Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi Sayısı 1227’ye Ulaştı

0
Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi Sayısı 1227’ye Ulaştı
Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi Sayısı 1227’ye Ulaştı

Ülkemizde Ar-Ge merkezlerine ilişkin olarak devlet tarafından sağlanan teşvikler, bu merkezlerin gelişmesi ve sayısının artması üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır. Ar-Ge merkezi sayısı güncel olarak ülkemizde 1227’ye ulaşmıştır.

Bu son derece önemli ve heyecan verici bir gelişmedir. Farklı sektörlerde olmak üzere toplam tam 1227 merkezin açılması ülkemizde bu sektörlerde daha hızlı ilerleme kaydedilmesini sağlayacaktır. Bu Ar-Ge merkezleri ve detayları hakkında bilgi vermek ve hangi sektörlerde yer aldıklarından bahsetmek istiyoruz.

ar-ge
Ar-Ge Merkezi

En Çok Ar-Ge Merkezi Hangi Sektörde?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Ar-Ge merkezleri birçok farklı sektörlerde olmak üzere çok sayıda kurulmuştur. Sektörel olarak bakıldığında merkezlerin sayısının birbirinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bunların arasından bazı sektörlerin sayıca oldukça fazla olduğu görülmektedir. En çok Ar-Ge merkezi hangi sektörde diye merak ediyorsanız sizlere bu konuda detaylı bilgi vermek istiyoruz. Bilişim sektörü Ar-Ge merkezi sayısı 191 olduğundan bu listenin en üst sırasında yer alıyor.

Bilişim sektörü kendi içerisinde yazılım, bilgisayar ve iletişim teknolojileri olarak ikiye ayrılıyor. Yazılım sektörü için 112, bilgisayar ve iletişim teknolojileri için ise 79 Ar-Ge merkezi vardır.

Diğer Ar-Ge Merkezleri Hangi Sektörlerde Yer Alır?

İlk sırada bilişim sektörü yer alırken diğer birçok farklı sektörde de önemli Ar-Ge merkezleri vardır. Bu sektörlerin neler olduğundan ve Ar-Ge merkez sayılarından bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Makine ve Teçhizat İmalatı 179 adet
  • Otomotiv Yan Sanayi 129 adet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Redmi 9 tanıtıldı! İşte fiyat ve özellikleri

Yukarıdaki sektörler bilişim sektöründen sonra en fazla Ar-Ge merkezine sahip olan sektörlerdir. Bunların yanı sıra daha birçok farklı alanda Ar-Ge sektörü faaliyetlerini sürdürmektedir.

ar-ge
Türkiye’deki Ar-Ge Merkezi

Türkiye’de Ar-Ge Merkezleri Hangi Şehirlerde?

Türkiye’de aktif olarak faaliyetlerini sürdüren Ar-Ge merkezlerinin hangi şehirlerde yoğunlukla yer aldığından bahsetmek istiyoruz. Ar-Ge merkezlerinin yer aldığı şehirler faaliyetlerini daha etkili yürütebilmeleri ve daha fazla olanaklara sahip olabilmeleri için son derece önemlidir.

Hangi şehirlerde yoğunlukta olduğuna bakıldığında zaten daha çok gelişmiş ve büyük şehirlerde olduğu görülmektedir. Hangi şehirde kaç adet Ar-Ge alanı var bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Türkiye’nin en önemli şehirlerinin başında gelen İstanbul 422 Ar-Ge merkezi ile ilk sırada yer almaktadır.
  • Bursa 130 Ar-Ge merkez
  • Kocaeli 125 Ar-Ge merkez
  • Ankara 118 Ar-Ge merkez
  • İzmir 90 Ar-Ge merkezi ile İstanbul’u takip eden şehirlerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Peugeot'tan iki yeni Roadtrip versiyonu: 3008 ve 5008 Roadtrip

Ar-Ge  Ne İşe Yarar ve Neden Önemlidir?

Türkiye’deki Ar-Ge merkezleri hakkında genel bilgileri verdikten sonra biraz da bu merkezlerin ne işe yaradığından ve neden önemli olduğundan bahsetmek istiyoruz.

Bu konu aslında en az Ar-Ge merkez sayısı kadar önemlidir. Günümüzde birçok gelişme ve üretim aşamasından Ar-Ge birimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bakıldığı zaman küçük işletmelerde bile bu birime son derece ihtiyaç vardır.

Bu birim için özel olarak insanlar görevlendirilir ve bütçe bile ayrılır. Araştırma ve Geliştirme kavramlarının kısaltılmış hali olan Ar-Ge üretime ve hizmete konu olan her şey için bir çeşit ön hazırlık ve adından da anlaşılacağı üzere araştırma sürecini ifade eder. Yani üretime ve hizmet konu olan her şeyde bu sürece ihtiyaç vardır.

ar-ge
Ar-Ge Merkezi

Dünyada rekabetin artması ve uluslararası pazarlamalar arasında çıkmak için sadece artık üretim üretimi yeterli değildir. En gerekli ve onların talep ettiği üretmek. Bunun içinde Pazar araştırması ve gereklilikleri bulunmaktadır.

Ar-Ge merkezleri tabi sadece bununla sınırlı değildir. Gelişmiş farklı sektörde Ar-Ge merkezleri bundan çok daha fazla ifade etmekte ve çok daha fazla kapsamlı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz