Xiaomi neden ABD kara listesine alındı?

0
23

Eğer hatırlarsanız Donald Trump’un başkanlık döneminde Xiaomi’nin de dahil olduğu 9 adet şirket, ABD kara listesine alınmıştı. Xiaomi firmasının kara listeye alınmasının sebebi de Çin ordusu ile iş birliği yaptığı yönündeydi. Zaten bu suçlamanın ardından Xiaomi, ABD hükümetine karşı dava açmıştı.

Ardından ABD Savunma Bakanlığı da Xiaomi’ye, Çin tarafından verilmiş olan hizmet ödülü yüzünden kara listeye alındıklarını belirtti. Peki bu hizmet ödülü neden bu kadar önemli?

Xiaomi’nin kara listeye alınmasının asıl sebebi

Xiaomi’nin kara listeye alınmasının asıl sebebi

Xiaomi’nin CEO’su olan Lei Jun, geçtiğimiz yıllarda Çin hükümeti tarafından “Çine Özgü Olağanüstü Sosyalizmin Mimarı” adlı bir ödül aldı. Bu ödülle beraber de ABD, firmanın Çin ordusuyla iş birliği içinde olduğunu düşünerek Xiaomi’yi kara listeye ekledi.

Bu arada Xiaomi firmasının alınmış olduğu kara listede Google yasağı gibi bir yaptırım yok. Yani Huawei kadar ağır bir yaptırım gözlemlemiyoruz. Fakat ABD vatandaşları Xiaomi firmasına yatırım yapamayacak. Bu durumda da şirket biraz kan kaybedebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple, yeni özellik listesiyle iOS 14.5'i piyasaya sürüyor

Xiaomi nedir?

Xiaomi Corporation, Nisan 2010’da kurulmuş ve merkezi Pekin’de bulunan Çinli bir elektronik şirketidir. Xiaomi; akıllı telefon, mobil uygulama, dizüstü bilgisayar, çanta, kulaklık, ayakkabı, spor bandı ve daha birçok ürüne yatırım yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz