Avrasya Buz Tabakasının Erimesi Deniz Seviyesini Yükseltmiş

0
71

Teknoloji haberleri ve teknoloji rehberi olarak sizlere bilimsel gelişmelerle ilgili de çalışmalar sunuyoruz. Bu yazımızda karşınıza çıkarılacak olan her bir beklentiyi ve yeniliği online olarak ön plana çıkarıyoruz.

Son dönemde gerçekten pek çok kişinin ilgisini çeken ve merakını cezbeden bazı şeyler var. Bunlar uzay ve yer kürenin değişimi ile ilgili. Küresel ısınmaya karşı bulunan çözümler her zaman ön plana çıksa da, kişilerle ilgili beklentiler de bu aşamalarda karşımıza çıkıyor. Buzulların erimesiyle ortaya çıkacak riskleri vurgulayan yeni bir araştırma, Avrasya buz tabakasının yaklaşık 14.000 yıl önce erimesi nedeniyle, küresel deniz seviyesinin yaklaşık sekiz metre yükseldiğini ortaya koydu.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Güneşi Çok Yakından İnceleyecek Uzay Aracı Üretildi!

4.6 milyar yaşında olan Dünya, bu süre zarfında beş büyük buzul çağı yaşadı. Bunların sonuncusu yaklaşık 33.000 yıl önce, geniş buz tabakaları Kuzey Yarımkürenin çoğunu kapladığı zaman başladı. O zamanlar İskandinavya’nın büyük bölümüne yayılan Avrasya buz tabakası, günümüz Grönland buz tabakasında bulunan donmuş su miktarının yaklaşık üç katını içeriyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Brezilya, ‘Amazonia-1’ uydusunu yörüngeye gönderdi

Pazartesi günü Nature Geoscience’da yayınlanan yeni bir çalışma, hızlı bölgesel ısınma sonucu bu devasa buz tabakasının sadece 500 yıllık bir süre zarfında eridiğini gösterdi. Norveç Denizi’nde çeşitli incelemeler yapan ekip, buz tabakasındaki çöküşün, 13.500-14.700 yıl önce küresel deniz seviyelerinin 25 metre kadar yükseldiği bir dönem olan Meltwater 1A olarak bilinen bir olaya katkıda bulunduğunu keşfetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz