Meta, Facebook ve Instagram’ı Avrupa’da kapatabilir

0
285
meta face avrupada kapanabilir
meta face avrupada kapanabilir

Facebook ve Meta zor zamanlar geçiriyor. Şirketin üç aylık raporundan sonra, Meta hissesi şirketin piyasa değerinden 251 milyar dolar silerek yaklaşık %25 düştü – bugüne kadarki değerlemesindeki en büyük düşüş. Mark Zuckerberg, Facebook’un çabalarını güçlendirdiğini ve şirketin iOS kullanıcılarına reklam hedeflemesini sağlayacak yeni bir reklam altyapısı oluşturduğunu söylese de, sosyal medya şirketinin başı büyük belada olabilir.

Meta tarafından Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan raporda şirket, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalacağı bir senaryo belirledi. Şu anda Meta, verilerini ABD ve Avrupa’da işlemektedir. Meta, kıtalar arası veri işlemenin hem operasyonel hem de reklam hedefleme için işi için çok önemli olduğunu söylüyor. Ancak, Avrupa’nın yeni yasaları, kullanıcı verilerinin yalnızca Avrupa sunucularında tutulmasını (ve işlenmesini) zorunlu kılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wear OS 3 Saatlerinde Spotify Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

Meta, yeni Avrupa kurallarına uymayı başaramadı. Meta, yeni veri paylaşım anlaşmalarına uyum sağlayamadığından, Instagram ve Facebook dahil olmak üzere Avrupa’da artık önemli hizmetler sunamayacağını söylüyor.

Meta

Haberin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Londra merkezli CityAM bir açıklama için Meta’ya ulaştı. Meta’nın Küresel İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, yeni kuralların tüm işletme sahipleri üzerinde kötü bir etkisi olabileceğini söyleyerek yanıt verdi. “Etki, birden fazla sektörde irili ufaklı işletmeler tarafından hissedilecek” dedi.

Clegg tarafından verilen ifade bir dereceye kadar doğrudur. Birçok işletme, yalnızca Avrupa’da değil, tüm dünyada gelişmek için Facebook ve Instagram reklamlarına güveniyor. Avrupa’da Instagram ve Facebook’un kapatılmasının etkisi bu işletmeler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacaktır. SEC’e raporun görevi, bir şirketin yatırımcıları, analistleri ve düzenleyicileri için karşılaştığı zorlukları özetlemek olsa da, aynı zamanda bir mesaj yayınlamak için de uygun bir yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz