Yerli Kamikaze İle Daha Güçlüyüz

0
32

Yerli silahlarımıza her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ordumuz için Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) tarafından üretilen yerli kamikaze göreve başladı. Güvenlik güçlerine ilk teslimatı yapılan yerli kamikaze ile yeni dönem başlamış oldu. Yüksek özelliklere sahip bu yerli kamikaze tamamen yerli ve milli imkanlar ile geliştirildi. İHA (insansız hava aracı) Kargu-2 Kamikaze adıyla üretildi. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak yerli kamikazeyi inceledik.

Yerli Drone'un Adı Nedir?

Kargu-2

Savunma ve Sanayi Başkanı İsmail Demir, twitter hesabından yaptığı açıklama ile bu haberi halk ile paylaştı. Açıklamada imzalanan sözleşme kapsamında, güvenlik güçlerimize ilk Kamikaze Mini İHA KARGU-2 teslimatlarını gerçekleştirdiğini belirten yazısını takipçileri ile paylaştı.

Yerli ve milli üretime çok önem verilen bu dönemdeyiz. Türk mühendislerin ve türk savunma sanayisinin ürünü olan yerli kamikaze donanımları ile göz doldurdu.

yerli-kamikaze-kargu-2

Yerli Kamikaze Kargu-2’nin Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin yerli ve milli gururu olan, Kargu-2’nin en önemli özellikleri arasında arttırılmış görev süresi geliyor. Bu sayede daha uzun süre görev alabilecek. Düşük ses seviyesi ile gizli görevlerde dikkat çekmeden kullanılabilecek olan yeni yerli kamikaze kargu-2 ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katılacak.

Yeni kargu-2’nin hedef tespit algoritması geliştirildi. Otonomisi arttırıldı. Her asker tarafından kolayca taşınabilir. Ergonomiktir. Otonom ya da uzaktan kumada ile çalıştırılabilir. Gündüz ve gece kullanım kolaylığı ile etkin bir operasyon yapabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacaktır. Tapa emniyetli eve dön modu bulunur. Bu şekilde havalandığı yere geri dönebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İngiltere, Koronavirüs Aşısına Onay Veren İlk Ülke Oldu !
İlginizi Çekebilir : Yapay zeka köpeği spot

Kargu 2, hareketli hedeflere yönelebilir. Sürekli hareket halinde olan iç ve dış terörist gruplar için kullanılabilir. Koordinata veya görüntü üzerinden seçilen hedefe güdümlü imha modları ile yaklaşır.  Kullanım öncesi mühimmat yüklenebilir. Hedeflere güdümlü imha yapabilir. Terörle mücadelede etkin kullanım sağlar.

Yazılım ve donanımı özgün ve millidir. Bu savunma sistemlerinin en önemli özelliklerindendir. Yeni özellikleri ile geliştirilip üretilen yerli kamikaze kargu-2 teröristlere korku salmak için hazır. Yapılan üretim anlaşması doğrultusunda yerli kamikaze kargu-2’den 365 adet üretilerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

Kargu(Kamikaze) Otonom Döner Kanatlı Vurucu İnsansız Hava Aracı

Kargu, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde terör ile mücadelede kullanılmak üzere üretilmiştir. Asimetrik harp ve anti-terör alanlarında görev almaktadır. Yapısı sayesinde tek elle taşınabilecek kadar hafif ve ergonomiktir. Uzaktan kumanda ile çalışır ve otonomdur. Döner kanatlı ve milli vurucu İHA (insansız hava aracı) çözümüdür.

Sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilir. Kargu, gerçek zamanlı görüntü işleme algoritmaları ile etkin kullanım sağlar. Kargu, yer kontrol ünitesi ve şarj istasyonundan oluşur.

Kargu, çok kısa bir sürede hazırlanıp, yüksek bir hız ile hedefe saniyeler içinde ulaşır. Zaman, terörle mücadelede kilit bir noktadır. Kargu, geliştirilen yeni özellikleri ile yerini yerli kamikaze drone kargu-2’ye bıraktı. Kargu’lar Suikastçı drone olarak anılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi

Türkiye, kamikaze durone imalatı yapan ülkeler arasında dünyada 3. sırada. Her geçen gün gelişen teknolojiler ile Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen yeni araçlar ordumuzun gücüne güç katmaya, güvenlik kuvvetlerinin imkanlarını genişletmeye devam ediyor.

Yerli ve milli imkanlarla üretilen Kargu, ilk olarak Afrin’deki Zeytin Dalı Operasyonun’da Burseya Dağı cephesinde denenmişti. Az sayıda ülkenin sahip olduğu bu kamikaze dronelar, birçok ülkeden talep görüyor. Güney Kore başta olmak üzere birçok ülke kargu yerli kamikaze için şimdiden sıraya girdi.

Drone Nedir?

Drone teknolojisinin büyük bir hızla gelişmesi ile her alanda büyük kolaylıklar sağlayan yeni araçlar üretildi. İnsansız hava aracı (İHA) genel olarak bilinen adı drone olarak kullanılır. Drone çeşitleri ikiye ayrılır. Uzaktan kumanda ile hareket eden drone, kendi otonom sistemi olan kendi kendine hareket edebilen drone.

İlginizi Çekebilir : Yerli Otomobil Tanıtımı

Drone, son dönemde ordularda insansız hava aracı olarak kullanılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin son gözdesi yerli kamikaze kargu-2 insansız hava araçlarının geldiği son teknolojik imkanlarla donatılarak güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuldu.

Kargu Ne Demektir?

Kargu, ilk olarak Divanü Lügati’t Türk adlı eserde geçmektedir. Kargu, dağ teleperinde minare biçiminde olan yapıdır. Düşman geldiği zaman herkesin hazır olması için bu yapıların üzerinde bir ateş yakılırdı. Böylece düşmanın geldiği halka haber verilirdi. Şimdi ise yerli kamikaze kargu-2 güvenlik güçlerimiz tarafından terörle mücadelede aktif kullanılarak düşmana korku salmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz