Google’ın Canlı Altyazı özelliği, daha fazla dilin metne dönüştürülmesini desteklemeye hazırlanıyor

0
29

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Google’ın Canlı Altyazı özelliği yakında daha fazla dile yazı yazmayı destekleyecektir. Şu anda, erişilebilirlik özelliği yalnızca Android ve Chrome’da İngilizcenin metne dönüştürülmesini desteklemektedir.

Canlı Altyazı Özelliği

Live Caption’ın Chrome OS’ye geldiğini söyleyen bir rapor yayınlayan Android Police’e göre, Google’ın özelliği yakında Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca ve İspanyolca metne dönüştürme desteği ekleyebilir. En son açıklama, Chrome’un yeni Canlı Altyazı özelliğinin videolardaki konuşmayı metne dönüştürme desteğini kullanıma sunmasından sadece günler sonra geldi.

Chrome OS’deki bir ayarlar sayfası, erişilebilirlik özelliğinin neler yapabileceğini açıklar. “Chrome tarayıcıda medya için otomatik olarak altyazı oluşturur. Ses ve altyazılar yerel olarak işleniyor ve cihazdan asla ayrılmıyor ”diyor Canlı Altyazı için bir açıklayıcı, farklı dilleri de listeliyor. Bu ekranda, Canlı Altyazıları destekleyen uygulamalar ve siteler için boyutu ve stili de özelleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   5G Nedir

Android Police , “Bir dil seçtikten sonra, Chromebook’unuz dilin konuşma dosyalarını saniyeler içinde indirecek,” dedi. “Dosyaları indirdiğini gösterse de, Chrome OS henüz YouTube’daki yabancı videolara düzgün bir şekilde altyazı eklemiyor. Ayrıca Linux (Beta) ve Android uygulamalarında medya oynatmayı da denedim, ancak şansım olmadı.” açıklamasında bulundu.

Canlı Altyazı
Canlı Altyazı

Google’ın Canlı Altyazı özelliği, şirketin Android’i daha erişilebilir hale getirme çabasının bir parçası olarak 2019’da tekrar tanıtıldı. İlk olarak Android 10 yüklü Pixel telefonlarda kullanıma sunuldu ve daha sonra Chrome 89’da kullanıma sunulmadan önce diğer Android cihazlarda tanıtıldı. Özelliği Chrome’da kendiniz test etmek isterseniz Ayarlar > Gelişmiş > Erişilebilirlik seçeneğine gidebilirsiniz. .

Chromebook’ların yakında kullanıma sunulmasıyla birlikte, Canlı Altyazı’nın yakında birden çok dil için destek ekleyerek yükseltileceğini duymak çok güzel. Dünyanın her yerinden daha fazla insanın birbiriyle iletişim kurabileceği anlamına geliyorsa, daha da iyi. Kararlı bir sürümde daha fazla dil desteklendiği anda size haber vereceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz