Apple, WWDC 2021’den önce yeni iOS erişilebilirlik özelliklerini duyurdu

0

Apple, alışveriş ve destek oturumları için SignTime adlı bire bir işaret dili tercümesi hizmeti de dahil olmak üzere şirketin engelliler için tasarlandığını söylediği bir dizi yeni özelliği duyurdu. Duyuru, iOS, watchOS ve iPadOS için güncellemeler açıklanmasının beklendiği Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndan birkaç hafta önce geliyor.

Yeni iOS Erişilebilirlik Özellikleri

Apple tarafından açıklanan yeni araçların birçoğu, bu yılın sonlarında yukarıda belirtilen platformlara gelecek güncellemelerle gelecek. Yeni özelliklerden bazıları Assistive Touch, VoiceOver, işitme cihazı desteği ve Memoji özelleştirmesiyle ilgili gelişmiş sunum seçeneklerini içerir. İkinci özellik, oksijen tüpleri, koklear implantlar ve şapkalar için yumuşak bir başlığa sahip kullanıcıları temsil edecek.

SignTime’a gelince, yeni hizmet 20 Mayıs’ta ABD, İngiltere ve Fransa’da başlayacak ve gelecekte başka ülkelere de yayılması bekleniyor. Yeni özellik, işitme engelli ve işitme güçlüğü çeken kişilere, Amerikan İşaret Dili (ASL), İngiliz İşaret Dili (BSL) veya Fransız İşaret Dili (FSL) aracılığıyla AppleCare ve perakende müşteri hizmetlerine erişim sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Müzikli Instagram Hikayeleri Nasıl İndirilir?

Apple ayrıca üst vücut uzuvları farklı olan kullanıcılar için Assistive Touch’ı Apple Watch’a getiriyor. Bu özellik, kas hareketindeki ince farklılıkları tespit etmek için cihaz üzerinde makine öğreniminin yanı sıra jiroskop ve ivmeölçer gibi yerleşik hareket sensörlerini kullanacak. Bu, kullanıcıların ekrana veya kontrollere dokunmak zorunda kalmadan, gelen aramaları yanıtlama ve Bildirim Merkezi’ne erişim dahil olmak üzere Apple Watch’u kontrol etmesine olanak tanıyacak.

iOS
iOS

Yeni bir özellik, iPad’e göz izleme desteği getiriyor. Apple, bu yılın sonlarında uyumlu MFi cihazlarının bir kişinin ekranda nereye baktığını izleyeceğini ve işaretçinin kişinin bakışlarını takip etmek için hareket edeceğini söyledi. Apple, uzun süreli göz temasının dokunma gibi bir eylem gerçekleştirdiğini söyledi.

Apple ayrıca MFi işitme cihazları programına yeni çift yönlü işitme cihazları için destek ekleyen bir güncelleme sunuyor. Bu işitme cihazlarındaki mikrofonlar, işitme engelli ve işitme güçlüğü çekenlerin eller serbest telefon ve FaceTime görüşmeleri yapmasını sağlayacaktır. Güncellenmiş işitme cihazları programını destekleyen cihazlar bu yılın ilerleyen günlerinde satışa sunulacak. Apple, aynı zamanda Kulaklık Yerleşimlerine odyogramları tanıma desteği de getirdiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz