Acer 50 milyon dolarlık fidye yazılım saldırısına uğradı

0
84

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Acer, bir REvil yazılım saldırısının hedefi oldu, saldırganlar şirketten şifresini çözmesi ve hassas bilgileri web’e sızdırmaması için 50 milyon dolar talep etti.

REvil fidye yazılım grubu, piyasadaki en kötü şöhretli bilgisayar korsanlığı gruplarından birinden. Aynı grup, Mandıra Çiftliği hack’inden ve onun 30 milyon dolarlık fidye talebinden de sorumlu.

Acer, Fidye Tutarında % 20 İndirim Teklif Etti

Fidye yazılım grubu, geçen hafta karanlık web’de Acer’ın haberlerini Mart ayı başlarında ihlallerini ve arka ofis dosyalarının şifresini çözdüklerini açıkladı. İhlal, Acer’ın üretim sistemlerini hiçbir şekilde etkilemedi. Ayrıca şirketin mali sonuçları 17 Mart’ta yayınlamasına da engel olmadı. Ancak, Acer’ın arka ofis ağını hacklediğinden, banka iletişimleri ve finansal tablolar gibi hassas dosyalara erişebilirler. Kanıt olarak eriştikleri karanlık ağına ekran görüntülerini yayınladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Redmi 13C'nin yüksek çözünürlüklü görselleri sızdı: 50MP kamera kurulumuna sahip ekonomik telefon

Acer

BleepingComputer, bir Acer temsilcisi ile saldırganlar arasındaki sohbetlere de erişebildi. Acer müzakerecisi başlangıçta 50 milyon dolarlık büyük fidye talebinde şok olduğunu ifade etti. Fidye yazılım grubu, ödemeyi 17 Mart’a kadar yaparlar Acer’a % 20 indirim teklif etmişti, ancak bu olmadı.

Acer onların talebini karşılar ve 28 Mart’a kadar 50 milyon dolar öderse, REvil grubu şifrelenmiş dosyaların şifresini çözmek için bir şifre çözücü paylaşacak. Ek olarak, bir güvenlik açığı raporu paylaşacaklar ve erişim kazandıkları tüm çalınan dosyaları silecekler. Ancak Acer 28 Mart’a kadar talebi karşılamazsa, hacker grubu fidye talebini ikiye katlayarak 100 milyon $ ‘a çıkaracak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz