Cache Nedir

0
61
Cache Nedir
Cache Nedir

Herkese Merhaba! Cache Nedir, konusu hakkında sizlere bugün bilgiler vereceğiz. İnternet üzerinden bir siteye girdiğiniz zaman, bunun aslında tamamen yok olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz var ise, aslında tam da bu noktada yanıldığınızı söylemek yerinde olacaktır. Çünkü özellikle de bilgisayardan girdiğiniz hiçbir işlem kolay silinmeez.

Cache konusu tam da bu aşamada sizlere bilgi veren bir ipucu olacaktır. Önbellek olarak bilinen cache, bilgisayar üzerinden internete girme işlemi yaptığınız aşamada karşınıza çıkar. Bu sayede internet üzerinden girdiğiniz hiçbir veri, hiçbir şekilde kaybolmayacaktır.

Cache Nedir
Cache Nedir

Cache Nedir?

Sizlere yukarıda cache nedir konusundan aslında çok az bahsetmiş olduk. Fakat deha ayrıntılı bir şekilde söz etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Bildiğiniz üzere herhangi bir tarayıcı üzerinden girdiğiniz hiçbir site, sizlerin geçmişinizden silinmez. Her ne kadar bilgisayar geçmişinden silinebilir bile olsa, tam anlamıyla silemezsiniz. Bilgisayar belleğinde kalan bu kısım cache olarak adlandırılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fotoğrafları İki Dakikada Netleştirin!

Tarayıcınız üzerinden bir siteye girdiğiniz zaman, o site orada kayıtlı kalır. Bir sonraki aynı siteye giriş zamanınızda ise, diğer girmediğiniz sitelere nazaran daha hızlı açılacaktır. Dolayısıyla burada kayıtlı olan bilgiler neticesinde bu kadar hızlı bir geri dönüş alabileceksiniz.

Cache Gerekli Midir?

Bir site kurmak istediğiniz zaman, yapacağınız birkaç adım olacaktır. Bunlardan birisi ise cache yani önbellek kısmının oluşturulması olacaktır. PHP kodlu bir site için önbellek çalışması bu kodlara göre olmalıdır, WordPress içerisinde kullanacaksanız ise yine ona göre olmalıdır.

Cache oluşturulması, oldukça önemlidir ve gereklidir. Bu sayede bir ziyaretçi, sitenize girdiği zaman o önbelleğe kaydolacaktır. Sonrasında ise sitenizi açtığı zaman, sunucuya çok daha az istek gönderecektir ve sonrasında anında açılacaktır. Diğer girilmeyen sitelere nazaran daha hızlı bir şekilde açılacaktır. Bu yüzden de cache gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz