Otomobillerde Otomatik Acil Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

0
244
otomobil acil fren sistemi
otomobil acil fren sistemi

Sürüşün en güvenli yolu, gözlerinizi sürekli yolda tutmak ve dikkatli sürmektir. Bununla birlikte, teknolojinin hızla yeni kapılar açmasıyla, artık otomobillerde sürüşünüzü daha güvenli hale getirebilecek ve omuzlarınızdaki yükü biraz azaltabilecek sürücü destek özellikleri var.

Bu özellikler, hatalarınızı düzeltme temelinde çalışır. Sürücülerin en büyük sorunlarından biri, yolunuza bir engel çıktığında fren yapmamaktır. Otomatik acil frenleme veya AEB’nin devreye girdiği yer burasıdır. Peki, Acil Fren Sistemi nedir ve nasıl çalışır?

Otomatik Acil Frenleme Nedir?

AEB veya otomatik acil fren sistemi, aktif bir sürücü yardımı ve güvenlik özelliğidir. Bu özellik ilk olarak 2008 yılında Volvo tarafından tanıtıldı ve otomatik olarak frenleri etkinleştirerek çarpışmaları ve çarpışmaları önlemeye hizmet ediyor. Bu sistem sürekli olarak çevreden diğer araçlara olan mesafeniz, onların hızı ve hızınız gibi bilgileri alır ve izler.

AEB sistemi önünüzdeki bir aracın ani duruşunu veya gerçekten çarpışmaya neden olacak herhangi bir şeyi algılarsa, önce size bir uyarı verecektir. Yine de frene basmayı reddederseniz, AEB olası bir çarpışmayı önlemek veya kaçınılmaz bir çarpışmanın etkisini azaltmak için müdahale edecek ve aracı durduracaktır.

Otomatik Acil Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Yeni arabaların çoğu halihazırda radarlar gibi sensörlerle donatılmış olarak geliyor. Bu radarlar, aktif hız sabitleyici veya ACC gibi diğer sürücü yardım özelliklerinde kullanılır. AEB, çevredeki ortam ve nesneler hakkında iyi bir görüntü ve hesaplama elde etmek için bu radarları ve lidarlar ve kameralar gibi diğer sensörleri kullanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp yeni özellikleri test ediyor: 2 günlük mesaj silme süresi sınırı, emoji tepkileri, topluluklar

AEB ayrıca ECU veya elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla aracınızdaki bilgilere de erişebilir. AEB, aracınızın hızını alarak ve önünüzdeki bir cisme olan mesafeyi hesaplayarak, mevcut hızınızın bir çarpışmaya neden olma potansiyeline sahip olup olmadığını hesaplayabilir ve belirleyebilir.

AEB olası bir çarpışma tespit ederse, AEB fren sistemlerini kontrol edecektir. Zaten frene bastıysanız ve çarpışmayı önlemek için yeterince yavaşlıyorsanız, AEB müdahale etmeyecektir. Ancak, yaklaşan engele rağmen frene basmadıysanız veya frenlere yeterince kuvvet uygulamadıysanız, AEB devreye girecek ve çarpışmayı önlemek için yeterli güçle fren yapacaktır. AEB sistemleri araçları ve büyük engelleri algılayabilir. Ancak daha gelişmiş modeller iki tekerlekli araçları ve yayaları bile algılayabiliyor.

Bazı otomobiller AEB’yi bir sonraki seviyeye taşır ve geri vitesli otomatik frenleme ile donatılmıştır. Ters otomatik frenleme, AEB ile aynı şekilde çalışır ancak düşük hızlı çarpışmaları, özellikle de arkadan başka birinin arabasına bindiğiniz park halindeki çarpışmaları önlemek için tasarlanmıştır.

Ters otomatik frenleme, aracın arka ucunu gözlemlemek ve izlemek için radarlardan ve arka kameralardan bilgi alır. Siz kalkarken bir yaya içeri girerse veya başka birinin arabasına çok yaklaşırsanız, geri vites otomatik fren sistemi devreye girerek sizi bir çarpışmadan kurtarır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Whatsapp Canlı Konum Nasıl Gönderilir?

Acil Fren Sistemi

Otomatik Acil Fren Sistemi Güvenilir Mi?

Euro NCAP gibi kurumlar, sürekli olarak AEB’nin yeni arabalarda bir gereklilik haline gelmesi için baskı yapıyor. Bu geçmişte ABS’de oldu. Kilitlenme önleyici fren sistemleri ilk başta otomobillerde ekstra bir donanım olarak tanıtıldı, ancak daha sonra her üretim otomobilinde bir gereklilik haline geldi.

AEB’nin artan itibarına rağmen, bu sistemlerin gerçek hayat senaryolarını simüle eden ortamlarda test edilmesine ve yüksek doğrulukta olduklarını kanıtlamasına rağmen, yine de başarısız olma eğiliminde olduklarını belirtmek önemlidir. Lidarlar ve kameralar gibi sensörler kötü havalarda doğruluğunu kaybeder ve otomobilin AEB sistemi bu sensörlere dayanıyorsa, o da başarısız olur.

Otomatik acil durum frenleri, sis ve kar fırtınası gibi görüşünüzü azaltan kötü hava koşullarında en yararlı olacağından, bu çelişkili bir dezavantajdır. Ancak, bu koşullarda başarısız olma şansları daha yüksektir. Daha az gelişmiş AEB sistemleri de şehir trafiğinde hiperaktif olma eğilimindedir. Bir örnek, diğer araçların durduğu kırmızı ışığa doğru gidiyorsunuzdur. AEB’nin duran araçlara yaklaşımınızı bir tehdit olarak görüp tam fren yapması ihtimali var.

Ters otomatik fren sistemleri de uygun şekilde kalibre edilmezse çok can sıkıcı olabilir. Arabayı park etmek için fazlasıyla yeterli alanınız olmasına rağmen sistem çok hassaslaşabilir ve arabayı tamamen durdurabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz