Android 12’nin yeni gizlilik kontrolleri bir Gizlilik Kontrol Paneli içerebilir

0

Gizlilik, son birkaç yılda Google’ın en büyük odak noktalarından biri haline geldi. Tüm dünyada 2,5 milyardan fazla cihaz Android çalıştırıyor ve bu kadar büyük bir kurulum tabanı, tehdit aktörlerinden çok fazla istenmeyen ilgi olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, Android’in her yeni sürümü, hassas bilgilerinizin yalnızca sizin için kullanılabilir olmasını sağlayacak özellikler ekler. Android’in yarın Google I / O 2021’de tanıtılacak en son sürümü olan Android 12, daha kolay erişilebilir gizlilik kontrolleri de dahil olmak üzere yeni gizlilik özelliklerini tanıtacağı bildirildi.

Android Gizlilik Kontrol Paneli

Geçen yıl piyasaya sürülen Android 11 ile uygulamaların varsayılan olarak arka planda konumunuzu almasına izin verilmiyor. Aslında, kullanıcı zaten birçok kez reddetmişse, izin istemeleri engellenir. Ayrıca, uygulamaların varsayılan olarak hassas izinlere kalıcı erişim sağlamaması için tek seferlik izinler eklendi. Google ayrıca kısa süre önce Google Play’e, konsept olarak Apple’ın App Store’daki Gizlilik Etiketlerine benzeyen bir “güvenlik” bölümü eklemeyi planladığını duyurdu. Bunu akılda tutarak, The Information tarafından bugün yayınlanan yeni bir rapor Google’ın telefon gizliliğini desteklemek için “küçük adımlar” attığını iddia ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp yazı tipi değiştirme nasıl yapılır?

Yayın, “planlanan sunumu gören bir kişiden” alıntı yapıyor ve Google’ın “akıllı telefon kullanıcılarının, uygulamaların yeteneklerini telefonun kamerasına erişimlerini kısıtlayabilecekleri bir ayarlar ekranına ulaşmalarını kolaylaştıracak gelecek gizlilik kontrollerini önizlemeyi planladığını” bildirdi. konum ve diğer izinler. ”

Android 12
Android 12

Bu yeni gizlilik panosu ekranı, kullanıcılara kamera, mikrofon ve konum gibi bileşenlere uygulamalar tarafından ne sıklıkta erişildiği hakkında bilgi verir ve ayrıca kullanıcıların hangi uygulamalara eriştiğini, bunlara ne sıklıkta eriştiğini bilmelerini sağlar ve kullanıcıların iptal etmesine olanak tanır.

Bu değişikliklere rağmen, reklam verenlerin Android kullanıcılarının profillerini, akıllı telefonlarında okumak, alışveriş yapmak, oyun oynamak ve arkadaşlarıyla etkileşim kurmak için uygulamaları nasıl kullandıklarına göre oluşturabileceklerini belirtiyor. Bununla birlikte, Google görünüşe göre hala izlemeyi azaltmak için daha katı, iOS benzeri kısıtlamalar eklemeyi düşünüyor. Yine de, Android 12 gizlilik kontrol paneli, bugün gösterdiğimiz gibi uygulanırsa, doğru yönde büyük bir değişiklik olacak ve Google’ın ekosistemlerinde gizliliği ikiye katladığını görmek güzel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz