Antivirüs Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

0
159
antivirüs

Antivirüs Programı Nedir? Ne İşe Yarar? Antivirüs programı bilgisayarlar, cep telefonu ve tablet gibi cihazlarda yer alan bilgilerin koruma altına alınması ve zararlı yazılımlardan korunması için kullanılan programlardır.

Hem kişisel kullanımlar için hem de kurumsal firmalar tarafından bu programlar kullanılır. Zararlı virüsler teknolojik aletlere erişebilmesi durumunda özellikle veri güvenliği gibi birçok konuda tehdit oluşturur.  Tüm kişisel ve kurumsal verilerin kötü amaçlı yazılımlardan korunabilmesi antivirüs programları sayesinde gerçekleştirilir.

Özellikle internet erişimi olan cihazların zararlı yazılıma karşı tehlike altında olması çok olasıdır. Bu yüzden de antivirüs programı kullanılarak mutlaka zararlı yazılımlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Ancak antivirüs programları da işlevsel olmalı ve cihazı kullanım amacına göre doğru özelliklere sahip bir programı tercih edilmelidir.

Antivirüs Programı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde çok sayıda firma tarafından üretilen çeşitli antivirüs programı vardır. En iyi antivirüs programı sıralaması üzerinden bir seçim yapabilirsiniz.  Öncelikle bir antivirüs programı seçilirken ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına bakılmalıdır.

Tercih edilecek antivirüs programını seçerken şu noktalara dikkat edilmelidir;

 • Kurulacağı bilgisayar, cep telefonu ya da tabletle tamamen uyumlu bir programı seçilmelidir.
 • Antivirüs programı her türlü zararlı yazılıma karşı güvenlik duvarı oluşturabilmeli ve zararlı yazılımlara dur diyebilmelidir.
 • Kişisel ve kurumsal bilgileri koruma yanında pratik bir kullanıma sahip olmalıdır. Karmaşık programları tam işlevle kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden basit ara yüze sahip programlar seçilmelidir.
 • Antivirüs programı cihazı yavaşlatmamalıdır. Tek bir tıkla zararlı yazılımlara karşı önlem alınabilmelidir.
 • Tercihe göre ücretli ve ücretsiz antivirüs programı bulabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Seo Çalışma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Antivirüs programlarını seçerken öncelikle üstün güvenlik sağlaması ve ihtiyaçlarınızı karşılaması önemlidir. Sürekli olarak güncel kalan ve tüm verilerinizi zararlı yazılımlara karşı koruyan bir antivirüs programı seçmelisiniz.

güncel antivirüs programı
antivirus programları

Antivirüs Programı Hangi Yazılımlardan Korur?

İnternet üzerinde çok farklı kötü amaçlı yazılım bulunuyor. Hiç farkında olmadan bilgisayara ulaşabilen zararlı yazılımlar cihazlarınıza zarar verebilir. Antivirüs programı zararlı yazılımlardan cihazlarınızın korumaya yönelik özel olarak tasarlanır.

Kötü amaçlı yazılım ya da zararlı yazılım olarak hassas bilgilerinizi çalma potansiyeli olan casus yazılımlar ön plana çıkıyor. Bunun yanında zorla para alacak fidye yazılımlar, kopyaları bilgisayarlar arasında yayma işlevi olan solucanlar, olumlu bir hizmet vadederek farklı bir hizmet sunana Truva atı, reklam yazılımları ve istenmeyen spam e posta yayan yazılımlara karşı antivirüs programları sizi korur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android Cihazlarınız Arasında Ekran Nasıl Paylaşılır?

Antivirüs yazılımları internet bağlantısı olan cihazlarınızı yukarıda sayılan tüm zararlı yazılımlara karşı korumaktadır.

Antivürüs Programında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Her internet kullanıcısı Türkiye’de en iyi virüs temizleme programı kullanmak ister.   Piyasada ücretli ya da ücretsiz olarak hizmet veren çok sayıda program arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

En iyi antivirüs programı özelliklerini sizlere sunalım;

 • Antivirüs programı ücretsiz olarak da nitelikli kullanım sağlamalıdır.
 • Kaliteli antivirüsler basit ara yüze sahip olmalıdır. Yani her türlü kullanıcı kolayca kullanabilmeli ve yönetebilmelidir.
 • Program üzerinde tek bir tıkla bilgisayar, tablet ya da cep telefonu taranabilmelidir.
 • Kötü amaçlı zararlı yazılımları kısa süre içinde belirleyebilmelidir.
 • Kişisel veya kuruma yönelik siber saldırılarda cihazda güvenlik duvarı oluşturabilmelidir.
 • Hem Mac hem de Windows tabanlı cihazlarla uyumlu çalışabilmelidir.
 • Cihazda çok az yer kaplamalıdır. Bilgisayar ve tableti yavaşlatarak performansını düşürmemelidir.

En iyi antivirüs programı arıyorsanız yukarıdaki sunduğumuz özelliklerini inceleyerek bir seçim yapabilirsiniz. Bitdefender Ücretsiz Antivirüs Programı 150’ye yakın ülkede başarılı bir şekilde kullanılıyor. Bitdefender Antivirüs Programı hakkında bilgi almak için https://bitdefender.com.tr/ucretsiz-antivirus/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz