e-Fatura Hakkında En Çok Merak Edilenler

0
e-fatura merak edilenler
e-fatura merak edilenler

e-Dönüşüm projesi kapsamında kullanımı gittikçe yaygınlaşan e-Fatura, işletmelere sağladığı fayda dikkat çektikçe çok daha hızlı yaygınlaşmaya başladı. Hem sistemi kullananlar hem de geçiş yapmak isteyenler tarafından merak edilen birçok konu var. e-Fatura geçiş sürecinde en çok merak edilen soruları yanıtlayalım.

[toc]

e-Fatura nedir?

e-Fatura
e-Fatura Nedir

e-Fatura nedir sorusunun cevabı basitçe kâğıt faturada bulunması gereken tüm özellikleri taşır ve kâğıt faturalar ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan e-Faturaların tek farkı elektronik ortamlarda hazırlanıyor olmasıdır.

Alıcı ve satıcılar Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden e-Faturalarını birbirlerine ulaştırırlar. Aynı zamanda işletmeler e-Fatura kullanmayan işletmelere ve kişilere de e-Fatura düzenleyebilmektedir.

e-Faturaya Geçiş Yapmak İçin Beş Neden

  1. e-Faturalarınızı elektronik ortamda muhafaza ederek alan tasarrufu sağlayabilir ve kaybolma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
  2. Kâğıt faturalarınızdaki masraflarınızı kuruşlara kadar düşürebilir çok daha uygun fiyatlarla fatura işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
  3. e-Faturaları saniyeler içinde alıcıya ileterek iş akışını hızlandırabilir, zamandan tasarruf edebilir ve kargo maliyetini de ortadan kaldırabilirsiniz.
  4. Geriye dönük e-Faturalara tek tuşla erişim sağlayabilirsiniz.
  5. Yeşile en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde sürdürülebilir enerjiye katkı sağlayabilir ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmemiz için sunulan fırsatı değerlendirebilirsiniz.
efatura
efatura

e-Faturaya Geçme Zorunluluğum Var mıdır?

Evet e-Faturaya geçiş yapma zorunluluğu vardır. Bununla birlikte gerçek veya tüzel kişiliğe sahip iş yerleri hiçbir ciro limitine takılı kalmadan isteğe bağlı olarak da geçiş yapabilir.

e-Faturaya Ne Zamana Kadar Geçiş Yapmalıyım?

Tebliğe göre 2021 hesap döneminde net hasılatınız 4 Milyon TL’yi gördü ise takip eden
senenin Temmuz ayına kadar geçiş yapmak zorunluluğunuz vardır. Örneğin 2022 veya
müteakip hesap dönemleri için net hasılat 3 Milyon TL olan iş yerlerinin 1 Temmuz 2023 yılına kadar geçiş yapma zorunluluğu vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yaşam tarzı enflasyonu

e-Faturaya Geçiş Yapmazsam Ne Olur?

22 Ocak 2022’de resmi gazetede yayımlanan tebliğdeki şartları sağlıyorsanız ve e-Faturaya geçiş yapmazsanız cezai yaptırım uygulanır.

     e-Faturaya Nasıl Geçiş Yaparım?

e-Faturaya geçiş yapmak için, gerçek veya tüzel kişiliğe sahip olmak ve mali mührün alınmış olması gerekmektedir. Mali mühür temin edildikten sonra https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ adresinden Gelir İdarisi Başkanlığı sitesine girilerek e-Fatura için başvuru yapabilirsiniz.

Mali Mühür Nedir, Nasıl Alınır?

Kamu Sertifikasyon Merkezine başvuru yaparak alacağınız mali mühür e-Faturalarınızı sisteme tanıtmak ve güvenliğini garanti altına almak için kullanılan bir çeşit elektronik ortamdaki faturalarınızın ve diğer yasal belgelerinizin kimliğidir denebilir.

Mali mühür almak için https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.golink üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilir ve 10-15 gün içerisinde mali mührünüzü teslim alabilirsiniz.

e-Faturaya Geçiş Yapınca Kâğıt Fatura Kesmeye Devam Edebilir Miyim?

e-Fatura kesmeye başlayan iş yerleri aynı zamanda kâğıt fatura kesemez. e-Faturaya geçtikten sonra mevcut kâğıt faturalarınızı vergi dairenize teslim edebilirsiniz.

e-Faturaya Geçtikten Sonra Nasıl Fatura Keseceğim?

Mali mührünüzü alıp başvurunuzu yaptıktan sonra Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörler aracılığı ile uygun fiyatlara e-Faturalarınızı kesebilirsiniz. Özel entegratörler sizlere bilgi işlem alt yapısı sağlar ve elektronik ortamda verilerinizi masaüstü yazılım veya web tabanlı olarak saklar.

e-Faturalarım Nerde ve Nasıl Saklanacak?

e-Faturalarınız için destek aldığınız entegratör eğer masaüstü yazılım kullanıyorsa bilgilerinizi saklamak için server kullanır. Ofislerinize, iş yerlerinize almış olduğunuz serverler içinde e-Faturalarınız saklanır ve bu serverlerin sorumluluğu kullanıcıya aittir. Eğer bulut tabanlı yazılım ile çalışıyorsa tüm bilgilerinizin saklama sorumluluğu entegratörünüze aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güncel sıfır araba fiyatları 2023

e-Faturaya Geçiş Maliyetli midir?

e-Faturaya geçiş için ilk etapta alınması gereken mali mühür başvurusu esnasında TUBİTAK’A ödeme yapılması gerekmektedir. Fiyatlar her yıl değişmektedir. Mali mühür üç yıl için geçerlidir. Mali mühür firma adına alınacağı için unvanda yapılacak her değişiklik yeni bir mali mühür gerektirir. Eğer şahıs firmanız var ise mali mühür almadan e-İmza ile de e-Faturaya başvuru yapabilirsiniz.

Mali Mühür ve e-İmza Arasındaki Fark Nedir?

e-İmza; kimlik doğrulaması yapabilmek ve elektronik ortamdaki belgelerin size ait olduğunu göstermek için kullandığınız, imzanız ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan elektronik imzadır. e-İmza ve mali mühür birbirinin yerine kullanılamaz. Tüzel kişiler, adi ortaklıklar mutlaka mali mühür alması gerekirken sadece şahıs firmaları e-İmza ile elektronik ortamda işlem sağlayabilir.

e-Fatura Maliyeti Ne Kadar?

e-Fatura düzenlemek kontör sistemi ile çalışmaktadır. 1 adet e-Fatura kestiğinizde
1 kontör düşer. Kontörü yıllık olarak da alabilirsiniz. Örneğin bir yılda 30.000 fatura
kesiyorsanız 30.000 kontör alabilirsiniz. Fatura adedine göre ücretlendirme yapılacağı
için uygun fiyatlara e-Fatura kullanabilirsiniz.

e-Faturamı Geriye Dönük Düzenleyebilir miyim?

Geriye dönük e-Fatura düzenleme için vergi usul kanununda verilen süre 7 gündür. Bu
süreden sonra düzenlenen e-Faturalara cezai yaptırım uygulanır.

e-Fatura’ya geçiş yapmak için buradan https://www.uyumsoft.com/e-fatura daha detaylı bilgi alabilir ve siz de işletmenizi en iyi avantajlarla e-Fatura sistemine geçirebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz