twitter algoritmasını açık kaynak kullanımından sahte haberler ve botlarla mücadeleye ve konuşma özgürlüğüne kadar Musk, şifreli tweet’leri aracılığıyla platformda olmasını istediği birçok değişikliği dile getirdi. Herkesin dikkatini çeken, uygulamak istediği değişikliklerden biri de Musk’ın “tüm gerçek insanları doğrulamak” istemesi.

Şimdilik Elon Musk’ın Twitter’da “tüm gerçek insanları doğrulamayı” nasıl planladığı, hatta fikrine devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Ancak Musk’ın neden mikro blog web sitesindeki tüm kişilerin doğrulanmasını istediğini görebiliriz – Musk, platformdaki spam hesaplarının sayısından bıkmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Araç sahipleri buraya: TÜSED'den önemli uyarı!

Elon Musk ve Cryptocurrency Botları

Her şey, büyük bir kripto para dolandırıcılığının tüm Twitter’ı ele geçirdiği 2020 yazına kadar uzanıyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın, Jeff Bezos’un ve hatta Elon Musk’ın kendi hesapları da dahil olmak üzere bir dizi doğrulanmış Twitter hesabı saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan bu hesaplar, “[kendi] BTC adreslerine gönderilen herhangi bir BTC ödemesini iki katına çıkaracaklarını” iddia eden tweetler yayınlıyordu.

Elon Musk Twitter
Elon Musk Twitter

Bu bir grup hacker tarafından bir dolandırıcılıktı. Raporlar, hack insanların yaklaşık 118.000 dolar değerindedir ile kandırmayı başardığını iddia ediyor. Bu, Twitter (ve tüm medya platformları) halka açık en büyük saldırılardan ve Musk, saldırıdan öfkelendi. Musk, kripto spam botlarının platformlarının en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi.

“Tüm Gerçek İnsanların Kimliğini Doğrulama” İle İlgili Sorunlar

Ancak Musk, Twitter’daki tüm insanları doğrulamayı planlıyorsa birçok sorunla karşılaşabilir. Musk’ın karşılaşacağı ana sorunlardan biri erişilebilirlik. Twitter dahil olmak üzere sosyal medya platformları erişilebilirlikle ilgilidir. Uygulamayı indirebilir, kaydolabilir ve birkaç dakika içinde düşüncelerinizi ifade etmeye, memleri paylaşmaya ve haberleri okumaya başlayabilirsiniz.

Doğrulama faktörünü getirdiğinizde, platformu gerçekten kullanmak için atmanız gereken adımların sayısı artar. Bu ekstra adımlar, düzgün bir şekilde uygulanmazsa, insanları platformdan uzaklaştırır – bu onların kimliklerini paylaşmama istekleri veya yalnızca onu yüklemenin uyuşukluğu veya başka bir şey olabilir. Ancak ekstra doğrulama adımlarının insanları uzaklaştırdığı inkar edilemez. Elon Musk, örneğin kullanıcıları kredi kartıyla doğrulamak gibi çok daha basit bir yol izlemeyi planlasa bile, yine de milyonlarca insanı hariç tutacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İyi Bilgisayar Hoparlörleri

Ve sonra gizlilik sorunu var. Pek çok insan verilerini büyük teknoloji şirketleriyle paylaşmaktan hoşlanmaz. Ve bir kullanıcı saklayacak hiçbir şeyi olmadığını düşünse ve kişisel kimliğini bir şirket olan Twitter ile paylaşmayı kabul etse bile, bu durumda, bir hack sırasında verilerin sızmamasını sağlamak onlar için zorlaşıyor. Bu durumda Twitter, suç faaliyetleri durumunda (yasal olarak Twitter’ın bilgileri paylaşmasını talep edebilecek) baskıcı hükümetler için de bir hedef haline gelebilir.

Sorunların listesi uzayıp gidebilir ve Elon Musk’ın (Twitter) kullanıcıları kimliklerini doğrulamaya zorlamadan önce incelemesi gereken birçok şey var. Elon’un Twitter’a insan doğrulaması getirmesi hakkındaki düşünceleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz