Android 12 Güncellemesiyle Gelen Yeni Özellikler

0
85

Merhaba değerli tekno bilim adamı takipçileri; Birkaç gün önce Google, Android 12 işletim sisteminin ilk geliştirici önizlemesini yayınladı. Android 12, geçen yıl piyasaya sürülen Android 11’in halefidir.

Android 12 Developer Preview 1 sürümü, Android 11’in herkese açık sürümünün gelmesinden beş aydan fazla bir süre sonra geliyor. Önceki geliştirici önizlemelerinde olduğu gibi, Android 12 Developer Preview 1 sürümü, uygulamalarını bir sonraki büyük uygulamaya hazır hale getiren geliştiricilere yönelik Android güncellemesi. Şu anda Google Pixel serisi akıllı telefonlarda indirilebilir. Geliştiriciler, Android Studio’da bulunan Android Emulator aracılığı ile yeni özellikleri ve Android 11 üzerindeki değişikliklere de bakabilirler.

Yaklaşan Android 12 hakkında her şey bilinmemekle birlikte ve herkese açık sürümde hangi özelliklerin geleceğinden emin olmak için uzun bir bekleyiş olsa da, Android’in yeni sürümünde geleceği bildirilen bazı özelliklerin bir listesini burada bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Peugeot 208 Avrupa'da satış rekoru kırdı!

Android 12 Yeni Özellikler

Yeniden Tasarlanan Hızlı Ayarlar

Android işletim sisteminin son sürümü ile Google, Hızlı Ayarlar modülünün görünümünü değiştirdi. Görünümün yanı sıra, şirket bazı geçiş seçeneklerini de güncelledi ve kullanıcıların ayarın etkin olup olmadığını görmesini kolaylaştırdı.

Google Play Üzerinden Güncellemeler

Google, sistem güncellemelerinin işlenmesi için Project Mainline’a Android Runtime (ART) ekliyor. Bu, kullanıcıların artık Google Play Store aracılığıyla sistem güncellemelerini alabilecekleri anlamına gelir. Yakın gelecekte bu yönde daha fazla gelişme bekliyoruz.

Tek El Modu

Android 12’nin sızdırılan ekran görüntülerinde yeni bir Tek El Modu da tespit edildi. Adından da anlaşılacağı gibi, akıllı telefonu tek elle çalıştırırken kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Ekranın alt kısmına yeniden odaklanan etkileşimli öğelerle ekranın üst kısmında daha geniş alanlar gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   App Store Bedava Kod
Android 12
android 12 tek el modu

Ses Kaynağı Seçimi

Android 12 işletim sistemi kullanıcıları, Hızlı Ayarlar panelinde görünen mini müzik çalar kontrol penceresini değiştirebilecekler. Yalnızca seçili uygulamalarla çalışır ve kullanıcı, oynatıcı bildirimine uzun basarak bunu yapılandırabilir.

Geliştirilmiş Medya Desteği

Android 12 Developer Preview 1, video yakalama için HEVC formatını desteklemek için uyumlu ortam kod dönüştürmesini sunar. Şirket ayrıca AV1 kullanarak AV1 Görüntü Dosyası Biçimi (AVIF) için platform desteği sağlamıştır. Eski görüntü formatlarına kıyasla aynı dosya boyutu için görüntüyü önemli ölçüde iyileştirebilir.

Bu, en son Android 12 güncellemesiyle gelen bazı önemli özelliklerin ve iyileştirmelerin yalnızca bir listesidir. Yakında Android işletim sisteminin en son sürümüyle gelen tüm yeni özelliklerin, değişikliklerin ve iyileştirmelerin bir listesini yayınlayacağız. Güncel teknoloji haberleri hakkında daha fazla bilgi için sitemizdeki diğer yazılara bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz