Yaklaşan Google güvenlik özellikleri, kullanıcı gizliliğini nasıl koruyacak?

0
Google güvenlik özellikleri
Google güvenlik özellikleri

Bu hafta Google, şirketin Android 13 gibi yeni yazılım güncellemelerini ve hatta Pixel 6a, Pixel 7 ve Pixel Watch dahil olmak üzere bazı yeni donanım cihazlarını tanıttığı yıllık I/O Geliştirici Konferansını düzenledi. Ayrıca, bu yıl içinde uygulamalarına ve hizmetlerine gelecek olan bir dizi güvenlik ve gizlilik özelliğini de açıkladı.

Google, kullanıcı gizliliğini korumak istediğini ve ürünlerini varsayılan olarak güvenli, tasarım gereği özel hale getirerek ve verilerinin kontrolünü kullanıcıya vererek daha güvenli bir internet oluşturmak istediğini söylüyor. Bu hedefe ulaşmak için Google, Hesap Güvenliği Durumu, Otomatik 2 Adımlı Doğrulama, Sanal Kartlar ve yakında hizmetlerine sunulacak olan diğer birçok yeni özelliği duyurdu. İşte bilmeniz gereken her şey.

Google I/O 2022’de Duyurulan Yeni Güvenlik ve Gizlilik Özellikleri

İnsanlara verileri konusunda büyük teknoloji şirketlerine nasıl güvendikleri sorulduğunda, kullanıcılar genellikle Apple’ı genellikle yelpazenin diğer ucunda bulunan Google ve Meta gibi şirketlerden daha yüksek puanlar. Ancak görünen o ki Google bu algıyı değiştirmek istiyor. Google uygulamalarına ve hizmetlerine yakında sunulacak bazı güvenlik ve gizlilik özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Sanal Kartlar

Çevrimiçi alışveriş eğilimi, eşyaların doğrudan posta kutunuza teslim edilmesi yavaşlamıyor ve her geçen gün daha fazla insan çevrimiçi ödeme yapıyor. Kartların çevrimiçi kullanımı arttıkça, ödeme ayrıntılarınızın bilgisayar korsanlarına ve siber suçlulara maruz kalma riski de artar. Kredi/banka kartı numaraları, CVV’ler ve diğerleri gibi ödeme ayrıntılarınızı korumak için Google, Chrome ve Android’de “Sanal Kartlar” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.

Şu anda, çevrimiçi bir şey için ödeme yaptığınızda, Google’ın açılır menüsünü kullanarak ödeme ayrıntılarını ve kart bilgilerini otomatik olarak doldurabilirsiniz. Ekstra bir koruma katmanı eklemek için Google, gerçek kart numaranızı ödeme sisteminden gizleyecek Sanal Kartları kullanıma sunuyor. Gerçek kredi/banka kartı numaranızı farklı, sanal bir numara ile değiştirecektir. Bu yıl içinde pay.google.com’dan Sanal Kartınızın tüm işlemlerini oluşturabilecek, yönetebilecek ve görebileceksiniz . Bu özellik şimdilik Amerika Birleşik Devletleri’ne özel, ancak Google gelecekte bunu diğer bölgelere de genişletebilir. Sanal Kartlar, lansman sırasında tüm Visa, American Express, Mastercard ve Capital One kartlarını destekleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo Reno 5 Pro Plus sonunda tanıtıldı!

Reklam Merkezim

Google reklamları her yerde. YouTube’da, Android uygulamalarında ve hatta Arama ve Keşfet özet akışında ziyaret ettiğiniz web sitelerinin çoğu, internetin hemen hemen her yerinde bir Google reklamı görebilirsiniz. Şu anda Google, aradığınız, beğendiğiniz, beğenmediğiniz ve daha birçok şeye dayalı olarak reklamları özelleştirmektedir. 2022’de Google, ne tür reklamlar göreceğiniz konusunda size daha ayrıntılı kontrol sağlayacak.

Google, insanlara kontrol sağlayacak ve reklamlarınızı kişiselleştirip kişiselleştirmemeyi seçmeleri için daha kolay bir yol sağlayacak yeni bir “Reklam Merkezim” başlatacağını duyurdu. Şirket, Fitness, tatil kiralama veya cilt bakımı gibi görmek istediğiniz reklam türlerini seçebilecek ve bunları size göstermek için kullandığımız bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz” diyor. Ayrıca, belirli reklam türlerini bir daha asla görmemeniz için işaretleyebileceksiniz. Şirket, Reklamlarım Merkezini bu yıl içinde kullanıma sunacak.

Korumalı Bilgi İşlem

G/Ç açılış konuşması sırasında Google, verilerin nasıl, ne zaman ve nerede işlenme şeklini değiştirdiğini duyurdu. Şirket, verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini sağlayacak olan “Korumalı Bilgi İşlem”i duyurdu. Google, teknolojilerdeki ilerlemelerin, kişisel olarak tanımlanabilir verilerinizin miktarını önemli ölçüde azaltmasına izin verdiğini söylüyor. Şirket, kimliğinizi verilerinizden çıkarmak için kasıtlı olarak “istatistiksel gürültü” eklediğini söylüyor. Son olarak Google, giderek daha fazla hizmete uçtan uca şifreleme eklemeye devam edeceğini ve hassas verilerinize erişmeyi imkansız hale getireceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Artık PS5 oyunlarını harici USB sürücülerinde saklayabilirsiniz

Otomatik İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Google, şifresiz oturum açma teknolojisini insanlara getirmek için çalıştığını söylüyor. Ancak, güvenli oturum açmayı sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulama çok önemlidir. 2FA’yı kolaylaştırmak için Google, kullanıcının altı basamaklı bir kimlik doğrulama kodu girmesini gerektirmeyen tek tıklamayla 2 adımlı doğrulama getiriyor. Bunun yerine kullanıcılar, oturum açma isteklerini onaylamak için mevcut iOS ve Android cihazlarını kullanabilirler.

Otomatik İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Google, şifresiz oturum açma teknolojisini insanlara getirmek için çalıştığını söylüyor. Ancak, güvenli oturum açmayı sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulama çok önemlidir. 2FA’yı kolaylaştırmak için Google, kullanıcının altı basamaklı bir kimlik doğrulama kodu girmesini gerektirmeyen tek tıklamayla 2 adımlı doğrulama getiriyor. Bunun yerine kullanıcılar, oturum açma isteklerini onaylamak için mevcut iOS ve Android cihazlarını kullanabilirler.

Bunlar, yakında Google hesaplarınıza ve hizmetlerinize kazandıracak özelliklerden bazılarıdır. Şahsen, Sanal Kart özelliğini dört gözle bekliyorum. Şu anda, bu teknoloji Apple Card’da mevcuttur. Apple dışında bir çevrimiçi satın alma işlemi yapmak için bir Apple kullandığınızda, her seferinde rastgele bir kart numarası oluşturur. Ancak Apple’ın ve Google’ın yaklaşımları arasındaki temel fark, Google’ın Sanal Kart teknolojisinin neredeyse tüm kartlarla çalışmasıdır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm büyük kart sağlayıcılarıyla ortaklık kurdu. Mevcut kartlarınızı kullanmanızı sağlayacak ve tek kartla sınırlı kalmayacaktır. Hangi özellik sizi heyecanlandırıyor? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz