Apple ve Google, Dijital Araba Anahtarlarına Katılıyor

0
43

Apple, WWDC açılış konuşması sırasında iOS 15’te dijital araba anahtarları için genişletilmiş desteği duyurdu. Google’ın kendi geliştiriciler konferansında yaptığı son Android duyurularıyla birleştiğinde, dijital araba anahtarlarına büyük geçişin bu sonbaharda ciddi bir şekilde başlayacağı açık.

Apple geçen yıl dijital araba anahtarları desteğini ilk kez açıklarken, bugün şirket, iOS 15’te Cüzdan’a gelen ve iPhone’ların UWB aracılığıyla yakındaki arabalara bağlanmasını sağlayacak yeni güncellemelerle çabalarını genişletti. UWB desteğinin eklenmesi, Google’ın Google I/O sırasında yaptığı, Android 12‘deki belirli araba modeline bağlı olarak UWB veya NFC aracılığıyla dijital araba anahtarları desteğine ilişkin benzer bir duyuruyu yansıtır.

dijital araba anahtarları
dijital araba anahtarları

Şu anda, NFC ve UWB, her ikisinin de artıları ve eksileri olan dijital araba anahtarlarını uygulamak için iki ana yöntem olarak planlanıyor. NFC tipik olarak UWB’den çok daha kısa bir menzile sahiptir; bu, kapısının kilidini açmak veya arabayı çalıştırmak için genellikle aracınızın hemen yanında olmanız veya hatta telefonunuzu aracınızın belirli bir noktasına dokunmanız gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, NFC zaten en ucuz bütçeli telefonların hepsinde yerleşik olduğundan, geleneksel fiziksel anahtarlardan yeni model dijital araba anahtarları geçişin nispeten kolay bir yolu olmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp para kazanmanını yolunu buldu

Kapak tarafında, UWB 100 fitten fazla potansiyel bir menzile sahiptir, bu da kullanıcıların nispeten net bir çizgiye sahip oldukları sürece arabalarını çalıştırabilecekleri veya ısıtmayı/AC’yi evlerinin içinden uzaktan açabilecekleri anlamına gelir. araç araca görüş. Dezavantajı, UWB’nin hala nispeten yeni bir teknoloji olması nedeniyle şu anda yalnızca birkaç cihazda mevcut olmasıdır; bu, UWB desteği almak için yeni bir telefona yükseltmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz