E-Devlet İle IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
25

Son yıllarda yurtdışından birçok kişi telefon alıyor. Neden Türkiye’den değil de yurtdışında diye sorarsanız yurtdışında telefon fiyatları buraya kıyasla daha ucuz ve bu da yurtdışından telefon almayı avantajlı haline getiriyor.Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak uzun uzun bu konuyu konuşacağız.

Yurtdışından telefon almak avantaj dedik ama Avantaj maalesef bir yer de dezavantaj haline geliyor.

Eğer yurtdışında aldığınız telefonununuzu Türkiye’de kullanmak istiyorsanız 120 gününüz var. 120 gün geçmeden telefonunuzu pasaportunuza kaydettirmeniz gerekiyor.

Aksi taktirde telefonunuz 120 gün sonra kullanıma kapatılacak ve ödemeniz gereken miktarı ödemediğiniz sürece açılmayacaktır. Bu bahsettiğim miktar 2020 yılında değişti ve 1.800 TL’ye ulaştı.

Yani telefonunuzu Türkiye’de kullanmanız için tam olarak 1.800 TL ödemeniz gerekiyor. Fiyatların her yılda bir artması aslında yurtdışından telefon alınımını önlemek. Şartlar böyle olunca ikilemde kalmıyor değiliz…

Şimdi gelelim asıl merak ettiğiniz konuya… Bu işlem nasıl yapılıyor? IMEI Sorgulama nereden, nasıl yapılıyor? Fakat ondan önce;

İlginizi Çekebilir : Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

IMEI Nedir?

IMEI (International Mobile Equipment Identity) Türkçe anlamıyla; Uluslararası Mobil Cihaz Kodu demektir. Her GSM telefon cihazı, üretim aşamasında bir IMEI numarası yüklenir. IMEI numarası telefonunuzun kimlik numarasıdır.

Aynı numaradan hiçbir telefonda olmaz, olamaz ve 15 haneden oluşmaktadır. Eğer bir kullandığınız telefon 2 SIM kart kullanabilme özelliğine sahipse bu iki ayrı IMEI numarası olduğu anlamına gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple randevu alma nasıl yapılır? - 2021
İlginizi Çekebilir : Telefonunuzu Daha Kullanışlı Hale Getirecek 10 Uygulama

IMEI Ne İşe Yarar?

Bu numaralar sadece tek bir amaç için kullanılır o da; Mobil cihazları tanımlamaktır. Size daha önce kullandığınız telefonun kimlik numarası olduğundan bahsetmiştim. Bir diğer görevi ise hırsızlığı önlemektir.

Telefonu kaydettirme aşamasında ödenecek fiyattan şikayetçi olanlar yasal olmayan yollara başvurup telefonlarını kırdırtmaya çalışıyor. Bu şu demek; kayıtlı olan bir IMEI numarasını sizin telefonunuza kodluyor.

Böylelikle daha az para ödemiş oluyorsunuz. Fakat bu çok kolay bir şekilde tespit ediliyor ve sizin başınıza büyük belalar açıyor. Yasal yollarla işleminizi tamamlamanızı öneriyorum. IMEI numaraları kopyalanabiliyor.

Böyle durumlarla karşılaşmamanız için garantisi geçse bile telefonunuzun faturasını atmamanızı tavsiye ederim.

IMEI Sorgulama İçin Yapılması Gerekenler

IMEI numaranızı öğrenerek işleme başlayabilirsiniz. Bu numarayı nasıl öğreneceğim derseniz; telefonunuzun numara çevirme ekranını açıp “#06#” yazmanız yeterli. Karşınıza bir kaç tane IMEI numarası çıkacak.

Bu numara 15 haneli olmalı ve IMEI numaranızı aldıktan sonra E-Devlet IMEI Sorgulama kategorisine gelin. Karşınıza çıkan ekranda istekleri yerine getirin. Giriş yaparken sizden herhangi bir şifre istemiyor.

İşlem tamam! Karşınıza, telefonunuzun kaydedilip kaydedilmediği bilgisinde telefonunuzun modeline kadar bütün bilgiler karşınıza çıkacak. Eğer Türkiye’de telefonunuzu kullanmanız için yapmanız gereken bütün işlemleri tamamladıysanız.

E-Devlet sunduğu bu hizmetten Telefonun kaydı gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini sorgulayabilirsiniz. Aslında her şey bu kadar basit!

Mutlaka Okumalısın : Eskiyen Android Telefonunuzu Hızlandırmanın Yolları

 

IMEI, sadece burada telefonun kayıtlı olup olmadığı bilgisini vermiyor. Siz, aynı zamanda IMEI numaranızın geçerli olduğunu ya da olmadığını öğreniyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Javascript Nedir

Eğer telefonunuzu kaydettirmezseniz, GSM kartınız iletişime kapanıyor. Sakın GSM kartınızın tamamen kapandığını düşünmeyin! SIM kartınıza hiçbir şey olmuyor. Sadece SIM kartınızı yurtdışından alıp, kaydettirmediğiniz telefonda kullanamıyorsunuz.

Çünkü artık o cihaz, çalıntı bir telefon olarak gözüküyor ve kara listeye alınıyor. SIM kartınızı bir başka telefonda eskisi gibi kullanabiliyorsunuz. Yurtdışında verdiğiniz paranızdan ve telefonunuzdan oluyorsunuz.

Telefonunuzu aramak dışında yine eskisi gibi kullanabilirsiniz. WiFi olduğu sürece WhatsApp’tan mesajlaşıp, arama yapabilirsiniz, internete girebilir ve e-mail yollayabilirsiniz fakat bunun dışında iletişim ile ilgili hiçbir şey yapamazsınız. Siz kimseyi ulaşamazsınız size de kimse ulaşamaz… Arandığınızda “Aradığınız kişiye ulaşılamamaktadır” ses kaydı ile karşılaşırsınız.

Telefonunuzu satmayı düşünüyorsanız bu maalesef imkansız. Türkiye’de kayıtlı olmayan bir telefonu satamazsınız. Bir ihtimal var ancak telefonunuza değerininde altında bir fiyat biçmek zorunda kalırsınız ki bu oldukça mantıksız bir hareket olur. Kar ettiğinizi düşünürken zarara uğrarsınız. Kısacası telefonunuz elinizde kalır. Geriye tek bir ihtimal kalıyor o da aldığınız ülkede telefonunuzu satmak…

Size kısaca yurtdışından getirdiğiniz telefonunuzun IMEI numarası nasıl öğrenebileceğini ve bunu sorgulama işlemini anlattım. 120 günü geçirmeden en kısa zamanda yapmanız gerekenleri halledin ve telefonunuz kaydını gerçekleştirin.

Böylelikle telefonum iletişime kapatılacak stresini ve korkusunu yaşamadan rahatlıkla telefonunuzu kullanın. En kısa zamanda, pasaporta kayıt yaptırılması gereken fiyat artmadan, telefonunuzu kaydettirin. Gelecek sene ve ondan sonraki seneler fiyatlar daha da artacak gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz