Dünyanın İnternet Hızı Rekoru Bilim İnsanları Tarafından Kırıldı

0
27
Dünyanın İnternet Hızı Rekoru
Dünyanın İnternet Hızı Rekoru

Teknobilimadami.com ve Teknoloji Haberleri ekibi olarak sizlere en güncel haberleri iletmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Avustralyalı bilim insanları tarafından yeni bir İnternet Hızı Rekoru denendi ve başarılı oldu. Gelin dünyadaki en hızlı internet nasıl oluşturuldu, görelim.

Dünyanın İnternet Hızı Rekoru: 42,2 Terabit

Dünyada gün geçtikçe teknolojik gelişmeler artıyor. Haliyle internet ile çalışan bir çok teknolojinin gelişmesiyle daha hızlı internetlere ulaşma çabaları da devam etmekte. Geçtiğimiz günlerde ise Avustralyalı bilim insanları tarafından yeni bir buluşla 42,2 terabit hıza ulaşıldı.

Avustralyalı araştırmacı ekibi laboratuvar ortamında ulaştıkları bu rekoru yeni buluşları olan özel optik çipe borçlular. Bu ekip 80 kızılötesi lazerin görebileceği işi optik özelliğinden dolayı tek başına görerek internet hızını katlayabildi.

Dünyanın İnternet Hızı Rekoru
Dünyanın İnternet Hızı Rekoru

Şuanlık dünya internet hızı rekoru olan 42,2 Terabit hızın ancak laboratuvar ortamında ulaşılabileceğini belirten Monash Üniversitesi’nden Dr. Bill Corcoran, 5 yıl gibi yakın bir gelecekte bu hızı sağlayacak çipin ticari kullanıma açılabileceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ünlü drone üreticisi DJI, ABD kara listesine alındı!

Bu geliştirilen yeni teknoloji aslında yakın gelecekteki teknoloji çağının en önemli ihtiyaçlarından biriydi. Kesinti anında kaos çıkartabilecek uzaktan ameliyat, otonom araçlar gibi yakın gelecek araçları için önemli bir sorun daha yavaş yavaş teknoloji tarafından çözülmekte.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da ortalama her evin uygun fiyatta 1 Terabit internete sahip olduğu bir dönemde bizlerin en iyi ihtimalle 100 Mbits internete sahip olması alt yapı çalışmaları açısından önemli bir sorun teşkil etmekte. Bu konudaki Ulaştırma ve Altyapı bakanının “her eve 100 Mbits internet” açıklamasını da buradan okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz