Ay, hiç yok oldu mu?

0
Ayın yok olma olayı
Ay-neden-yok-oldu

Merhaba, bugün Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi ailesi olarak sizlere çok çarpıcı bilimsel bir araştırmayı paylaşacağız.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Ay gerçekten yok mu oldu?” answer-0=”Hayır insanlar öyle olduğunu sandı.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Ayı yok eden neydi?” answer-1=”Volkanik patlamalar olduğu düşünülüyor.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Gelecekte Ay yok olur mu?” answer-2=”Volkanik patlamalar ve Ay tutulmaları olduğu sürece ayı göremeyiz ve bu sayede yok olabilir.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Ay yıllar önce neden tamamen karanlık oldu?

Yıllardır geri planda kalan Ay, hiç yok oldu mu? Sorusu bilimsel araştırmalarla yeniden canlandı. Ortalama olarak bin yıl öncesinde Ay ile ilgili önemli bir olay yaşanmıştı. Bu olayın şöyle olduğu bilinmekte:  Sülfür içeriği fazla olan çok büyük bir bulut gökyüzünü kaplayarak uzun bir süre gökyüzünün karanlık olmasına sebep oldu. Sonra da insanlar Ayın yok olduğunu düşündü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volkswagen Passat'ın 48 Yıllık Değişimi
Ay
ay-tutulmasi

Volkanik Patlamalarının Rolü

NASA bu olayı buzul parçalarının içerisinde hapsolmuş sülfürlü aerosolleri gördükten ve inceledikten sonra açıkladı. Bu buz parçacıkları gökyüzündeki havanın geri dönmesiyle oluşmuşlar. Bu geri dönen havanında volkanik patlamalar sonucu ortaya çıktığı varsayılıyor.

volkanik püskürme
volkan-patlamasi

Buzlar gökyüzündeki havayı içerisine hapsedip uzun süre bunu tutabilme özelliğine sahiptir. Fakat bu kalıntıların tarih veya zamanını belirlemek o kadar kolay bir iş değil. Henüz bu zamanı belirlemek için gerekli teknoloji yok.

İlk başta bilim adamları bu kükürt parçacıklarının İzlanda’daki Hekla Yanardağı’nın patlaması sonucu ortaya çıktığını düşündü. Ancak sonradan yapılan araştırmalar sonucu bu dağın yüksek oranda Japonya’daki Asama Dağı olduğu iddia edildi.

Tüm bu volkanik patlamalar araştırılırken bir yandan da Ay tutulmaları ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve eski zamandan kalan bütün kaynaklar ayrıntılı incelenmiş. MS 1100 ve 1120 yıllarında Avrupa’da yedi tane ay tutulması olduğu ortaya çıkmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilim İnsanı Nasıl Olunur?

Ancak o dönem şahitlerinin söylediğine göre ortam tamamen karanlık olmuş. Ancak Ay tutulmalarında kızılımsı bir renk gökyüzüne hakim olur. Bu tam karanlığı gök bilimciler volkanik püskürmelerle açıklamaya başlamış.

İlginizi Çekebilir: Zoom Uygulamasına Güçlü Rakip : Google Duo

Asama Dağı’nın Rolü

Tüm zamanlama bulguları da dikkate alındığında bir volkanik yanardağın MS 1100’lü yıllarda patladığı ve gökyüzünü kükürt gazlarının kaplayarak tam karanlık olmasını sağladığı ortaya çıkıyor.

Bu yanardağında yüksek ihtimalle Japonya’daki Asama Dağı olduğu biliniyor. Çünkü bu yılda yaşayan insanlardan kalan bilgiler o dönemde pirinç tarlalarının tamamen elverişsiz olduğunu gösteriyor.

Asama Dağı
Asama-dagi-Japonya

Geçmişte tüm yaşanan bu durumlar bugün de tekrar edebilir ve bizleri bundan daha zor bir hayatın içine itebilir. Doğa sürekli çeşitli faaliyetler göstererek bizlere iyi veya kötü yönde etkiler yapabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz